Pohjolan rautamies -elokuva on nyt vapaasti netissä

Anonyymi

Sodankylän elokuvajuhlillakin nähty Pohjolan rautamies -elokuva on nyt vapaasti katsottavissa netissä: www.ironmanofthenorth.com.

Sodankylän elokuvajuhlien 2018 esite: “Sasu Kermanin palkittu lyhytdokumentti Pohjolan rautamies saattaa hyvinkin olla tämän vuoden mieleenpainuvin ja omituisin elokuva. Vuosina 2015–2016 kuvatun teoksen päähenkilö on kuvataiteilija Carpar Corander. Tämä mies lopetti työskentelyn kymmenisen vuotta sitten ja muutti erakoksi pieneen syrjäkylään. Ihmisten kanssa hän ei asioi, mutta luonnossa Coranderin on mahdollista muodostaa syvä yhteys ympäristöön ja kalevalalaiseen menneisyyteemme. Dokumentti tarkastelee miehen eristäytynyttä elämää ja antaa sen puhua puolestaan.
Corander ei säästele mielipiteitään ja henkilökuvasta kasvaa häkellyttävä matka hänen ajatuksiinsa ja persoonaansa. Halki filmin tarjoaa ohjaaja myös visuaalisesti unohtumattomia kuvia ruraalista pohjoisesta ja syrjäseutujen karusta kauneudesta. Pohjolan rautamies on elokuva täynnä rujoa karismaa ja vastakulttuurista voimaa. Se muodostaa hilpeän ja ainutlaatuisen kuvan yksilönvapaudesta äärirajoilla sekä kunnioittavan kiteytyksen elämästä, josta itsessään on tullut taideteos.”

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        48
        2318
      2. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        146
        1887
      3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        58
        1865
      4. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        109
        1471
      5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

        Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
        Seinäjoki
        31
        1445
      6. Teit yllättävän siirron

        Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
        Ikävä
        55
        1171
      7. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        69
        1086
      8. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        83
        1085
      9. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        103
        881
      10. Laita nyt se viesti

        Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
        Ikävä
        54
        877
      Aihe