Tämä on varma tieto

Anonyymi

On olemassa vain yksi planeetta. Se on tämä lättymme jota virheellisesti palloksi kutsutaan. Aurinko ja kuu kiertävät meitä, siitä johtuu yö ja päivä.

Tähdet ovat auringon tapaisia, mutta paljon pienempiä ja valovoimaltaan paljon heikompia. Siksi niitä ei näy päivällä kun aurinko tehokkaapana häikäisee niin paljon.

väitetään, että sama mihin suuntaan lähtee, tulee alkupisteeseen ja sillä virheellisesti perustellaan pallomaista muotoa. Totuus on kuitenkin, että ihminen eksyessäänkin kävelee vaistomaisesti ympyrää, joten luonnollisesti sitä tietenkin päätyy alkupisteeseen.

Onhan toki muitakin "planeettoja", mutta oikeasti ne ovat vain suuria kivenmurikoita jotka kiertävät lättyämme.

Ja vielä kuulennoista. Kaikkihan tiedämme, että ne olivat lavastettuja. Vai kuka kehtaa väittää, että raketin perässä olisi ollut autotraileri ja sillä hinattu se "kuukulkija" kuuhun. c",)

16

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kovat on väitteet, mutta todisteet puuttuu. Ei mitään uutta lättyjen, ja uskisten rintamalla.

    • Anonyymi

      Ei kun se ajettiin Kuuhun Milky Wayta pitkin. Se on aika pitkä tie, mutta bensa oli USA:ssa halpaa silloin ja autoissa riitti voimaa ja vauhtia pitempiinkin ylämäkiin.

    • Anonyymi

      Kumma kun nuo "varman tiedon" haltijat eivät osaa millään tavalla sitä todistaa, senkun räksyttävät jatkuvasti samasta asiasta.
      Toisaalta ihmetyttää, voiko noin tietämättömiä ihmisiä olla olemassakaan, kun oikeita havaintoja on tehty jo yli neljänsadan (400!) vuoden ajan.
      Pistää epäilemään, että joku yrittää hauskuuttaa lähimmäisiä typerillä vitseillä.

      • Tietysti Maa on pallo; sen todistaa Teslan avaruus- avoauto jonka taustalla näemme kauniin pallomme.

        Voimme seurata auton ajelua livenä 24/7 kuukaudesta toiseen. Katsokaa ja ihastelkaa:
        https://www.youtube.com/watch?v=h5hM2Hp8cdg

        Ilkeäkieliset tosin väittävät että tämä olisi suuri huijaus jolla koetellaan kuinka paljon paskaa saadaan massoille syötettyä että sen jaksavat niellä.


      • Anonyymi
        nazi kirjoitti:

        Tietysti Maa on pallo; sen todistaa Teslan avaruus- avoauto jonka taustalla näemme kauniin pallomme.

        Voimme seurata auton ajelua livenä 24/7 kuukaudesta toiseen. Katsokaa ja ihastelkaa:
        https://www.youtube.com/watch?v=h5hM2Hp8cdg

        Ilkeäkieliset tosin väittävät että tämä olisi suuri huijaus jolla koetellaan kuinka paljon paskaa saadaan massoille syötettyä että sen jaksavat niellä.

        Mitä Sinä oikein sekoilet, väliin "todistelet" litteän maan puolesta, joskus taas myönnät, että tiedät totuuden. Tiedätkö aina ihan itsekään mitä mieltä olet?
        ps. tuo Teslan avaruusmainos nyt ei todista yhtään mitään mistään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mitä Sinä oikein sekoilet, väliin "todistelet" litteän maan puolesta, joskus taas myönnät, että tiedät totuuden. Tiedätkö aina ihan itsekään mitä mieltä olet?
        ps. tuo Teslan avaruusmainos nyt ei todista yhtään mitään mistään.

        Kiitos kiinnostuksesta arveluitani kohtaan.

        Myönnän nöyrästi että en totuuksia tiedä muista asioista kuin jotka olen itse nähnyt ja jopa käsilläni kopeloinut. Näistä voinen olla varma.

        Kaikki muu "tieto" ei ole siten mitenkään totuudellista eikä varsinkaan varmaa vaan perustuvat toissijaisiin tietoihin.
        Näidenkään "tietojen" tarjoajilla ei ole kertomuksistaan mitään omakohtaisia havaintoja. Näin ketju jatkunee ties minne.

