Joensuussa 9 varmistettua tartuntaa ja yksi koronaan kuollut, että vähällä on päästy vielä tähän asti. Mutta miten jatkossa...?
Missä kunnissa lienee nuo muut pohjois-karjalan tartunnat?
Missä kunnissa lienee nuo muut pohjois-karjalan tartunnat?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kontiolahdessa kuulemma kolme varmistettua.
Rajat kiinni ja uusimaan eristys toivottavasti jatkuu kuukauden loppuun, ehkäisee tartuntoja ratkaisevasti. Jos uusimaa avataan vapaalle liikkumiselle sieltä tullaan kuin varpusparvi mökeille virus kainalossa, näin ollen hyvän varotoimen merkitys menee perseelleen aivan syyttä.
Tartuntoja on ympäri Pohj. karjalan toivottavasti ei lisäänny enää yhdelläkään...
Kyllä lisääntyy, tyvessä vasta ollaan eikä latvassa.
Niin , Joensuussa 9.
Pohjois-Karjalassa 17, jossa testejä tehty yhteensä 731...
Huhuuvat muualla maailmassa että 5 G-mastot vaikuttaa immuunisuojaan heikentävästi.
Onko Joensuussa 5 G-mastoja.
En tiijjä, mutta luin.
Niitä 5 G mastoja poltellaan muualla.
2019 tänne tuli ja sairastuin heti pahaan flunssaan joka vain jatkuu. Jotain pitäis tehdä mutta itse en enää pysty.
Lukashenkon resepti on saunomista ja votkaa, ootko koittanut?
Siehän vitsin murjaisit...
Rautamastot palavat kaikenlisäksi erittäin huonosti...
Soita nyt ainakin terveyskeskukseen tai sairaanhoitajalle ja kysy mitä tehdä.
C-vitamiinia olisi hyvä ottaa, juoda lämmintä.
Onko sinulla kuumetta?
Jospa jaksaisit lukea netiltä miten flunssaa/koronaa hoidetaan.
Kirjoita "flunssan hoito kotona", niin saat monta ohjetta jo sieltä.
Jos on korona, niin kai ne ottavat sinusta kokeet ja pääset sairaalahoitoon.
Mutta kyllä sinun pitää ensin soittaa terveyskeskukseen ja kertoa oireistasi!
Puhelin käteen ja soitto!
Toivon sinulle kaikkea hyvää, jaksamista ja voimia!
Kerro miten jakselet!
Tässä näkee 5g toimivuuden elisalta.
https://elisa.fi/kuuluvuus/
Kuulin pojilta, että noita G-pisteitä on paljon. Eivät yleensä pysy paikallaan vaan ovat ns. liikkuvia G-pisteitä eivätkä ole mastoissa, vaan kätkettyinä sinne, missä milloinkin on ihmisiä koolla.
Miten sellaiset voi välttää, ettei saa tartuntaa ?
Tehokkain keino viruksen lieviämiselle olisi hegityssuojaimen käyttöpakko sisätiloissa - yleisillä paikolla. Virastot, kaupat sisätilat. Meillä on vielä hyvä tianne, mutta erittäin helposti tilanne on täysin hallitsematon. Nyt tulisi toimia, eikä vaiheessa, jossa virus on levinnyt jo tiheäksi verkostoksi.
m.l
Elkää menkö mukaan joukkopsykoosiin. Olkaa ihan vaa normisti.
Punainen lanka vain on edelleen. Haluammeko suojella määrätyn ihmisryhmän elämän päivien pituutta vai ei. Tästähän tästä on puhtaasti kysymys.
Moni ihminen lie raivona, miksi ei anneta viruksen edetä valtoimenaan - ilman mitään toimenpiteitä ja näin saataisiin kerta rysäyksellä sotemenot minimiin.
