Asumistuen ehdot

Anonyymi

Onko asumistuki sidottu siihen, että pitää vähintään olla työttömä ollesss työkkärin asiakas? Eli saako tukea ilman että on ilmoittautunut työnhakijaksi?

7

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asumistuki ei tietääkseni riipu siitä oletko työkkärissä tai et. Asumistuessa olennaista on tulot ja asumisen hinta.

      Toki sitten jos olet myös toimeentulotuen asiakas, sen kohdalla varmasti katsotaan että oletko työkkärissä työttömänä työnhakijana vai et, koska työttömyysetuus on tuloa joka vaikuttaa toimeentulotuen loppusummaan, ja Kela tukien maksajana tietysti kyselee että miksi et ole hakenut työttömyysturvaa.

      • Anonyymi

        Jos teen satunnaista keikkatyötä, hyvin harvakseltaan ja nämä tiedot toki ilmoitan kelaan, mutta näissä väliaikoina en halua joutua työkkärin hampaisiin ja passitettavaksi puhelinmyyjäksi, niin ei kai ne voi evätä tukea pois sen takia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos teen satunnaista keikkatyötä, hyvin harvakseltaan ja nämä tiedot toki ilmoitan kelaan, mutta näissä väliaikoina en halua joutua työkkärin hampaisiin ja passitettavaksi puhelinmyyjäksi, niin ei kai ne voi evätä tukea pois sen takia?

        Ei asumistukea te-toimistossa kontrolloida.

        Se on enemmänkin työttömyysetuudet ja toimeentulotuki joiden välillä voi olla palloteltavaa te-toimiston lausuntojen ja Kelan kesken.

        Asumistuet on oma juttunsa, asumistuen suuruuteen vaikuttaa lähinnä asumismenot ja käytettävissä olevat tulot. Jos tulot nousee tai laskee X määrää, asumistukea joutuu laskettamaan uudelleen, sama koskee myös asumismenojen muutoksia.

        Opettele pitämään omat puolesi ammatinvalinnoistasi, niitä suojellaan perustuslailla ja kv-sopimuksin. Riitaa te-toimiston kanssa saa helposti toki, mutta semmoista on elämä.


      • Anonyymi

        "Kela tukien maksajana tietysti kyselee että miksi et ole hakenut työttömyysturvaa."

        Varmasti kyselee, mutta mitä seuraa, jos tuohon kysymykseen vastaa seuraavasti:

        "Koska Kela on maksaja sekä työmarkkinatuessa että toimeentulotuessa, niin ei ole sen paremmin Kelalle kuin tuen saajallekaan mitään väliä, millä nimellä tuki maksetaan. Itseasiassa se, että sitä ei makseta kahdella eri nimellä, yksinkertaistaa asioita ja siten vähentää turhaa byrokratiaa, mikä säästää valtion rahoja byrokratiakulujen pienentyessä.
        Mikään lakihan ei pakota hakemaan työmarkkinatukea eikä ilmoittautumaan TE -toimistoon työnhakijaksi, joten tämä on oma valintani asioiden yksinkertaistamisessa, etten hae työmarkkinatukea enkä ilmoittaudu TE -toimistoon työnhakijaksi".


    • Anonyymi

      Asumistuki lasketaan sinun tulojesi mukaan BRUTTO. Asumistuki ei ota huomioon onko ulosottoa tai 40% alennus toimeentulotuessa se laskee mitä saisit jos toimisit oikein.

      • Anonyymi

        Varsin moni työssä käyväkin saa asumistukea. Onneksi ei oteta sitä huomioon jos työnantaja ei toimi oikein ja maksaa alipalkkaa. Jos on määräaikainen työsopimus jota ei jatketa niin siten voi jälkirahastaa saamatta jääneet palkat eikä ne vaikuta asumistukeen.Voi ne tietysti jälkirahatstaa myös työsuhteen aikana mutta silloin kengankuvan persukseen saantiriski suurenee, voivat yrittää varsin likaisia temppujakin. Kaksi kertaa työsuhteen jälkeen jouduin perimään saataviani työnanatjilta alipalkkauksen vuoksi, eivät oikein tykänneet siitä mutta maksoivat ilman oikeudenkäyntiä. Omapahan oli ongelmansa kun ei tykänneet ja en minäkään oikein tykännyt ja harva sellaisesta tykkää jos yritettän kusettaa.


    • Anonyymi

      Itsenäisyyttä on aina pidetty arvossa antamalla sotaan osaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      44
      10629
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10166
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6354
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      35
      5038
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      58
      4790
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      130
      4144
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3466
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3175
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3114
    Aihe