kumppaninsa tehdä mustasukkaiseksi??
Mikä saa varatun haluaan
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Oiskohan itse mustasukkainen, muttei halua näyttää sitä. Kysymyksessä on erittäin huono itsetunto jota paikkaa ulkopuolisen ihmisen avulla.
Huomion haluamista. Hätähuuto siitä että puoliso ei huomaa eikä halua. Eli kokeilua, tykkääkö tuo minusta. Lapsellista tavallaan, mutta ymmärrettävää.
Mustasukkaset luottaa siihen että lika ei näy sukassa
Aika naiivi ja henkisesti kovin keskenkasvuinen ihminen toimii niin. Jos aidosti rakastaa toista ja on sitoutunut, ei yritä ajaa toista negatiivisiin tunnetiloihin.
Anonyymit ei kaiketi ole mustasukkaisia.
No se, ei tämä aloitus mikään sensaatio kyllä ole
Narsistit tekee tuota. Ne vetää suhteeseen jonkun kolmannen lisäksi, että saa puolison tuntemaan epävarmuutta. Narsisti tekee tahallaan mustasukkaiseksi ja haukkuu uhria, kun uhrilla on perusteet epäillä jotain. Eräänlaista aivopesua. Suhde saattaa alkaa uhrin puolelta rakkautena, mutta päättyy uhrin läheisriippuvuutena.
Jonkinlaisesta alistamisesta ja voimamittelöstä tuossa on kyse. Arvostuksen puutteesta ja halveksimisesta. Jos rakastaa toista, haluaa, että toinen voi henkisesti hyvin.
Juuri näin ja sitähän narsisti ei halua. Uhri sidotaan häneen pelien ja manipuloinnin kautta missä toistuu tietty sykli nostamista ja alentamista. Tämä aiheuttaa aivoissa kemiallisen reaktion jossa uhrista tulee käytännössä päihderiippuvainen narsistista. Erittäin suuret ylämäet ja todella jyrkät alamäet kuuluu näihin suhteisiin. Rakastava ihminen ei tee tällaista, mutta narsistihan ei rakasta ketään, se vain käyttää ihmisiä itsensä jatkeena ja huvituksena.
Rakkaussuhteeseen ei kuulu vuoristoratameininki. Se on ihan tavattoman kuluttavaa. Suhteen pitäisi olla pääosin hoitavaa, toista tukevaa ja kannustavaa. Suhteessa tulee olla rauha ja luottamus.
Keskenkasvuisuus, haluaa pönkittää omaa itseluottamustaan. Vaikka ihastuisikin toiseen, niin ei siitäkään tarvitse kertoa omalle kumppanille, jos ei ole tapahtunut mitään konkreettista, tai ole sen vuoksi eroamassa nykyisestä. Turha lietsoa mustasukkaisuutta suhteessa ja turhia riitoja. Se mitä toinen ei tiedä, niin se ei myöskään satuta.
Inhoan ihmisiä joilla ei aivot pelaa. Jostain syystä se aiheuttaa mussa suurta ärsytystä. Tyhmyyden edessä mulla oikeeesti alkaa hermot meneen.
Kuka tahansa joka pikkasen viitsii aivojaan käyttää osaa varmasto järkeillä hyvin helpolla matikalla mitä tuollaisesta seuraa. Jos joku ei nyt osaa laskea niin useimmiten: parisuhderiitoja, jättäminen ehkä ennen sitä pettämistä
Ja tuo tuskin oli mustasukkaisuuspeliä- pelaavan tarkoitus, vaan sen jalkoihin pitäisi langeta pliis älä, pliiis. olet ihanaa. kulta pusi pusi. Nyt vasta näen arvosi muuta läpä läpää.
Mutta siis hei, kuka näkee arvokkaana kumppanin jota ennen piti arvokkaana aarteena ja erilaisena kuin muut siat ja pettäjät ja kusipää pelaajat ja sitten yks kaunis päivä hänelle valkenee että.. ei stana.. sehän on samanlainen kuin ne kaikki baarien varatut seksiä vonkaavat ääliöt? Arvostus putoo ja kovaa ja koko suhde on vaakalaudalla, koska toisen ainutlaatuisuus verrattuna muuhun tarjontaan ympärillä putoo aivan pohjiin.
