Kts. kuntarekry
Hakuaika päättyy 4.5.2020 klo 15.00
Hakuaika päättyy 4.5.2020 klo 15.00
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 123
Vanhimmat
Missä viipyy ilmoitus?
Ei näy kuntarekryssä!? Mistä johtuu, että ei näy?
Paikka olisi pitänyt julistaa avoimeksi jo kuukausia sitten, kun virka tai toimi täytetään jo 1.6.2020 lähtien. Miksi siinäkin on viivytelty?
Eikö edellisen näkösällä olleen päätöksen mukaan viranhoidon väliaikaisuus päättynyt jo vuodenvaihteessa?
Paljon aiheuttaa kysymyksiä tämänkin paikan täyttäminen????
Kuka tähän vastaa ja vastaako kukaan? Elinvoimajohtajan alaanhan asia kuuluu.
Hakijoita vain kolme hlöä. Hakuilmoitusta Ei julkaistu lainkaan alan ammattilehdessä. Miksi?
Paljon aiheuttaa kysymyksiä tämänkin paikan täyttäminen????
Kuka tähän vastaa ja vastaako kukaan? Elinvoimajohtaja Ahonen herää jo.
Suhmurointi jatkuu. Haettiin rakennustarkastajaa, mutta arkielämässä tällä ei juurikaan töitä.
Minäpä vastaan. Mitä sellainen kunta tekee rakennusmestarilla jossa ei mitään rakenneta? No voi olla että jokunen rakoliiteri ja roskakatos!
Korjaan virheeni eli rakennustarkastajaa.
Ainakin rakennustarkastajaa haetaan.
Haetaanko, vaikka ei tarvittaisikaan?
Aika kuluu. Rakennustarkastajan hakuilmoitusta ei ole edelleenkään kuntarekryssä!!!!!!!
Miksi????????
Pitäisikö Unton hakea paikkaa?
Tämä kommentti kertoo, miten välinpitämättömästi asiaan suhtaudutaan.
Yleensä ei tarvita, rakennussäännöt löytyvät avoimista tiedostoista. Laki edellyttää, että tarkastaja käy rakennuspaikalla ja vastaa tarvittaessa puhelimeen. Rakentaja vastaa lopulta siitä että rakennuksesta tulee kunnollinen ja asetusten mukainen. Tarkastaja tarvitaa siksi että hän kirjoittaa nimensä joihinkin papereihin.
Eikö elinvoimajohtaja voi hoitaa rakennustarkastajan hommia; ettei tarvitse palkata kallispalkkaista virkamiestä. Kunnassa mùtenkin rakennetaan vähän.
Ilman muuta. Edellyttää Kevalta lupaa.
Juuri näin. Elinvoimajohtajan sivutoimilupakin päättyi joulukuussa 2019.
Haetaan+kyllä+rakennustarkastajaa,+mutta+käytännössä+virkaan+kuuluu+työnjohtajan+tehtävät+70%.++Ts.++kyseessä+on+rakennustarkastajan+30%:n+osavirka.
Totta.
Rakennustarkastajan+viran+kelpoisuusehtona+on+maankäyttö-ja+rakennusasetuksen+4§:n+mukainen+pätevyys+eli+tehtävään+soveltuva+rakennusalan+korkeakoulututkinto+tai+maan-käyttö-+ja+rakennusasetuksen+108§:n+siirtymäsäännöksen+mukainen+pätevyys.+
Lisäksi+hakijalla+tulee+olla+riittävä+kokemus+rakennussuunnitteluun+ja+rakennustyön+suoritukseen+liittyvistä+tehtävistä.+
Rakennustarkastajanvirka+sisältää+myös+työnjohtajan+tehtäviä+arviolta+70%+työajasta.
Sen takia valtuusto perusti kunnaninsinööri viran, joka hoitaa rakennustarkastajan tehtävät.
Nykyään kunnaninsinööri viran nimeke on elinvoimajohtaja.
Oikeasti haetaan työnjohtajaa.
Juuri näin. Onko kunnan talous menossa VM:n arviointimenettelyyn?
Mitään erillistä rakennustarkastajaa ei siten tarvita lisäämään kunnan käyttömenoja. Kunnan talous on saatava kuntoon.
Miksi kunnanhallitus ja kunnanjohtaja ei valvo, että näin kunnassa toimitaan?