        Kaikki omakohtaisen havaintoalueemme ulkopuolinen tieto voi olla siis täysin kuvitteellista tai totta.
        Itse päätät mihin uskoa.


      • Anonyymi
        nazi kirjoitti:

        Kiitos kiinnostuksesta arveluitani kohtaan.

        Myönnän nöyrästi että en totuuksia tiedä muista asioista kuin jotka olen itse nähnyt ja jopa käsilläni kopeloinut. Näistä voinen olla varma.

        Kaikki muu "tieto" ei ole siten mitenkään totuudellista eikä varsinkaan varmaa vaan perustuvat toissijaisiin tietoihin.
        Näidenkään "tietojen" tarjoajilla ei ole kertomuksistaan mitään omakohtaisia havaintoja. Näin ketju jatkunee ties minne.

        Kaikki omakohtaisen havaintoalueemme ulkopuolinen tieto voi olla siis täysin kuvitteellista tai totta.
        Itse päätät mihin uskoa.

        Jos olet jotain ihan itse nähnyt, se ei tietenkään ole mikään todiste, ihminen on erehtyväinen, näkee mitä haluaa ja tekee helposti väärän kuvitelman näkemästään.

        Kun taas monta tiedemiestä tekee havainnon avaruudesta, julkaisee tuloksen ammattijulkaisuissa ja senjälkeen tuhannet tiedemiehet tutkivat samaa asiaa ja yrittävät löytää virheitä alkuperäisen havaitsijan tuloksista. Jos kaikki tulevat samaan tulokseen, sanoisin sen olevan varsin varmaa, voisi sanoa jopa totuudeksi. Sanoisin jopa tuota paljon luotettavammaksi totuudeksi kuin omia havaintojani, Sinun havainnoistasi puhumattakaan.


    • Anonyymi

      Taivaankannessa on myös ampiaispesä jota kutsutaan "Jupiteriksi" sen ympärillä pyörii tulikärpäsiä joita Galilei aikanaan virheellisesti luuli toisiksi maailmoiksi.

      Nyt tiedämme totuuden että muita maailmoja ei ole olemassa kuin tämä oma litteä maailmamme.

      • Niin.
        Lisää kaikenlaisia tähtisatuja voimme lukea yksityisten hammaslääkärien odotushuoneissa joihin tulee esim Tieteen Kuvalehti ja National Geographic- lehdet.
        Terveyskeskuksiin akat tuovat omia Anna, Vauva - yms sellaisia lehtään joista ovat leikanneet omat osoitetietonsa pois.

        Ennen ilkeitä kommentteja totean että olen tutustunut molempien tahojen lehtitarjontaan.
        TK- lääkäri tyri ja jouduin korjauttamaan hänen työnsä yksityisellä.

        Häpeäkseni tunnustan että olin aikoinani Sekä Tiede- että Tieteen Kuvalehden vuositilaaja kunnes huomasin että mieluimmin luen Grimmin satuja kuin sitä paskaa.


      • Anonyymi

        Jos tiedämme totuuden, odottaisin muutakin todistetta kuin sinun varman vakaumuksen?


    • Anonyymi

      Jos Maalätty on olemassa niin siinä tapauksessa Maalätty ei ole planeetta. Planeetat eivät ole lättyjä vaan ympyräisiä mollikoita.

    • Anonyymi

      Miksi se kiertorata on pyöreä tai elliptinen, eikö se voisi olla kantikas eli neliö?

      • Anonyymi

        Siksi koska Maalätty on nanonarulla kiinnikytketty Aurinkoon tällöin estetään Maalätyn sinkoutuminen ulos tähtijärjestelmästämme.


    • Anonyymi

      Tämä elämänmuoto, joka tällä pallollamme on, perustuu hengittämisen. Elolliset oliot ovat kehittyneet niihin oloihin sopiviksi missä ne evoluution mukaan elävät. Maailmankaikkeudessa on tähtiä, joissa on elämää ilman tätä meidän tuntemaa.
      Ihmisen oleminen tällä pallolla vaatii sen auringon, veden ja ilman. Suurin osa täällä elävistä olioista on kaksipuoleisia. On siis kaksi aivopuoliskoa, kahdet keuhkot, kaksi jalkaa jne.
      On varmasti planeettoja, joissa on esim. yksiaivoisia ja kolmiaivoisiakin olioita.
      Ja pallohan tämä planeetta on, koska kaikki elämä, kaikilla planeetoilla perustuu liikkumiseen, pyörimisen ja laajentumiseen. Myös avaruudessa vallitsee tämä sama, pikkuisen suuremmassa mittakaavassa kuin täällä Telluksella.

