- yhteiskunnassa
- kielipolitiikassa
- nettikeskustelussa
Miettikää, mitä sana reilu tarkoittaa
37
59
Vastaukset
- AnonyymiTaustaksi voi miettiä seuraavia merkityksiä: 
 Suora, rehti, vilpitön.
 Aito, oikea, kunno(lline)n, rehellinen.
 Esimerkiksi: Reilu kaveri. Reilu peli. Reilu korvaus vaivannäöstä.
- AnonyymiSuomenkielisillä pakkoruotsin kriitikoilla tällä palstalla on ihan aito tavoite: 
 reilu yhteiskunta omille lapsille ja näiden tovereille ja tuleville lastenlapsille.
- AnonyymiNuo ominaisuudet ovat täysin vieraita IHRA-sakille eli rusueliitille. 
 IHRA-lyhennys tulee sanoista Itsekkyys, Härskiys, Röyhkeys ja Ahneus.- AnonyymiMikä olisi reilu tapa puhua kielieliitistä, joka tosiaan ajattelee vain omia etujaan, lobbaa niitä isolla rahalla ja vaatii muilta palvelua. - Niin, ei ole helppoa sanoittaa tätä kauniisti. 
 Ankdam kehui omiaan näin: heillä on pelisilmää ja lobbauskykyä. Ehkä tyydytään muotoilemaan asia näin.
- AnonyymiLuuletko tosiaan tuolla tavoin edistäväsi ruotsinkielen taikka suomenruotsalaisten asiaa suomessa? Päinvastoin tuollainen käytös johtaa vastareaktioon, ehkä jopa Suomalaisuuden Liiton jäsenyyteen. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Luuletko tosiaan tuolla tavoin edistäväsi ruotsinkielen taikka suomenruotsalaisten asiaa suomessa? Päinvastoin tuollainen käytös johtaa vastareaktioon, ehkä jopa Suomalaisuuden Liiton jäsenyyteen. Luuletko todellakin hämääväsi noilla ruotsalaispuheillasi jotakuta? 
 No, jos joku niitä uskoo on hän oikeaa ainesta suolin jäseneksi: helposti höynäytettävissä pyhän pakkoenglannin puolustajaksi.
 
- AnonyymiKuulepas mode, poistat minun kommenttini, jossa arvioin Ihmeen Huonon Reiluuden Aktivoijan trolliksi, mutta jätät loukkaavan IHRA-viestin paikalleen. 
 Siis tahallasi rakennat ristiriitoja palstalle!- AnonyymiMoraalitonta! 
- AnonyymiEikä yhtään reilua. 
 Osa palstan ilmapiiristä selittyy myös käsittämättömän tarkoitushakuisella moderoinnilla, jossa asiallisia viestejä poistetaan mutta ilkeät trolliviestit jätetään.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Eikä yhtään reilua. 
 Osa palstan ilmapiiristä selittyy myös käsittämättömän tarkoitushakuisella moderoinnilla, jossa asiallisia viestejä poistetaan mutta ilkeät trolliviestit jätetään.Olen pohtinut tätä asiaa ja taidat olla oikeassa, ikäänkuin tällä palstalla tahallaan haettaisiin kärjistettyjä ristiriitoja. Eivät täällä kummatkaan asiaansa edistä, eivät suomenkieliset eivätkä ruotsinkieliset. Peppu-Reino on tahallinen provosoija ja uskon että hänen todellinen tarkoituksensa on tuhota suomenruotsalaisten maine, ei hän voi millään järjellä ajateltuna olla yksi heistä. Myönnän itsekin provosoituneeni muutamaan otteeseen, kyseessä on luonnollinen vastareaktio kun omaa viiteryhmää mollataan. 
 