Ei hakenut paikkaa, miksi? Olisi ollut lisää hakijoita
Kuka oli 90- Luvun alussa Rakennustarkastaja kun rakennettiin Kunnantaloa.
TeräsTimpuri.
Mitä kunnantalon rakentaminen tähän kuuluu?
Ei kunnantaloa vaan Kiinteistö Oy Rautavaaran Virastotaloa.
Jospa on päädytty käyttämään jonkun toisen kunnan rakennustarkastajan palveluja?
Sonkajärvi?
Jossakin vaiheessa käytettiin, mutta ei viime vuosina.
Kunta osti rakennustarkastajan palvelut Lapinlahdelta ja sen jälkeen Kuopiosta.
Siitä on jo vuosia.
Työnjohtaja Henri Korkalainen hoitaa myös rakennustarkastajan virkaa.
Onko valittu lautakunnan vai viranhaltijapäätöksellä ja milloin?
Tarkkaanpa on määritelty, milloin paikka on avoinna kuntarekryssä eli 20.4.2020-4.5.2020, vaikka kokous on ollut jo 15.4.2020 ja pöytäkirja netissä melko pian kokouksen jälkeen.
Pelätäänkö, että on tunkua hakijoista? Voisi kyllä ollakin, jos hakuaika olisi pidempi ja viran vastaanottoon pidempi aika.
Lyhyt hakuaika. Mikähän tuossa on? Onko joku jo katsottu valmiiksi?
Saapi nähdä hakeeko melkein rakennusmestari Koskelo?
Hakijoita vain kolme.
Kukapa tiollaista paikkaa viitsii hakea.
Aika monet jo tietävät Rautavaaran hallintokulttuurin.
Totta. Näin ei tehdä.
Heikki Koskelo toimi kunnan teknisen toimen työnjohtajana 2010-2012 ilman mitään muodollista pätevyyttä.
Nepotismi on pätevyyden jalokivi.
Melkein mestari työnjohtajana 2019-2012. Täydellä palkalla. Ilman mitään talonrakennusteknikon tutkintoa.
Missä Teklan valvonta? Teklan pj toimi Yrjö Voutilainen.
Nyt on paikka avoimena kuntarekryssä.
Ei muuta kuin hakemaan!
Onko kyseessä ihan oikea haku? Vai samanlainen viran täyttö kuin oli kulttuuri- ja vapaa-aikapäällikön virassa?
Ei Rautavaaralla ole mikään haku enää oikea, koska ei laiteta avoimiksi missään lehdessä, hakuaika kovin lyhyt ja viran vastaanotto melko nopeasti. Hakuilmoituksissa on lisäksi erilaisia reunaehtoja.
Ei oo millään ihme, että kuntalaiset sitten tekevät valituksia ja kanteluita.
Vuosi 2020 ja ihmiset etsii työpaikkoja lehdistä? Eläkeiät taitaa lähestyä näillä henkilöillä...
Kyllä lehdissä on edelleenkin paikanhakuilmoituksia. Usein on viittaus sitten nettiin. Mm. valtiolla on Helsingin Sanomissa lähes joka viikonloppu lista avoimista työpaikoista ja viittaus johonkin nettiosoitteeseen samoin on monilla kunnilla.
Näin saadaan hakijoita, mistä valita.
Onko kyseessä ihan oikea haku? Työnjohtajan nimikkeellä oleva henkilö HK on hoitanut rakennustarkastajan pestiä kohta kolme vuotta.
Ihmetellä täytyy, miten virkaa on tuolla tavalla hoidettu. Kun ollaan Rautavaaralla, ei sitäkään tarvitse ihmetellä.
Kyllä nimike "rakennustarkastaja" on vilahdellut kunnan jutuissa useammassakin paikassa.
Vieremällä on ollut aina rakennustarkastaja silti kaikki julkiset rakennukset puretaan. Ensin meni terveyskeskus ja nyt lähtee vanhainkoti maantasalle, ja valmistujaiset taisi olla 1994
Työnjohtaja Korkalainen valittanee myös rakennustarkastajan pestiin. Mitä sitten tekee elinvoimajohtaja Ahonen?
Teknisen toimen Kiinteistönhoidossa työskentelee määräaikainen rakennustarkastaja/työnjohtaja HK (Henri Korkalainen). Pesti alkoi 3 vuotta sitten.
Julkinen Hakuilmoitus pitää aina laittaa alan ammattilehteen. Hoituu myös diginä.
Eiköhän taas valita Korkalainen?
Rakennustarkastan+osa-aikaista+virkaa+(30%)+on+hoitanut+vuodesta+2018+alusta+alkaen+työnjohtajan+(70%)++nimikkeellä+Henri+Korkalainen.+Määräaikaisuus+päättyy+31.5.2020.++++
Tämän+vuoksi+rakennustarkastajan+osa-aikaiseen+virkaan+saatiin+vain+kolme+(3)+hakeusta:
-+insinööri+Henri+Korkalainen,+Siilinjärveltä.
-+insinööri+Anna+Raatikainen,+Iisalmesta
-+rakennustekniikan+insinööri+Ville+Ylivainio,+Rautavaaralta.
Tiedossa+on+jo+kuka+valitaan?
Kyllä tarkoitus on saada tietyn henkilön perilliselle vakipaikka. Siihen koko valintaprosessi tähtää.
Rakennustarkastajalla ei ole Rautavaaralla töitä kuin nimeksi. Niitäkään vähiä töitä ei ole tehty eikä tehdä. Kuntaan on tehty muun muassa ilmoituksia laittomista rakennuksista, mutta niinin ei ole puututtu, koska siitä aiheutuisi vaivaa. Ahonen osastopäällikkönä on aivan ulkona rakentamisesta. Hänellä ei ole minkäänlaista rakennuspuolen kokemusta, eikä hän osaa lukea edes kunnan rakennusjärjestystä. Oman yhtiönsä puolia hän kyllä pitää järjestämällä sille kunnan työtä. Urakoiden jakamismenettely ei täytä lain kriteereitä millään tavalla.
Kunnanjohtaja ja hallintojohtaja eivät henkilökohtaisista etusyistä halua, ymmärrä eivätkä osaa puuttua asioiden hoitoon. Lukion lakkauttaminen viimekertainen arvovaltatappion paikkaamiseksi on tärkeämpää.
Totta. Työnjohtaja n toimi on ollut määräaikainen. Työnjohtaja Korkalainen hoitanut on myös hoitanut 3 vuotta rakennustarkastajan virkaa. Onko nykyinen työnjohtaja Henri Korkalainen lähtenyt muihin hommiin???
Kunnanjohtaja Ruotsalaisen tulee toimia.
Ei ole mittään tietoa. Toimii työnjohtajan/rakennustarkastajan pestissä edelleen.
Millähän päätöksellä määräaikaisuutta on jatkettu vuoden vaihteen jälkeen?
Ahonen toimi kunnan teknisellä osastolla työnjohtaja. Samaan aikaan myös Kulmakangas Oy:n omistajana ja toimitusjohtajana. Teknisen toimen urakkatarjouksien valmistelusta ja päätök-sistä sekä jääviyksistä tehtiin tutkintapyyntö poliisille jo vuonna 2015.
Kuusi kunnan maarakennusyrittäjää pyysi vuonna 2014 selvitystä/tutkimusta teknisen toimen urakkatarjouksien valmisteluista ja silloisen työnjohtaja PA:n kaksoisjääviydestä.
Itä-Suomen poliisi selvittää tämänkin.
Tekijänä yksityishenkilö KK.
Kunnan laittomasti rakennetut kiinteistöt poliisin selvitykseen. Kunta menettänyt kiinteistöverot!
Montako miljoona euroa?
Ketkä ovat hakeneet rakennustarkastajan virkaa?
Rakennustarkastajan+osa-aikaista+virkaa+(30%)+on+hoitanut+vuodesta+2018+alusta+alkaen+työnjohtajan+(70%)+nimikkeellä+Henri+Korkalainen.+Määräaikaisuus+päättyy+31.5.2020.
Tämän+vuoksi+rakennustarkastajan+osa-aikaiseen+virkaan+haki+vain+kolme+(3)+hlöä:
-+insinööri+Henri+Korkalainen,+Siilinjärveltä.
-+insinööri+Anna+Raatikainen,+Iisalmesta
-+rakennustekniikan+insinööri+Ville+Ylivainio,+Rautavaaralta.
Saapi+nähdä+kuka+valitaan,+vai+laitetaanko+rakennustarkastajan+virka+uuteen+hakuun+laajemilla+välineillä+mm.+alan+ammattilehdissä.
Yleensä näihin virkoihin on runsaasti hakijoita, mutta sana on kaikunut rautavaaralaisesta rekrytointijärjestelmästä.