Eikö tosiaan kenenkään aivot osaa tällästa tapahtumakuvioo järkeillä etukäteen ja toimia viisaammin?
Itseä kaikkein eniten suututtaa et kun oon itse kokenut kipeen ja vaikean tappavan pitkän piinan suhteessa jossa koko suhde kävi todella monen vuoden kriisiä tällaisen kuvion takia ja siinä käytiin oikeesti kaikki mokat läpi sitten ja sen pohjalta yrittänyt kavereita estellä ja ohjeistaa että älkää nyt alkako leikkiin tota leikkiä kumppanilta huomioo saadakseen niin olen saanut oikeesti paskaa niskaan kavereiltani. No omapa on asiansa mutta yritin vain varjella niitä jottei rämpisi samassa suossa kuin minä mutta kaikkia ei voi estää juoksemasta päin seinää sanomalla että älä juokse. Se sattuu. Ne juoksee silti
No sellainen ei ole kivaa. Tahallaan tehty on tyhmää, mutta minun mielestäni Pieni testaus ei haittaa silloin tällöin, itseäni ei sellainen haittaisi, mutta sellainen mitä ex mies teki, nii ei ollut yhtään mukavaa, naapurin miehen kanssa tulin hyvin toimeen ja juteltiin ulkona useammasti, niin ex tuli sinne räyhään, täällä sulla vaan on näitä miehiä😂 seinä naapuri vielä oli, niin katottiin molemmat, että mitääää... Häpesin mieheni puolesta, enkä edes yrittänyt tehdä mustasukkaiseksi. Aina ei edes tarvi tehdä ketään mustasukkaiseksi voi käydä näin hullusti.
Tossakin on veteen piirretty viivan raja. Olen toi sinun yllä kirjoittanut jolla oli omassa suhteessa kova kriisi aloituksen aiheen takia. Ko. suhteessa entinen avomies väitti että hän ei ole koskaan rakastanut mua ja etä hänellä on koko ajan ollut eräs toinen nainen. Sanoi nimeltä ja nimeltä hänet tiesin, mutta en ollut koskaan nähnyt. Hän vielä kiersi veistä haavassa haluten olla oikein inhottava mua kohtaan ja kuvaili sen ulkonäön seksuaalisesti viehättäviä ominaisuuksia mulle.
Juoksin siitä ravintolasta itkien pois ja joidenkin päivien kuluttua jätin exäni.
Tilanteen oli laukaissut se että hän oli havainnut pikaruokaravintolassa että ulkomaalainen kassamies oli katsellut mua sillä silmällä ja hänestä minä olin mukana asiassa kun olin kohtelias ja hymyilin sille.
Päädyimme kuitenkin yhteen uudelleen puolen vuoden erillään asumisen jälkeen. Mutta alku ei ollut helppo. Luottamus oli täysin paskana. Vihaa oli paljon välissä. Riideltiin vuosi eteenpäin enemmän kuin koskaan aikaisemmin ja riidat oli todella rajuja. Molemmilla oli turvattomuus suhteen pysyvyydestä ja kaunaa menneistä. Ex oli ylpee mies ja hänen oli vaikee sulattaa et potkasin hänet pellolle ja tapailin toista miestä 6 kk.
Minulla taas oli äärimmäisen kovaa raivoa exäni temppuilun takia joka oli johtanut siihen että olin tehnyt päätöksen suhteen päättämisestä. Tunsin suunnatonta raivoa kun asiat oli niin hyvin ja se vitun vatipää pasko kaiken ja sitten se ei edes vastuutaan asioissa nää vaan kiukuttelee mulle siitä et jätin sen sen takia et se sanoi et sillä on toinen nainen.
Käytiin vuosi todella kovaa kädenvääntöä siitä kumman syy enemmän oli se et päädyttiin tauolle. Lisäksi mun oli vaikee luottaa ettei entiseni tee samaa uudelleen. Siinä sitten keikahti homma niin et mokailu jatkui vain pahempana ennen lopullista eroa kun itse en enää löytänyt turvaa ja luottamusta exääni ja siihen et se ei kohta taas sano et taas jossain joku uus nainen.
