Asumistuen ehdot

Anonyymi

Onko asumistuki sidottu siihen, että pitää vähintään olla työttömä ollesss työkkärin asiakas? Eli saako tukea ilman että on ilmoittautunut työnhakijaksi?

7

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asumistuki ei tietääkseni riipu siitä oletko työkkärissä tai et. Asumistuessa olennaista on tulot ja asumisen hinta.

      Toki sitten jos olet myös toimeentulotuen asiakas, sen kohdalla varmasti katsotaan että oletko työkkärissä työttömänä työnhakijana vai et, koska työttömyysetuus on tuloa joka vaikuttaa toimeentulotuen loppusummaan, ja Kela tukien maksajana tietysti kyselee että miksi et ole hakenut työttömyysturvaa.

      • Anonyymi

        Jos teen satunnaista keikkatyötä, hyvin harvakseltaan ja nämä tiedot toki ilmoitan kelaan, mutta näissä väliaikoina en halua joutua työkkärin hampaisiin ja passitettavaksi puhelinmyyjäksi, niin ei kai ne voi evätä tukea pois sen takia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos teen satunnaista keikkatyötä, hyvin harvakseltaan ja nämä tiedot toki ilmoitan kelaan, mutta näissä väliaikoina en halua joutua työkkärin hampaisiin ja passitettavaksi puhelinmyyjäksi, niin ei kai ne voi evätä tukea pois sen takia?

        Ei asumistukea te-toimistossa kontrolloida.

        Se on enemmänkin työttömyysetuudet ja toimeentulotuki joiden välillä voi olla palloteltavaa te-toimiston lausuntojen ja Kelan kesken.

        Asumistuet on oma juttunsa, asumistuen suuruuteen vaikuttaa lähinnä asumismenot ja käytettävissä olevat tulot. Jos tulot nousee tai laskee X määrää, asumistukea joutuu laskettamaan uudelleen, sama koskee myös asumismenojen muutoksia.

        Opettele pitämään omat puolesi ammatinvalinnoistasi, niitä suojellaan perustuslailla ja kv-sopimuksin. Riitaa te-toimiston kanssa saa helposti toki, mutta semmoista on elämä.


      • Anonyymi

        "Kela tukien maksajana tietysti kyselee että miksi et ole hakenut työttömyysturvaa."

        Varmasti kyselee, mutta mitä seuraa, jos tuohon kysymykseen vastaa seuraavasti:

        "Koska Kela on maksaja sekä työmarkkinatuessa että toimeentulotuessa, niin ei ole sen paremmin Kelalle kuin tuen saajallekaan mitään väliä, millä nimellä tuki maksetaan. Itseasiassa se, että sitä ei makseta kahdella eri nimellä, yksinkertaistaa asioita ja siten vähentää turhaa byrokratiaa, mikä säästää valtion rahoja byrokratiakulujen pienentyessä.
        Mikään lakihan ei pakota hakemaan työmarkkinatukea eikä ilmoittautumaan TE -toimistoon työnhakijaksi, joten tämä on oma valintani asioiden yksinkertaistamisessa, etten hae työmarkkinatukea enkä ilmoittaudu TE -toimistoon työnhakijaksi".


    • Anonyymi

      Asumistuki lasketaan sinun tulojesi mukaan BRUTTO. Asumistuki ei ota huomioon onko ulosottoa tai 40% alennus toimeentulotuessa se laskee mitä saisit jos toimisit oikein.

      • Anonyymi

        Varsin moni työssä käyväkin saa asumistukea. Onneksi ei oteta sitä huomioon jos työnantaja ei toimi oikein ja maksaa alipalkkaa. Jos on määräaikainen työsopimus jota ei jatketa niin siten voi jälkirahastaa saamatta jääneet palkat eikä ne vaikuta asumistukeen.Voi ne tietysti jälkirahatstaa myös työsuhteen aikana mutta silloin kengankuvan persukseen saantiriski suurenee, voivat yrittää varsin likaisia temppujakin. Kaksi kertaa työsuhteen jälkeen jouduin perimään saataviani työnanatjilta alipalkkauksen vuoksi, eivät oikein tykänneet siitä mutta maksoivat ilman oikeudenkäyntiä. Omapahan oli ongelmansa kun ei tykänneet ja en minäkään oikein tykännyt ja harva sellaisesta tykkää jos yritettän kusettaa.


    • Anonyymi

      Itsenäisyyttä on aina pidetty arvossa antamalla sotaan osaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2019
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1220
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1028
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      819
    7. 75
      786
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      20
      769
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      719
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe