Nyt kun tuntuu koronavirukseenkin liittyen, ettei hallitus ole osannut tehdä persujen mielestä juurikaan mitään oikein, mikä on mielestänne ollut hallituksen pahin virhe ko. asian suhteen?
Kaikkiin muihinkin asioihin liittyen hallitus oletettavasti on persujen mielestä toiminut väärin, mutta pysytään nyt tässä ajankohtaisimmassa.
Kaikkiin muihinkin asioihin liittyen hallitus oletettavasti on persujen mielestä toiminut väärin, mutta pysytään nyt tässä ajankohtaisimmassa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Olen seurannut politiikkaa, ja tänne on koottu tähän mennessä haastavimmat hallituksen kannalta:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006471628.html
Summaten: Missä on hallituksen oma vastuu? Se tuntuu ministereiltä unohtuneen ja unohtuvan.
Kuvaavaa on, miten Haatainen kuittasi kysymyksen, että hänenkin eroaan on vaadittu. Ei Haatainen tietenkään eroa, eihän Suomessa ministereillä ole tapana erota.
Hän perusteli jatkamista tehtävässään sillä, että ”ministerin velvollisuus on huolehtia, että huoltovarmuuskeskus toimii.”
No miten on huolehtinut?
Jälki on ollut sellaista, ettei ilmeisesti kovin hyvin.
Ongelmista on ollut tietoa ilmeisesti pitkään, mutta hallitustasolta niihin ei ole riittävästi puututtu. Ja tässä ollaan.
Mikäs tehtävä on Huoltovarmuuskeskuksen hallituksella?
"Ongelmista on ollut tietoa ilmeisesti pitkään, mutta hallitustasolta niihin ei ole riittävästi puututtu. "
Tosiaan. HVK:n tarvikkeistakin osa oli vanhentunut jo 2012. Sopiikin kysyä, kuinka edelliset hallitukset ovat huolehtineet HVK:n toiminnasta?
Persutkin oli kerran hallitusvastuussa, mutta eivätpä hoksanneet puuttua HVK:n valmiuksiin mitenkään.
"Persutkin oli kerran hallitusvastuussa, mutta eivätpä hoksanneet puuttua HVK:n valmiuksiin mitenkään."
Tosin, ilmeisesti edistyksellinen nykyhallitus virkamiehistöneen hehkutti että HVK-valmiudet ovat kohdillaan nappiin korona kohdatessa. Toisin kävi.
Oli miten oli, mutta kovasti jälkiviisas persujoukkue ei siltikään puuttunut/tarkistanut asiaa hallituskaudellaan.
"hehkutti että HVK-valmiudet ovat kohdillaan nappiin korona kohdatessa."
Saisiko jonkunlaisen linkin asiaan?
Mieluusti ei Timo Haapalan palkkakolumneja.
No onko kukaan muukaan puolue tarkistanut asiaa ? Ei pitäisi mollata ennenkuin on oma pesä kunnossa ?
No eipä näyttänyt HVK olevan numero 1 tämän hallituksen aloittaessa. Jos siis tarkkoja ollaan, kun sitä aikaa on ollut reippaasta kesästä 2019 alkaen.
Sen sijaan oli paljon tärkeämpää työllistää, nimittäin omat ja tuttujen toverit:
Talouselämä: Kaiken nähnyt ex-kansliapäällikkö ruoskii hallituksen ennätyssuurta avustajien määrää – ”Naurettava ajatus, että kadulta tullut osaisi ohjata huippuosaajaa”
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006406582.html
Just näin. Ja jos Demarit olisivat fundamentalistisen Arvopohja-kiimansa sijaan ottaneet Persut mukaan, tämäkin asia olisi uuden puheenjohtaja Halla-ahon kanssa voitu todennäköisesti selvittää.
Minkä puolueen valitsemat johtajat/työntekijät istuu hvk palleilla, sdp-koko-kepu ja komut niissä on valitsiat olleet suomessa.
Persuthan ne tässäkin tilanteessa on pahiten mollaamassa ja kapuloita rattaisiin heittämässä.
Ja Halla-aho se vaan fantasioi Orbanista. Halunnee Suomen Orbaniksi?
Tuo asehullu sivari.
"jos Demarit olisivat fundamentalistisen Arvopohja-kiimansa sijaan ottaneet Persut mukaan, tämäkin asia olisi uuden puheenjohtaja Halla-ahon kanssa voitu todennäköisesti selvittää."
Mikä asia? HVK.n tarvikkeiden vanhentumispäivämäärä? Eihän persut selvittäneet sitä silloinkaan, kun olivat hallituksessa. Sen sijaan heidän hallituskaudellaan tuli 35 000 pakolaista maahan (2015).