Jälkikäteen oon sitä mieltä että paljolta tuskalta olisi välttynyt jos ei uudelleen oltais alettu suhteeseen. Mutta tulipahan yritettyä ja siinä näki kyllä miten pitkälle sitä rakkaus venyy ja miten paljon sitä on valmis antaan periksi, kestään, anteeksi, yrittään ja joustaan koska rakastaa ja haluaa uskoa että yhdessä selvitään.
Mun usko lopulta loppui ja vaikka exäni usko olisi vielä riittänyt ja se yritti muakin kannatella ja valaa muhun uskoa että ollaan jo selvitty et pahin on jo ohi, niin mä en enää se suhteen jäännöksissä nähnyt kuin hajotetun rakkauden josta oli tehty jotain rumaa Enkä halunnut jäädä enää siiihen.
Halusin pois. Rakentaan jotain kauniimpaa. alusta jonkun kanssa joka kykenee aikuisempaan tyyliin olla suhteessa
Olen pahoillani, oikein teit! Mä elin tosi pitkän suhteen ja voisin kertoa vaikka mitä, mutta en täällä, mutta ei kuulosta kovin kaukaa meidän suhteesta, hyvin sanoja piirteitä, me erosimme myös eka kerran ja oltiin puoli vuotta asumiserossa ja palattiin yhteen kunnes lähdin kokonaan, eri syystä kyllä kun mustasukkaisuus. Meillä oli myös vähän samantapaista jos joku saattoi katsoa. Mustasukkaisuus kertoo välittämisestä, mutta liika on liikaa, todellakin.
Tuokin kuulosti tutulta mikä tilanteen teillä laukaisi, meillä oli vastaavanlainen tilanne, ex kyllä sitten yritti myös samaa mulla on jne.. Mutta annoin vaan olla, ajattelin siinä kö.
Järkevän ratkaisun teit, parempi on joku toinen!
Meilläkin oli jo muutama vuosi suhdetta takana joten meille oli jo rakentunut vahva luottamus toisiimme ja meillä oli hyvä ja läheinen suhde ennen tuota tapahtumaa. Se muutti koko suhteen luonteenkin todella erilaiseksi. Mua raivostutti aivan helvetisti, miten se tahallaan halusi rikkoa kaiken sen hyvän mikä meillä oli. Koska sen päivän jälkeen hyvä suhde ei ollut koskaan enää hyvä. Se oli pyrkimystä korjata suhde takaisin siihen hyvään, mutta se yritys epäonnistui. Teimme koko lopun suhteen ajan yrityksiä selvitä yhdessä selville vesille, rankkaa työtä ja suhteemme ei ollut vuosiin enää onnellinen. Se sisälsi kyllä onnen hetkiä, mutta kokonaisuudessaan loppu oli hyvin riitaisaa aikaa ja riitaisuus johtui turvattomuudesta kun kumpikin pelkäsi et toinen lähtee ja suhde päättyy.
Olen pahoillani myös teidän puolesta:((
Mennyttä jo. Aikaa niin paljon etten enää meinaa kaikkee ajoista muistaa. Vihan ja raivoni muistan edelleen. En koskaan ollut niin vihanen kenellekään kuin sillon sille olin. Mut kyllä mä vuoden 4 viikossa avasin äänihuuleni täyteen loistoon asiasta eli sain kaiken raivoni tuuletettua ulos 365 päivää täydellä huudolla.
Harvapa joka aloituksen käytökseen alkaa haaveilee et se ois lopputulos !
Siis se et kohde huutaa kaikella äänellään joka viikosta neljä päivää 3 tuntia per päivä ja aivan täyttä huutoo vuoden putkeen.
Parisuhdehelvettiä
Oikein sellaiselle lapselliselle ihmiselle, että toista ei pidemmän päälle enää kiinnosta hänen hiekkalaatikkonsa.
Ei halua vaan haluaa eron.
Ehkä se että on jostakin kateellinen.
Rohkeudesta tai muusta ehkä vähän tietämättömästä
Mutta se on osaltani loppu
Enkä halua tehdä niin ennee koskoon
Mutta jos varhaislapsuuden muistot ovat sellaisia että katselluain ja puhutain monesti myös muista naisista niin haluaisi itse olla vain se yksi ja ainoa ...
Onko muiöla tämmöisiä mietteitä tai ongelmiä?