- Reilu kommentointi netissä on tietysti yksipuolinen sopimus. Voin sopia vain itseni kanssa toimia reilusti täällä. 
 Mutta reiluuden vaatimus on kohtuullinen ja oikea myös toisia kohtaan.
 Kielipolitiikassa on aika vaatia reiluutta.- AnonyymiReiluutta eli kaikkia sortavan pakkoenglannin poistoa? 
- Kansan tahto on selkeä. 100 % lasten vanhemmista valitsi ruotsin, 74 % kansasta osaa ruotsia, 0,0 % kansasta allekirjoitti kansalaisaloitteen. Kansa osoittaa teille ovea, käyttäkää sitä ja tukkikaa rivot turpanne. 
- AnonyymiPeppu-Reino kirjoitti:Kansan tahto on selkeä. 100 % lasten vanhemmista valitsi ruotsin, 74 % kansasta osaa ruotsia, 0,0 % kansasta allekirjoitti kansalaisaloitteen. Kansa osoittaa teille ovea, käyttäkää sitä ja tukkikaa rivot turpanne. 100%sta valetta, Reiska. 
 Itsekin olet arvioinut, että ruotsipakon purkautuessa vain noin 20% valitsisi ruotsin (tuskin sitäkään, mutta tämä oli oma arviosi).
 
- Kielipolitiikassa reilua olisi saada rekisteröidä yksilön todelliset kotikielet. 
 Suomenruotsalainen edunvalvonta on vastustanut tätä kiivaasti, sillä se saattaa tiputtaa ruotsinkielisiksi rekisteröityneiden määrään kahteen prosenttiin ja alle.
- Reilu, eli tasa-arvoinen tarkoittaa että 1 ruotsinkielinen vastaa 19 muun kielistä :-) - AnonyymiReilu, eli tasa-arvoinen tarkoittaa "räpäpäälle" että 1 engalnninkielinen vastaa 109 muun kielistä :-) 
- Anonyymi kirjoitti:- Reilu, eli tasa-arvoinen tarkoittaa "räpäpäälle" että 1 engalnninkielinen vastaa 109 muun kielistä :-) - RäKäPäisyyden olemassaolon viitekehyksessä, totta. 
 Vielä vähän kun pakotetaan, niin ollaan jo että 1 vastaa tuhatta :-)
- Anonyymiräkäpää kirjoitti:RäKäPäisyyden olemassaolon viitekehyksessä, totta. 
 Vielä vähän kun pakotetaan, niin ollaan jo että 1 vastaa tuhatta :-)Jep, englannin puhuja on herrakansaa ja herrakansaa pitää räkäpäiden palvella. Jatka tuohon malliin niin pääset pian ylimmäiseksi puon nuolijaksi jonkun loordin palvelukseen. 
- Anonyymi kirjoitti:- Jep, englannin puhuja on herrakansaa ja herrakansaa pitää räkäpäiden palvella. Jatka tuohon malliin niin pääset pian ylimmäiseksi puon nuolijaksi jonkun loordin palvelukseen. - Englannissa on todellinen aateli. 
 Ruotsissa on vaan my little pony -leikkiaateli.
- Anonyymiräkäpää kirjoitti:Englannissa on todellinen aateli. 
 Ruotsissa on vaan my little pony -leikkiaateli.Sinä taidat todellakin tavoitella tuota ylimmän puonnuolijan paikkaa... 
- Anonyymi kirjoitti:- Sinä taidat todellakin tavoitella tuota ylimmän puonnuolijan paikkaa... - "Sinä taidat todellakin tavoitella tuota ylimmän puonnuolijan paikkaa..." 
 Hail for the Queer :-)
- Anonyymiräkäpää kirjoitti:"Sinä taidat todellakin tavoitella tuota ylimmän puonnuolijan paikkaa..." 
 Hail for the Queer :-)Räkäpää käy kielipoliittista 'keskustelua' toisen yhtä 'älykkään' kanssa. Missä olitte kun jaettiin järkeä? 
- Anonyymi kirjoitti:- Räkäpää käy kielipoliittista 'keskustelua' toisen yhtä 'älykkään' kanssa. Missä olitte kun jaettiin järkeä? - " Missä olitte kun jaettiin järkeä?" 
 Halusitko tulla mukaan kun huomasit kuuluvasi joukkoon?
 
