Tässä faktaa

Anonyymi

Nauran aina kippurassa kun hyvätuloiset (kuukausitulot noin 3000 euroa bruttona ja ylöspäin) valittavat, että heidän rahansa eivät riitä mihinkään. Heh heh! Annanpa teille neuvon: Älkää yrittäkö elää kuin miljonäärit. Kaiken ei pidä eikä tarvitse olla uutta/kallista. Tämän takia isolla osalla hyvätuloisista on huomattavia määriä velkaa. Velkaa on otettu mm. kalliin auton hankintaan ja ylihintaisen asunnon ostoon.

Jos olet hyvätuloinen, ja rahasi eivät riitä, sinulla on todennäköisesti peiliin katsomisen paikka.

12

194

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, raha riittää huonotuloisellakin.
      Kun rahaa ei ole enempää, se riittää juuri sen mitä tarvii.
      Velka on asia erikseen ja siihen syyllistyvä on oman vankilansa vanki.

    • Anonyymi

      Meitä on moneksi, mutta enemmistö keskituloisista, jotka aloituksessa suorastaan hyvätuloisiksi korotettiin, pärjää ihan hyvin.
      Asuntolainaa monella on, mutta se muuttuu muutamassa vuodessa varallisuudeksi ja samalla asuminen muuttuu hyvin edulliseksi. Meidänkin perheessä on kaksi keskituloista ja kaksi alle kouluikäistä. Kuukaudessa jää 7 vuotta sitten rakennetun omakotitalon lainanlyhennyksen maksamisen jälkeen säästöön yhtä paljon kuin asuntolainaa maksetaan. Siis säästöön, ei päivittäiseen kulutukseen. Autoja on 2, joista uudempi on vuosimallia 2019 ja maksettiin käteisellä. Ei mikään pramea auto, vaan parinkymmenen tuhannen hintainen pikkuauto. Toinen auto on kymmenkunta vuotta vanha, eikä kovinkaan arvokas mutta hyvässä kunnossa palvelemaan vielä muutaman vuoden. Talvilomamatkalla olemme käyneet koko perheen voimin Aasiassa tai Kanarialla vuorovuosin, tänäkin vuonna ehdimme tammikuussa jo matkailemaan ennen kuin Covid-19 torppasi lisämatkasuunnitelmat kesäksi.
      En toki tiedä naapurustomme todellista taloudellista tilannetta, mutta koska kyseessä on uusi asuinalue, on asukasrakenne melko lailla samantyyppistä, eri ikäisiä lapsiperheitä kaikkiin suuntiin. Olettaisin, että emme ole alueellamme mitään poikkeuksia, vaan enemmänkin tyyppiesimerkki miten keskituloisilla perheillä nykyään menee.

    • Anonyymi

      Mielestäni yli-varojen eläminen on suomessa yleistynyt. Riittää, kun katsoo PK-seudulla autoja, nuoret ihmiset ajelevat melko kalliilla kalustolla. Voi aivan hyvin päätellä, että velaksi eletään.

      Tottakai, on paljon niitäkin, kellä on oikeasti varaa ostella uusia/kalliita autoja ym. Suurin osa ihmisistä ei kuitenkaan ole hyvätuloisia. Jo 50 000eur/vuosi-tuloilla pääsee top 10%:iin palkansaajista.

      • Anonyymi

        Ja otetaan tähän vielä lisää näkökulmaa. Omaisuus jakaantuu erittäin epätasaisesti. Noin 30% suomalaisista ei omista oikeastaan mitään, korreloi hyvin vuokralla-asuvien määrän kanssa.

        Pörssiosakkeista ja maapalstoista pieni osa ihmisistä omistaa suurimman osan. 80% suomalaisista ei omista ensimmäistäkään osaketta.
        Tästäkin voi päätellä, että tulovirta omaisuudesta tulee pienen kansanosan käytettäväksi.

        Omistavaa luokkaa perustuen pörssiosakkeiden omistukseen on noin 2-3% suomalaisista. Jo top-5% kohdalla tulovirta on niin äärettömän pientä, ettei sillä ole kovinkaan suurta vaikutusta nettotuloihin.


      • Anonyymi

        En koskaan ole ostanut uutta autoa silti kateellisia riittää kun on ollut hienoja utoja ostanuavahinkokeskuksesta ja korjannut. erään kerrn katsastaja sanoi ei tällaisa autoja saa vakuutusyhtiöltä. Oli todella kaallis uutena nyt oli 1vuoden vanha. Ajoin sillä 20v aikä juuri vikaa


    • Anonyymi

      Kumpihan se oikeastaan on järkevämpi ratkaisu, hankkia aloituksessa parjattu "ylihintainen asunto" ja lyhentää lainaa 20 vuotta vai maksaa vain vähän pienempi summa kuukaudessa vuokraisännälle.
      Autosta voi olla montaa mieltä, mutta mitä kalliimman asunnon ostaa, sitä vähemmän omalle autolle on yleensä käyttöä. Toisaalta, monella keskituloisella auto on työväline, jonka työnantaja on työntekijänsä käyttöön hankkinut...toki kateellinen sivustaseuraaja saattaa päätellä uudesta volkkarin katumaasturista, että: "jaa..ha… eikö asuntolainaa ollut vielä tarpeeksi!!!"

    • Anonyymi

      Minulla on varallisuutta ja ajan yli 20 vuotiaalla Saabilla ja sitten on 2 takkia, tuulitakki jonka ostin kirpparilta 5 vuotta sitten ja toinen parempi takki jonka ostin kaupasta alennusmyynnistä.

    • Anonyymi

      Hyvätuloset alkaen 3000eur kk? Hrhm.. sanoisin että 6-7000eur/kk on ok hyvät ja yli 100.000eur vuosi, hyvät tulot.

      • Anonyymi

        Kyllä 3000eur tienaava on jo hyvätuloinen. Reippaasti mediaanitulon yläpuolella, mitään talousvaikeuksia ei pitäisi olla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä 3000eur tienaava on jo hyvätuloinen. Reippaasti mediaanitulon yläpuolella, mitään talousvaikeuksia ei pitäisi olla.

        Riippuu omaisuudesta. Jos on velatonta omaisuutta, asunto, kesämökki tms. tarpeelliset jo ostettu ja ne on velattomia. Yllättävän pienilläkin tuloilla voi pärjätä.

        Toista se on, jos on huono palkka ja asuu jossain vuokrakämpässä, niin, ettei ole mitään omaisuutta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä 3000eur tienaava on jo hyvätuloinen. Reippaasti mediaanitulon yläpuolella, mitään talousvaikeuksia ei pitäisi olla.

        Suomessa päätoimisien palkansaajien keskipalkka lienee jotain vajaa 3500€ nurkilla.
        Mediaaniinkin tietysti vaikuttaa ketä huomioidaan mukaan.
        Opiskelijat, jotka käyvät muutaman päivän viikossa töissä. Näitä on paljon.
        Osapäivätyötä tekevät, näitäkin on paljon.
        Eläkeläiset. Heitähän on jo noin miljoona. Keskimääräinen eläke lienee jotain 1600-1800€/ kk. Tämä jo yksistään tietysti vetää mediaania kovasta alaspäin.

        Kyllä on vaikea mieltää hyvätuloiseksi 3000€ rajaa. Vankasti on keskituloinen korkeintaan, selvästi allekin. Siis palkansaajien osalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      116
      1477
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      146
      754
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      550
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      118
      533
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    15. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      420
    20. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      419
    Aihe