Markku Lievonen
>>Joensuussa 9 varmistettua tartuntaa ja yksi koronaan kuollut, että vähällä on päästy vielä tähän asti. Mutta miten jatkossa...?<<
Ai niin, jäi sanomatta, ettei halitukselle riitä vielä tämä meidän elinypäristössä oleva viruksen verkosto - määrä. Kuten uudela maalla kävi, niin virusverkosto tulee olla tiheämpi ja vasta tässä tilanteessa hallitus herää toimimaan.
Itse veikkaan, miten meillä testattuja viruksen kantajia tulee olla yli 500 ja tässä vaiheessa aloitetaan tosissaan virusjahti.
m.l
Et ole joensuulainen, menetkö pois palstalta?
Huomaatko, miten koko maakunta on yhtä joensuulaisuutta? Pian lakisääteisesti - kaikki keskitettyä yhteen pisteeseen.
Mihinkö pääni kallistan?
m.l
No saa kai se nyt kuitenkin olla täällä kun se asuu Ylämyllyllä. Liperi palstallehan tuo kuuluisi, mutta kun se palsta on ihan yhtä tylsä kuin koko Liperi.
Hallitus purkaa uudenmaan eristyksen. Kohta on koronaa ihan riittävästi.
Miksi maalle vahingollinen THL saa toimia hallitusta neuvovana asiantuntijana, kun kaikki arviot ja ennusteet siltä on mennyt tähän astikin pieleen?
Suurin THL:n moka koskaan on suosittaa uudenmaan saarron purkamista, mutta saapahan taas virkamiehet ja ministerit selitellä että kuinkas se nyt näin pääsi "yllättämään".
Eipä täällä pielisen rannalla korona haittaa taksi tuo viinaa ja ruokaa kerran viikossa pihaan. Töissä ei jaksa käydä kun saman saa sossusta. Katellaan loppuvuodesta joko jaksais ihmisten ilmoille vai jatkasko mökkeilyä ja poreammessa istuskelua.
katkera juoppo maalaisliiton tukipummi,
vinkuu täällä kateellisena työttömän viis-satasesta kuussa...
Ei tuo minusta kyllä ainakaan katkeralta ja kateelliselta vaikuta, paremminkin varsin tyytyväiseltä elämäänsä. Ehkäpä meidän kaikkien pitäisi pyrkiä samaan olotilaan...
en minä ainakaan haluaisi olla,
juoppo kosolalainen mtk-hellari,
uuninpankolla vinkumassa työttömän rahoja...
Voi tehdä itsekin suusuojan, vaikka vanhasta tee-paidasta tai huivista.
Netiltä löytyy ohjeita, katsokaa.
Suusuoja kyllä auttaisi tilanteessa.
Ehdotus että Karjalainen julkaisee ilmoituksen, tai Karjalan Heili.
Kumma kun kaupunki ei toimi.
Ei työttömällä ole rahoja.
Ne ovat veronmaksajien rahoja.
Joita kela jakaa ilmaiseksi.
Kaltaisillesi luponmakaajille.
Hyödyttömille yksilöille.
Jäkäti jää laplaplaa
"jatkasko mökkeilyä ja poreammessa istuskelua."
Sinun poreammees on pesuvati jossa on vettä, joka poreilee kun piereskelet.
Yhdeksän coronaa vielä rekisterissä joenkaupungissa eipä uskoisi.
Saako Joensuun yrittäjistä yhtään 100 tonnin apuja kuten Palsan mäki ja kumppanit? 2 tonnin ero 100 tonniin on pikkusen epäreilua..vai?
Tässäpä hyvä esimerkki miten rahaa on jo nyt paljon liikenteessä ja ottajia sen mukaisesti. Luonnollisesti huutokauppa toiminta on jäissä, mutta niin tässä tapauksessa on kulutkin. Oma kiinteistö jne.... Julkisuus vaikuttanee tässä tapauksessa.
Toista lie monella muulla yrittäjällä.
m.l
Yrittäjyys merkitsee myös omaa riskinkantoa. Minä en kerjää yhteiskunnalta siksi mitään.