Ei kukaan juuri viitsi edes hakea, kun ennakkoon tiedetään tulos.
Tätä paikan täyttöä on rakenneltu sieltä saakka, kun se on ensimmäisen kerran täytetty määräaikaisesti. Nyt on helppo sanoa, on määräaikaisella on jo hyvä kokemus viran hoidosta, joten turha vaihtaa. Nuijankopautus riittää.
Milloinkahan ja mikä elin on muuten on tehnyt päätöksen määräaikaisesta valinnasta 31.5 2020 saakka.
Näin Suomen Pohjois-Koreassa!
Just niin!
Rautavaaran kunnan oma poika rakennustekniikan insinööri Ville Ylivainio, Rautavaaralta tietysti valitaan vallitsevan tavan mukaan.
Elinvoimajohtaja Ahonen niitä päätöksiä tekee.
Saa nähdä, kuinka urakoitten käy.
Eipä valittu.
Korkalainen valitaan. Omasta kylästä.
Onko Rautavaaran kunnassa muita sukunimiä?
Rannankylästä.
Siilinjärvellä kirjoilla haku paperin mukaan. Kotoisin Rannankylältä.
Nyt olisi kunnalla hiukan korjata tuota avoimmuusvajetta, jos ilmoittaisivat rakennustarkastajan virkaa hakeneiden nimet kunnan sivuilla.
Hakijat?
Rautavaaralaisten tapaan rakennustarkastaja on jo nepotistiperustein valittu ja kelpoisuusehdot muotoiltu hänelle sopiviksi. Muut 2 hakijaa ovat tuhlanneet aikaa, vaivaa ja paperia turhaan.
Näillä eväillä rakennustarkastajan virka uuteen hakuun. Hakuilmoitus myös diginä alan ammattilehtiin.
Näin pitää tehdä ja heti.
Elinvoimalautakunta valitsi 13.5.2920 rakennustarkastajan virkaan Korjalainen, Henri.
Korkalainen.
Sehän on juuri tuo menettely, joka ärsyttää.
Ensin on harjottelijana, sitten pitkillä määräaikaissopimuksilla ilman hakua. Kun on tuolla tavalla "pätevöitetty" julkiseen virkaan sitten sopivaksi muotoillulla hakuilmoituksella, ja lyhyellä hakuajalla mahdollisesti saa viran.
Olisi edes ollut kunnon hakuaika, ollut jo aikaisin keväällä ja ilmoitus alan lehdissä.
Miksi Elinvoimalautakunta ei toimi?
Valitu Korkalainen.
Lopettakee tämä sitten,ketä kiinnostaa.
...ja sai viran.
Näin näitä järjestellään.
Kyllä Rautavaaralla ihmetellään. Oman kylän poikaa Ylivainiota ei valittukaan.
Hakijoita oli vain kolme (3). Onko tää totta?
Mikä mättää?
...mättää.
Paikka pari viikkoa auki ja vain kuntarekryssä.
Viran vastaanotto jo 1.6.
Johan sen kaikki järkevät, mahdolliset hakijakanditaatit tajusivat, mistä on kysymys.
Kiparin seudun siipiveikot Oy on juuri julkaissut huippukattavan rakentajan kirjan: "Valesokkelista kattoon". Mukaan on kerätty kaikki luonnonmateriaalit. Mukana mm. pihapiireissä viihtyvän äänekkään pulputtaja Juorukerttusen kesämökin rakentamisen ohjeet. Esimerkiksi Harmaalörppö ei tarvitse unta lainkaan. Koska tämä kyttääjä viihtyy korva seinässä ja sen vuolas pulina kuuluu selän takana päivästä päivään täytyy seinä tehdä Rautavaaran männystä.
Miksi kunnanjohtaja ei puutu tähän elinvoimajohtajan ja Elinvoimalautakunnan tekoon?
Miksi tämä sallitaan?
Totta.
Korkalaisen sijaisuus loppuisi 1.6.2020.
Mutta valittiinpa rehtori kovasti kehuttiin omankylän tyttö.
Miksi tämäkin teatteri?
Kunnan rekrytointi ei nyt mennyt aivan putkeen.
Ei niin. Entä hyväksyykö kunnan ammattiyhdisten pääluottamusmiehet? Juko, Tehy, Super, Kumula?
Kyllä nämä hyväksyvät.
Ovatko edes huomanneet mitään erikoista?
Ja mitähän ihmettä rekrytoinnit pääluottamusmiehille kuuluvat? Eivät he siitä mitään päätöksiä tee.
Ainakin itselleen väitetyt ylityökorvaukset. Eihän muuta tarvitsekaan.
Tätähän on pohjustettu jo vuosikausia eli ei tässä lopputuloksessa ole mitään ihmeteltävää.
Hyvin usein pestataan virkaan määräaikaisena muutaman kerran ja sitten jossakin vaiheessa muodollisesti paikka laitetaan avoimeksi vaivihkaa. Näinhän tämäkin meni, pari viikkoa ilmoitus vain ja ainoastaan kuntarekryssä, ei edes missään ammattilehdessä. Hakijoita vain 3. Helppo valita. Ei tästä voi eikä kannata edes valittaa, jos ei mitään muodollista virhettä ole valinnassa tehty.
Päätökseen tyytymättömien olisi pitänyt olla hereillä jo vuosia sitten. Nyt on myöhäistä urputtaa.
Koskahan rautavaaralaiset oppivat tästä työsuhteiden ketjuttamisesta ja siitä mihin se saattaa johtaa. Ilmeisesti ei koskaan.
Vähitellen ketjuttamisesta tehdään lähes huomaamatta vakinainen.
Valveutuneet kuntalaiset, pitäkää silmänne auki ja korvanne kuulolla, että ei ainakaan tietämättä ja vastoin ajatusmaailmaanne tällaista tapahdu.
Tarkastuslautakunnan puututtava heti asiaan.
Ainakin lähihoitajia on vakinaistettu mutta hoivapuolelta tuskin .
Uskotko, että tarkastuslautakunta puuttuu mihinkään todelliseen epäkohtaan.
Antaa korkeintaan yleisluonteisia lausuntoja ja hymistelee menemään.
Turha vaiva sinne kertoa mistään.
Nepotismi on päivän sana.
Tähänkin valintaprosessiin olisi pitänyt puuttua jo vuosia sitten eli, kun oltiin ensimmäistä kertaa valitsemassa määräaikainen.
Mitä tekivät päättäjät ja kunnanjohto silloin?
Näkyy olevan sama,kuka valitaan tai ollaan valitsematta. Töitä valikoidaan ja laiminlyödään mielen mukaan. Laittomia rakennelmia on pitkin pitäjää ja niihin ei ilmoituksista huolimatta puututa. Miksikö? Mukavuussyistä!
Osastopäällikön oma yhtiö haalii urakoista parhaat päältä. Se on helppoa,kun itse laatii urakkasisällöt, tarjouspyyntöasiakirjat ja jakaa urakat. Ja kukaan ei siihen puutu.
Poliisi selvittää asiaa jo.
Montako urakkaa ehtinyt haalia?
Aulis oli Rautavaaran paras poliisi kautta aikojen...
Mitä poliisi Aulis selvittää? Teknisen toimen urakoitako?
Juuri tulleen tiedon mukaan teknisen osaston/elinvoimaosaston viranhaltijoiden kakkoisroolit kiinnostavat virkavaltaa.
Kansan suusta: Totuuden puhujalla ei ole yösijaa, eikä juuri sanansijaakaan.
Miksi kunnassa annettiin toimia niin kuin toimittiin eiköhän sillä ollut jo alkujaan tarkoitus itse kyllä ymmärsin .
Koko valintaprosessi alkoi syksyllä 2019. Liittyy lukion kohtaloon. Lukion kehittämisuunnitelmaa ei ole vieläkään viety kunnanvaltuustolle.
Avoimuus on yksi keskeisin arvo kunnan kehittämisessä. Sitä tulee tarkastulauta-kunnan valvoa 24/7 kaikkina vuodenaikoina.
Eipä sitä ihmettä ole nähty mutta onhan tarkastuslautakunta miehitetty sellaisilla että mitään toimintaa on tyhjä odottaa. Turha lautakunta Rautavaaralla.
Hetkonen. Tarkastuslautakunnassa on kunnan korkein luottamushenkilöjohto. Kaikki kunnanvaltuuston puheenjohtajat MM, EK ja MH istuvat siinä. Lisäksi kristillisten EK ja perussuomalaisten KK ovat vakiojäseniä. Onko tarkastuslautakunta mielestäsi tyhjää täynnä ja
onko se edes laillinen?
Siinä ei ainakaan mitään tapahdu on valittukin jo sellaiset henkilöt. Onko laillinen siinäpä kysymys.