    • Anonyymi

      Olin melkein unohtanut avaukseni, mutta erääseen toiseen aiheeseen liittyen hain sitä. Vieläpä eri tarkoitukseen, mutta täytyy sanoa, että yllättävän paljon tosikkoja ollut ketjussa.

      Onneksi yksi kertoi, miten asiat oikeasti ovat, tuossa Jupiter viestissään. c",)

    • Anonyymi

      Okei, käsitelläänpä yhtä monista ongelmista, joita littumaateoriassa on, nimittäin auringon liikkeet. Tässä ei tarvita mitään monimutkaista matematiikkaa tai teknologiaa, jota "NASA voi manipuloida kauko-ohjauksella".

      Yleisesti käytetty malli littumaalle on sellainen, jossa aurinko ja kuu kiertävät kehää ympäri taivasta. Oletettavasti mallissa pohjoinen on suoraan kohti lätyn keskipistettä, etelä poispäin keskipisteestä, länsi suoraan vasemmalla puolella kun katsotaan kohti keskipistettä ja itä suoraan oikealla.

      Ensimmäinen iso ongelma on, että tässä mallissa aurinko ja kuu eivät voi nousta tai laskea. Koska ne pysyvät aina lätyn reunan yläpuolella ne eivät mitenkään voi laskea horisonttiin tai nousta sieltä - se on täysin mahdotonta. Ainoa tapa millä auringon ja kuun nousu ja lasku olisivat littumaassa mahdollisia olisi se, että aurinko ja kuu itse asiassa kiertävät välillä maalätyn alapuolelle, kiertävät siellä toiselle puolelle ja nousevat esiin toiselta puolelta.

      Tästä vaihtoehdosta taas seuraa toinen ongelma. Riippuen siitä missä tarkkailija on aurinko (tai kuu) näyttäisi nousevan eri ilmansuunnasta, liikkuvan taivaalla eri suuntaan ja laskevan eri suuntaan. Jos tarkkailija olisi sillä suunnalla missä aurinko nousee esiin lätyn alta aurinko näyttäisi nousevan etelästä, kulkevan taivaalla etelästä pohjoiseen ja laskevan pohjoiseen. Vastakkaisella puolella olevalle taas aurinko näyttäisi nousevan pohjoisesta, kulkevan taivaalla etelään ja laskevan etelään. Ja vastaavasti toisella sivulla olevalle aurinko näyttäisi nousevan idästä tai lännestä ja laskevan vastakkaiselle puolelle. Tämä on silkkaa puhdasta logiikkaa ja maalaisjärkeä, eikä sitä voi kiistää "NATO"-verukkeella tai muuten.

      Jos taas käytettäisiin perinteistä "aurinko ja kuu kiertävät kehää maalätyn ympäri" mallia törmättäisiin toiseen ongelmaan. Auringon tai kuun lähestyessä katsojaan nähden oikealta se näyttäisi kyllä tulevan idästä, mutta saavutettuaan katsojaan nähden läntisimmän pisteensä se alkaisikin näennäisesti liikkua toiseen suuntaan, kunnes saavutettuaan toisen ääripään alkaisi taas liikkua idästä länteen.

      Molemmissa malleissa on lisäksi se ongelma, että perspektiivin takia aurinko tai kuu näyttäisi kasvavan merkittävästi lähestyessään tarkkailijaa ja kutistuvan etääntyessään tarkkailijasta. Etäisyydestä ja auringon/kuun koosta riippuen se saattaisi kutistua jopa niin pieneksi, ettei sitä enää näkyisi, mutta se ei kuitenkaan laskisi. Näin ei tapahdu, joten siinä on jälleen yksi naula lisää littumaateorian arkkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      186
      1850
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      112
      1016
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      97
      912
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      717
    5. 52
      684
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      536
    8. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      534
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      199
      473
    Aihe