- AnonyymiReilua ei ole se, jos aletaan suomalaisilta vaatia maahanmuuttajien kielten osaamista ja/tai antaa maahanmuuttajan kielelle sama asema, kuin kansalliskielillemme. Tulijat sopeutuu maahan, ei päinvastoin. - räkäpää kirjoitti:- Täytyy myös muistaa errä surut ovat mamuja :-) - Epäonnistuimme ensimmäisten mamujemme kotoutuksessa niin miksi onnistuisimme muidenkaan kanssa 😂 
- Sven-Håkan kirjoitti:- Epäonnistuimme ensimmäisten mamujemme kotoutuksessa niin miksi onnistuisimme muidenkaan kanssa 😂 - Suru-mamuilla on kova into assimiloida kansakunta <5% mukaaan. 
 Mahtaako islamin uskoisilla olla yhtään vähemmpi into?
 Pian meillä on pakkokielen lisäksi myös pakkouskonto.
- Anonyymiräkäpää kirjoitti:Suru-mamuilla on kova into assimiloida kansakunta <5% mukaaan. 
 Mahtaako islamin uskoisilla olla yhtään vähemmpi into?
 Pian meillä on pakkokielen lisäksi myös pakkouskonto.Meillähän on se jo, nimittäin pakkouskonto, pyhän pakkoenglannin muodossa! 
- Anonyymiräkäpää kirjoitti:Täytyy myös muistaa errä surut ovat mamuja :-) VMP. 
- Anonyymi kirjoitti:- VMP. - Totta. 
 Oikeaa kuraVMP:tä.
 Tulevat tänne vieraista maista ja koettavat pakottaa ihmiset puhumaan kaikkea kikkikieliä.
 Pian varmaan ihmisten täytyy kokoontua torille Sylvian syntymäpäivänä.
 Jos pukeutuu jokeriksi, saa 17 vuoden kieli- ja kulttuurileirin Strömssöössä :-)
 
- AnonyymiSuomenkielisillä pakkoruotsin kriitikoilla tällä palstalla on ihan aito tavoite: 
 reilu yhteiskunta omille lapsille ja näiden tovereille (myös muunkielisille) ja tuleville lastenlapsille.
 Mikä on ruotsinkielisten missio täällä?- AnonyymiSuomenkielisillä pakkoruotsin "kriitikoilla" on tällä palstalla selvästi vain yksi ainoa tavoite: 
 Suomenkielen alasajo ja korvaaminen pyhällä pakkoenglanilla.
 Tavoite on niin tärkeä että sitä ajaessa unohdetaan reiluus ja muut hyvät tavat.
- AnonyymiRuotsinkielisten missio on kirjata mamut ruotsinkielisiksi ja kehua, mitä kaikkia etuja ruotsinkielisyys tarjoaa. 
 Noin 50.000 ruotsinkielistä ei pärjää suomen kielellä. Näihin kuuluu noin 6.000 ulkomaalaistaustaista, siis yli 10 %.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomenkielisillä pakkoruotsin "kriitikoilla" on tällä palstalla selvästi vain yksi ainoa tavoite: 
 Suomenkielen alasajo ja korvaaminen pyhällä pakkoenglanilla.
 Tavoite on niin tärkeä että sitä ajaessa unohdetaan reiluus ja muut hyvät tavat.Hei pyhä pumppernikkeli, sinun täytyy herätä aiemmin, jos aiot estää kaikki keskustelut. Nyt ehdittiin jo keskustella ihan järkevästi. 
 
- AnonyymiTarkoittaako sana reilu tätä asennetta, joka vyöryy pakon puolustajien viesteistä silloin, kun pitäisi puhua pakkoruotsin aiheuttamista ongelmista: 
 "Ketut teillä mitään ongelmia ole, laiskoja olette ja pentunne myös, ja tyhmiä!"
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424965
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183666
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693463
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012818
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862690
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302650
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa181781
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161596
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011458
- 1521331