Mika Niikko perusti maaliskuun alussa Facebook-ryhmän "Koronavirus info- ja keskusteluryhmä". Ryhmässä on mm. levtetty meemikuvia ja salaliittoteirioita. Erään ryhmäläisen mukaan sisällöstä on 40 % asiaa ja loput sitten ei.
Kyse on valemediasta tutusta konseptista: ripaus totta tekee siitä lopustakin skeidasta uskottavampaa.( Lähde: Mikrobitti 4/2020).
Tuntuu vastuuttomalta, että kansanedustaja tarjoaa kriisitilanteessa alustan väärän tiedon levittämiselle.
Kyse on valemediasta tutusta konseptista: ripaus totta tekee siitä lopustakin skeidasta uskottavampaa.( Lähde: Mikrobitti 4/2020).
Tuntuu vastuuttomalta, että kansanedustaja tarjoaa kriisitilanteessa alustan väärän tiedon levittämiselle.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Tuttu putinilainen disinformaatiokuvio.
Persupravdalla on ihan sanat metodit. Totuuden jälkeinen aika on ohitse ja kansa janoaa faktoja. Rehellisyys on näinä aikoina palannut Suomeen ja suomalaista kulttuuria on ruvettu arvostamaan persukultttuurin sijasta.
Persut ovat ihmeissään tästä kaikesta ja puolueen kannatuksen romahdus tulee heille yllätyksenä.
peruSS-Pravdan levittämä satupaska ei kelpaa enää edes pellon lannoitteeksi.
Koko persuus perustuu valheelle ja tyhmyydelle. Mukana on myös harkittua pahuutta, fasismia.
Vastuutonhan tuollaisen valealustan pitäminen on. Mutta milloinkas persut ovat mistään vastuusta välittäneet!
Koko NYKYpersupuolue on täysin pahanhengen vallassa. Sen eliitti jopa kerskailee pakanuudellaan.
Rautakannat vain kopisevat.
Persuilla on monia tapoja kerätä sulkia hattuun.
Mutta ei sellaista kuin Sannalla.
2020/75
Kaasuttajapersu on ruumiillaratsastaja.
Ovatko persut joskus tehneet muuta kuin levittäneet valheita ja salaliittoteorioita? Tuleeko kenellekään mieleen?
Onko vasemmistolla jo käytössä natsien tavoin propagandaministeri muttei virallisesti
On, tosin hän on naamioitunut opetusministeriksi...
Hyvin tiivistetty:
"Ovatko persut joskus tehneet muuta kuin levittäneet valheita ja salaliittoteorioita? Tuleeko kenellekään mieleen?" ,.,.
"Ovatko vasurit joskus tehneet muuta kuin levittäneet valheita ja salaliittoteorioita? Tuleeko kenellekään mieleen?" ...
No ovathan he ehtineet muutakin, 2020/75....
Aivan Loistava Kommentti !!! Komppaan täysillä, toveri, hiippalakit heilumaan !!
Persujen mielestä koronanuhreja on liian vähän, miksi???
Vasurien mielestä koronanuhreja on liian vähän, miksi?
Ai niin.
2020/35000
Tohtori Mengele puhuu.
2020/82
Tiukka tahti vasureilla....
Persujen tanssi haudoilla jatkuu. Järkyttävää. Ja nyt kopiopersun kopiosuma jatkeeksi........
Niin kerropa missä tuossa on muilla tanssia kuin vasureilla.
Näitä kirjoituksia lukiessa ei voi muuta ajatella, kuin että vain hullut kirjoittelevat moisia ajatuksia. Samanlaisia kommentteja voisi kirjoittaa vaikka kuinka paljon kaikista puolueista ja järjestöistä. Niissä ei kuitenkaan ole mitään perää.
Eivät persut muuhun pysty. Plagoinnista on tehty sakramentti.
Miksi persut eivät ota asiallista kantaa tähän Niikon toimintaan? Keyjussa on pelkkääräsytystä.
Kuka luulet olevasi, Dmitry Gurbanov?
Höh! Ei ole identiteetikriisiä.
Persut eivät edes puolusta kaveriian Tunnuslause: kaverille ei jätetä.
Demarit eivät edes puolusta kaveriaan
Tunnuslause: Bemaria ei jätetä.
ei ainakaan Hakaniemen torille ;DDD
Mahdollisesti, mutta eikö vähintäänkin ole yhtä arveluttavaa, että sinä "totuuden torvena" levittelet sitten tuollaisen tietoja ? Miksi siis sinun motiivisi on, koska mitään faktaa et siitä valheellisuudesta palstalle saanut.
Mitä valhetta Niikon perustaman Facebook- rymän olemassaolosta ja sisällöstä kertominen on. Alotuksessa on minittu lähdekin.
Mutta koetapas sitten todistaa "faktasi" ...
No mene Faceboookiin katsomaan, tollo, niin pääset todistamaan omin silmin.
Aloittajalla pieni käsityskyvyn puute.
Todista, että Niikko on kirjoittanut kaiken sisällön.
Valehtelet. Aloittaja kirjoittaa, että Niikko on tarjommut alustan perustamalla tuon ryhmän!
Eli palstan kirjoittavat ovatkin vsureita!!!
MV-lehden sonta ei näköjään riitä persuille vaan sitä pitää lisätä jopa persuedustajien toimesta.
Ja tuollaiset vielä haaveilevat hallitusvastuusta ... heheh heheheheeh
Mistä tietää, että persu valehtelee?
Siitä kun persu avaa suunsa.
Mistä tietää, kuka on vihervassari? No siitä, kun se avaa suunsa,niin siellä näkyy peräpukamat.Toinen varma merkki on, jos sen jälkeen menee wc:seen ja pöntössä on paskanen kondomi.
Niikko vois nyt suhteellisuuden avulla tuoda suojavarusteita suomeen, vai oliko nämäkin feikki kavaereita?
Vassariministeri "pekoni" eli Pekonen ei edes uskalla tulla kuultavaksi tässä suojavarustetilaus "ryssinnässä" tyypillinen vassariluuseri.
On se hienoa kun kaikki ryyppyaate-punatoverit ovat täällä koolla ja saadaan hokea , räksyttää ja urputtaa persua sydämen kyllyydeltä ;D
Aloitus on täysin asiallinen. Vain persut ketjussa räksyttävät paskaa.
On se hienoa kun kaikki ryyppyaate-punatoverit ovat täällä koolla ja saadaan hokea , räksyttää ja urputtaa persua sydämen kyllyydeltä ;DDD
Oulun demari Sari Halonen ja vassari Misha Dellinger edustavat sitä vastuullista vasemmistopolitiikkaa,eikä pidä unohtaa Husua saati Al-Taaea.
Pientä verrattuna, mitä virkavastuulla toimiva Pekonen on lausunnoillaan antanut ymmärtää koronakriisin alkumetreillä.
- meillä ei ole epidemiaa
-suojavarusteet riittää
Taas paksua persuvaletta. Ihan kuin Niikon Facebook-palstalta.
Pekoni Pekosen lausunnot löytyvät edelleenkin Ylen uutiset historiasta.
mutta nehän onkin vasureiden kirjoituksia Niikon Facebook-palstalla.
Kuten persujen tappokäskyt Dillingerin palstalla ...
Persujen natsitohtorin syytä tuokin vihapuhe!!
ainokaisaPekonin koomikko-taidot eivät yllä veljensä tasolle ......
Persujen natsitohtorin syytä tuokin vihapuhe!
Pekoni onkin toiletti-pantomiimikko....
Persujen natsitohtorin syytä tuokin vihapuhe!!!!
Onpa persuilla nyt paskat housuissa, kun pitävät tuollaista räksytystä - ja tietysti täysin asian vierestä.
Kävin katsomassa ryhmää. Voi itku, mitä ufoilua!
Persujen paniikki kannatuksen romahtaessa ja omien hillotolppien ollessa uhattuna pahenee hetki hetkeltä.
Persujen valehtelu on sitä parempaa valehtelua???
Niiko, tuo vanha käsilaukkuvaras ja suuri kiinalaisten/ venäläisten ystävä... ; D
Helpompi on saada lotossa täysosuma pariin kertaan, kuin nähdä rehellinen persu.
Miten Niikko muka eroaa muista persuista? Ei mitenkään, sillä persuiluhan perustuu valheille = populismille!
Toiko Niikko koronan Suomeen Kiina-matkoiltaan? Todennäköisesti.
Ennen valhetta sanottiin valheeksi. Nyt sitä sanotaan luihusti populismiksi. Dorkaa.
Yhtä valheellista kuin Mika Niikon elämä yleensä. Kun on aikansa rypenyt valheiden, rikosten ja päihteiden seassa, niin seuraavaksi voi ryhtyä uskovaiseksi.
Siinä voi patsastella taas jonkin aikaa, mutta Niikonkin perusluonne tulee melkoisesti esiin, kun kaikkea on kokeiltu. Miten joku voikaan hyveelliseen itsensä ylentäneenä ja verhonneena kohta alkaakin valheiden levittäjäksi. Ei ainakaan aito Jumalaan luottava uskovainen.
Kenen armosta ja keitä Niikko edelleen hyväksi käyttää. Kun on levoton luonne, kiero jo syntyessään, ei ole tarpeen pelastumisenkaan varjolla pyrkiä pahuudesta pois. Aika erikoista olla persu, jos muka on niin uskonnollinen. Tämä vain vaikuttaa peitekulissilta.
"Ovatko persut joskus tehneet muuta kuin levittäneet valheita ja salaliittoteorioita? Tuleeko kenellekään mieleen?".
Eipäjuuri muilla kuin palstalla räksyttävillä vihervassusilakoilla.
Koronan superlevittäjä Niikko on varmaan tyytyväinen saavutukseensa.
Niikon suojaimista saatiin astmakohtauksia??
työmies vinkkasi