Vatsakivut kolonoskopian jälkeen?

Anonyymi

Kävin toissapäivänä kolonoskopiassa, joka sujui muuten suht ok, mutta kun letku oli nousemassa ylös vasenta puolta kohti suolenmutkaa, tähystin eteni ilmeisesti huonossa kulmassa ja aiheutti äkkiä kovaa kipua. Tutkimuksessa oli avustamassa nuori sairaanhoitajaopiskelija, joka ei painellut vatsaani missään vaiheessa (vaikka näin kait kuuluisi tehdä?), vaan jouduin tekemään kaiken itse. Tuon jälkeen minut käännettiin nopeasti selälleen ja tähystyksen loppupuoli onnistui kai ilman suurempia ongelmia.

Nyt kuitenkin pelottaa melko paljon, sillä heti tutkimusta seuraavana aamuna vasemmalla ylävatsassa alkoi tuntua terävää kipua aina liikkeiden yhteydessä (etenkin kumartuessa). Iltaa kohden särkyä alkoi olla muutenkin kuin vain liikkuessa ja kipu herätti myös aamuyöllä, eikä hellittänyt missään asennossa. Kipu jatkuu edelleen ja välillä tuntuu myös polttavaa nipistelyä ympäri vatsaa. Ulosteessa ei ole näkynyt verta eikä lämpö ole noussut.

Vaarallisten komplikaatioiden (mm. suolenpuhkeama/haavauma, pernan vaurioituminen, infektio yms) mahdollisuus väkisinkin arveluttaa. En tiedä, pitäisikö oireiden vuoksi mennä päivystykseen vaiko ei - en tosin haluaisi altistaa itseäni koronalle, kun kuulun kaiken lisäksi riskiryhmään.

Onko kenelläkään muulla ollut kolonoskopian jälkeen vatsakipuja useamman päivän ajan?

2

2226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Soita sinne. Nuoreko serkkuni kuoli, kun suoli oli puhjennut ja aiheutti tulehduksen.

      • Anonyymi

        Voi ei, kamala tilanne tuo.

        Kävin tänään päivystyksessä (kun heräsin taas samaan vatsakipuun), mutta lääkäri otti ainoastaan pikaserpin. Aika hyödytön käynti siis ja turhauttaa maksaa tuosta yli 40e. Ei ole kovin luottavainen olo, luulisi, että suoliston tilanne pitäisi tarkistaa kuvantamalla. Potilasohjeissa kun sanotaan, että kolonoskopian jälkeen pieni epämukavuus/kipu vatsan alueella on normaalia, mutta ei puhuta mitään useita päiviä jatkuvasta särystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3996
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1195
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1051
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      924
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe