Ylen koronastudiossa luodaan virheellistä kuvaa taloudesta. Puhujat vakuuttavat kaikki että talous nousee kun epidemia on ohi tai kun päästään töihin. Taloudessa ratkaisee paljon se miten paljon on ennen saatu säästöjä ja miten ne on hoidettu. Tämä kyllä aiheuttaa pitkän ja monimutkaisen kriisin koska säästämisen sijaan puolueet Suomessakin ovat luisuneet aikoja sitten velkatielle.Näin on menetetty rahaa ja muutettu se velaksi. Jos joudutaan palaamaan normaaliin rahatalouteen Kiinan kommunismin matkimisen sijaan,on odotettavissa korkojen raju nousu kuten viimeksi 2007 öljykriisin seurauksena.
Velanotto ja inflaatio on nyt maailmanlaajuinen eikä sitä voi estää jakamalla bittirahaa kaikille halukkaille. Rahaa kun ei ole kuin joillakin keinottelijoilla ja se on turvassa veroparatiiseissa.Sielläkään ei koska inflaatio sitten senkin syö loppuun. Entisin keinoin ei voida jatkaa ja kansa on haluton työntekoon kun on vuosikymmenetbtottunut huvittelemaan ympäri maailmaa.Tarvitaan pystyvät johtajat ja heille neuvonantajat näiden alivaltiosihteerien tilalle. Siis tätä rahanjakoporukkaa ei nyt enää tarvita vaankaikkien pitää tehdä työtä.
Nyt kai koko maailma ymmärtää miten pahasti ihmiskunta on vinksahtanut. Sen seuraustahan ilmastonmuutos ja koronakriisi on. Ilmastonmuutoksen lääke on vaatimattomuus. Ahneitten rikastumisen halu pitää tukahduttaa muuttamalla elämä takaisin alkupisteeseen. Emme voi enää jatkaa luonnon raiskausta öljyllä ja konella kuten sata vuotta on tehty.Mitään järkeä ei ole suurvaltojen ylläpitämisellä köyhien työllä eikä niiden rahankeruulla rikkaille ahneille. Tämän vuoksi pörssipeli pitää kieltää ,sehän on pyramidihuijausta joka muuten on kaikkialla kriminalisoitu.
Saattaa olla että seuraavaksi kaatuu myös monet propaganda välineet kun raha loppuu.Internetti syö paljon energiaa ja voimavaroja jotka pitää saada ruuantuontoon. Samalla loppuu turha juputus jota toimittajat tekevät palkasta ilman omaa ajattelua. Niukkuus kyllä pelastaa ilmaston ja estää tautien leviämisen.Se vain pitää kaikkien hyväksyä eikä jatkaa samaa tuhoon johtavaa elämää.
Valemedian vaikutus talouteen
1
147
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt on siirrytty aikaan jolloin puolueet hoitvat talouden ja kansa ei tee mitään.Puolueitten Bisnes Finnland jakaa rahaa kaikkialle ja käsittämättömiä summia jopa turhanpäiväiseen puuhasteluun tai urheiluun johon vielä parikymmentä vuotta sitten ei uhrattu mitään. Ikäänkuin kaikki tekivät tätä ammatikseen.Nyt on pallo kirjaimellisesti hukassa hallitukselta ja puolueilta vaikka ei ole vaalivuosi. Sensijaan korona ja muille sairaille pihdataan apua vaikka juuri he kärsivät eniten tästä pörssisairaidesta. Penniäkään en apua ole saanut enkä edes halua tällaisia verirahoja ottaa. Säälittävän ahneet tuhoavat nyt rahamme ja tulevaisuutemme lopullisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121469Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041216Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041014Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76958- 59845
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,31782Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52779Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd100717