Eikä persut olleet vaatimassa oppositiostakaan sellaisen asian selvittämistä missään vaiheessa, mutta nyt persut kyllä on jälkiviisaita ja "tietämässä" kaiken maailman asioita.
Mutta oppositiossa pysytte ja persujen kannatuskin on laskemassa huimaa vauhtia.
Kaikkia voi huijata jonkin aikaa, joitain voi huijata kaiken aikaa, mutta ilmeistä on, että se kaiken aikaa huijattavien joukko on lopulta pieni. Sellainen takiaispuolueen kokoinen persupuolue, jota typerykset pitävät nipinnapin pystyssä.
Persut saivat etsikkoaikansa ja tyrivät sen, katsokaa kerrankin peiliin.
Näin persuna ajattelen että hallitus toiminut pääosin oikein mutta viiveellä ja toisten hoputtamana. Maskifarssi on kyllä omaa luokkaansa vastuuttomuudesta ja väärän syntipukin esiintuomisesta
Syntipukeista sen verran, ettei se oltu me. Ne oli siniset.
Vaihteeksi oikein ymmärretty siellä toisenvärisessä tynnyrissä, 12 points.
punaiset tynnyrit kolisevat eniten .... ;DDDD
Suomessa on todella hyvin toimiva hallitus ja paras mahdollinen pääministeri Sanna Marin.
Mutta perussuomalaiset haluaisivat omat miehensä hoitamaan kriisiaikaa ja pistämään Suomen asiat kuntoon!
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006072383.html
Pahin virhe oli lentoliikenne muut rajat kiinni Italiasta ja Itävallasta kaikki alkoi vielä ruotsin raja ja vielä naamarit ja mitä vielä aina on vastuu ministereillä ei riitä että yksi virkamies lahdataan jonkun tapauksen takia vastuu on hallituksella ?
Miten kuvitteellinen pillimehujen tilaus hoivakoteihin onnistuisi hallituksen osaamisella?
Kolme viikkoa menisi siihen, että voiko vanhukset juoda muovipilleistä mehua.
Kaksi viikkoa menisi siihen, että miten hygieenisestipakattun pillin vanhus saa pussista pois.
Viikko menisi siihen, että tilataan mehut
Kolmeviikkoa menisi selvittelyyn minne pillit jäi tilauksesta
Lopuksi kissatappelu.
Lopputulos, hoivakodeissa jatkettaisiin juomista nokkamukeista.
Hallituksen suurin ongelma lienee se että pääministerinä on käytännössä täysin kokematon (kaikin puolin) ihminen, se että on nuori nainen ei ole se pointti tässä kohtaa.
Kokemattomuus sinänsä ei ole este menestymiselle MUTTA se että on heikko itsetunto ja samalla hirveä tarve oman egon pönkittämiselle on vaarallinen yhdistelmä!
Yllä oleva näkyy siinä että mielipiteitä ja ehdotuksia jotka tulevat "väärältä suunnalta" ei "uskalleta" kuunnella kun pelätään että oma arvovalta kärsii jos ei itse aina olla oikeassa.
Silloin kun asiat menee hyvin eikä ole mitään ongelmia niin tämä kokemattomuus ja "minä itse" mentaliteetti ei ole niin vaarallinen MUTTA aikoina kun tulee ongelmia NIIN pitäisi pystyä hahmottamaan kokonaisuuksia ja kuuntelemaan myös "vastustajia" ilman että koko ajan tarvitsee pelätä sen oman arvovallan murentumista.
Kaikki tekee virheitä MUTTA niistä pitää oppia ja sellainen kaikkitietävä asenne olisi syytä unohtaa ja avata silmät sille että tietoa ja näkemystä on muuallakin!
Suurin pelkohan on hallituksella ollutkin se että on jouduttu reagoimaan asioihin joista jo perussuomalaiset ja pressa puhuivat viikkoja ennemmin. Siis jouduttu pakon edessä tekemään perussuomalaisesti. Jo tammikuussa PS kysyi ,miten hallitus on varautunut koronaan ja virnuilu oli silmin havaittavaa. Komut myös keljuili persujen varmaan vaativan rajojen sulkemista. Suljettiinkin ja jopa maakuntarajakin. Turhaa on vasujen räksytys politiikka,sillä te itse olette naurunalaisia
Hyvä kirjoitus !
Sannahan päästi kaikki tautiset maahan lentokentiltä.
moka ja iso moka!
No siitähän tämä kaikki alkoi !
Demarit polkaisi pa....aan jos luulevat sannan nostaman kloorian kantavan pitkälie, ottakaa järki käteen