Nurmeksessa tankataan edelleen muita paikkakuntia kalliinpaa polttoainetta ja on Suomen hintavertailussa 20 kalliimman paikkakunnan joukossa. Vertailun vuoksi Nurmeksen ABC asemalla diesel maksaa 1.276e Valtimon ABC llä 1.286e ja lähikylällä Nilsiän ABC asemalla 1.158e, eli huomattavat on erot, lieneeköhän meillä parempaa ainetta kuin muilla. Teboililla ja ST1 llä paikkakuntakohtaiset hintaerot suunilleen samaa luokkaa.
Polttoaineen hinnoittelussa eroja
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En ole huomannu,että nurmeksessa polttoaine olisi kallista,mutta näin työttömänä polttoaineisiin menee kuukaudessa pelkästään noin 600euroa aika halpaa minusta,mutta elämä on ihanan halpaa aina ollu,eikä ole koskaan tarvinnu hintoja kahtoa millään tavalla.
Aloittajan tekstiä lueskelin, niin eihän siinnä sanota, että polttoaine on kallista vaan Nurmeksessa on kalliinpaa. Tukiaisilla jos ostaa ja pari kuukautta kesässä peltoa viljelee, niin enemmänhän sitä saa poistoja kalliinmasta löpöstä ja bonukset päälle. Ajankuluksi voi käydä sitten vaikka koronaretkellä pari kertaa vuodessa ja tultua levitellä ruttoa koko kylälle.
Tänään 21.4 polttoaineista diesel maksoi Nilsiän ABC asemalla 1.141 e ja saman kylän Teboililla 1.139. Hintaerot litralta alkaa olla yli kymmenen senttiä Nurmekseen verrattuna, taitaa olla kallista on tuo 100 km kuljetusrahti.
Lukekaa Ilta-Sanomien köyhälistölista koronatukia saaneista. Nurmeslaisten yritysten nimet osin yllättää....tukia saa vanhuuseläkeläisetkin, kunhan ossaa taruja kertoa
Minä katson vain milloin tankki tulee täyteen. Kai siellä jotain muitakin lukuja näkyy, ei ne kiinnosta minua. Hyvinhän tuota on pärjännä.
Näköjään noilla hintaeroilla jos 10 litraa tankkaa, niin Nilsiästä saa litran tiisseliä kaupantekijäiseksi, liikaa on hinnassa eroa, eli poonusta ilman korttia.
Kysymys ei ole onko polttoaine halpaa vai kallista.Kysymys on ahneudesta Nurmeksessa ja kaikissa syrjäkylissä,koska autoa on käytettävä jokatapauksessa liikkuakseen kauppoihin ym.palveluihin syrjäkylistä.Asian pitäisi olla toisinpäin.Helsinkiin ja kasvukeskuksiin,missä julkinen liikenne toimii,niin korkeammat hinnat.Täällä köyhälistö alueella kusetetaan aina,olipa mistä tahansa yhteisestä asiasta kysymys..Täällä maksetaan öljypohattojen ja etelän polttoaineen erotus.Ihan persauksista!
Nurmeksessa taitaa olla polttoainehinta kartelli, eihän tämä yli 10 senttiä kalliimpi litrahinta ole muuten mahdollista naapuripaikkakuntiin verrattuna.
Nilsiän St1 perjantaina käteiskortilla 1.19e/l/95E...