100 miljardia yhteisvastuuseen etelän vetelille. Rahaa siis riittää. Myös esim. kotimaan julkisen puolen miljoona palkkioihin.
Nyt puhutaan siis veronmaksajien rahoista, ei yksityisen puolen.
Suomalaisten veronmaksajien on aika ryhdistäytyä ja vaatia parempaa. Nyt on käynyt Koronan myötä ilmi, että vaikka veroasteemme on Euroopan korkeimpia, esim. terveydenhoitomme ala-arvoista. Henkilökuntaa ja laitteita liian vähän, teknlogia ja rakennukset vanhanaikaisia. Versus EU:n suurin hyötyjämaa Saksaan, tai esim. Ruotsiin.
Kun varaat kiireetöntä aikaa julkiselle puolelle , operaatioon tai hammaslääkäriin, jonotat pari kuukautta!! Ei ole tätä päivää, sivistysvaltiossa, eikä näillä veroeuroilla, jos ne menisivät oikeaan osoitteeseen. Korruptio jyllää myös Suomessa, kuten maski keissi osoitti.
Jos maksan palkastani veroja 30-40 prosenttia (tämä ei ole se tuloveroprosentti joka verolapussasi näkyy, vaan siihen lisätään kunnallisvero, työttömyysvakuutusmaksu yms.), kuten suurin osa tekee, Eli satasesta noin 40 euroa menee yhteiskunnan ylläpitoon, pitää sille rahalle saada vastinetta! Nyt jaamme näitä verojamme Välimeren maiden loputtomaan korruptiokitaan. Sen sijaan, että kehittäisimme niillä omaa maatamme,
EUsta, eikä eurosta, ei ole meille mitään hyötyä. Esim. korona-kriisissä Englannin ei tarvitse ottaa velkaa, vaan painavat omaa rahaa. Kuten myös Japani on tehnyt vuosia.
Emme ole maailman onnellisin kansa, vaan vähimpään tyytyväisiä ja hyväuskoisia hölmöjä.
100 miljardia yhteisvastuuseen etelän vetelille. Rahaa siis riittää, muille kuin suomalaisille.
5
76
Vastaukset
- Anonyymi
jep jep korona osoitti sen että kriisissä jokainen maa on perimmiltään kansallismielinen, ei auteta naapureita, otetaan hyöty, normaaliaikana, mutta yhteisvastuuta ei oikeasti ole. Hölmöjä maita vain vedätetään.
- Anonyymi
korona-kriisin keskellä on helppo jaella suomalaisten rahoja
- Anonyymi
kun kriisi on ohi olemme syvässä lamassa ja verojen tuhlaaminen loppuu jo siitä syystä - tyhjästä on paha nyhjästä. Äänestäessä kannattaa valita jotain uutta, ei näitä ryvettyneitä, vanhoja, sulle-mulle kähmiöitä valtaan.
Suomen pitää kohta alkaa myydä persettä Brysseliin
- Anonyymi
Sitähän se solidaarisuus selkosuomella sanottuna on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta
Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o1622010Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä
Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o521558"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää1271545Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.751492- 781425
Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol151277- 681260
Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!
Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten2321101- 711059
Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine2271014