ei heiltä voi odottaa mitään muutakaan järkevää.
Pakkoruotsin purkamisesta tulee poliitikkojen tolkkutesti - jos edes tätä ei saada aikaan
16
91
Vastaukset
Ei se tule menevääm läpi, mutta ajatus siitä showsta jonmka bajis järjestäisi eduskunnassa ja mediassa, kuinka maalma tuhoutuu jos servise ja tasa-arvo ei toteudukkaan 1:19 suhteessa.
Saisi sHlaagin poloinen :-)- Anonyymi
Menikö edellinen ketju poskelleen, kun aloitit uuden?
- Anonyymi
Tämän kriisin jälkeen pakkoruotsin puolustaminen tulee näyttämää tosi nololta...
- Anonyymi
Ei läheskään niin nololta kuin pyhän pakkoenglannin puolustaminen...
- Anonyymi
räkäpää kirjoitti:
ID-korttiuudistus ja pakkoruotsi ovat yhtä nerokkaita :-)
Kuten Ano Turtiainen/Suomen uutiset asian toteaa:
– Uudistus on ennen kaikkea ideologinen, eikä siten yksimielinen. Anonyymi kirjoitti:
Kuten Ano Turtiainen/Suomen uutiset asian toteaa:
– Uudistus on ennen kaikkea ideologinen, eikä siten yksimielinen.Kukaon AnoTurtiainen?
räkäpää kirjoitti:
ID-korttiuudistus ja pakkoruotsi ovat yhtä nerokkaita :-)
Ehkä uuteen korttiin tulisi laittaa merkintä yksilön pakkoruotsituksen määrästä.
Ja äidinekielenään ruotsia puhuville eri värinen, vaikkapa sini-keltainen kortti, että kunniakansalaisen eroittaa jo kaukaa.- Anonyymi
kusettava_kirkko kirjoitti:
Ehkä uuteen korttiin tulisi laittaa merkintä yksilön pakkoruotsituksen määrästä.
Ja äidinekielenään ruotsia puhuville eri värinen, vaikkapa sini-keltainen kortti, että kunniakansalaisen eroittaa jo kaukaa.På samma sätt som Sven - Håkan och räkäpää ?
kusettava_kirkko kirjoitti:
Ehkä uuteen korttiin tulisi laittaa merkintä yksilön pakkoruotsituksen määrästä.
Ja äidinekielenään ruotsia puhuville eri värinen, vaikkapa sini-keltainen kortti, että kunniakansalaisen eroittaa jo kaukaa.Loistava idea.
Toki tasa-arvoisesti kuten naisten asevelvollisuus, että svenne saisi kuitenkin itse päättää kumman laisen haluaa.Anonyymi kirjoitti:
På samma sätt som Sven - Håkan och räkäpää ?
Kannattaa katsoa X-files.
Mulder on oikeasti hurri?- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei läheskään niin nololta kuin pyhän pakkoenglannin puolustaminen...
Englanti on valinnaiskieli, mutta hyödyllinen ja rakastettu.
Anonyymi kirjoitti:
Englanti on valinnaiskieli, mutta hyödyllinen ja rakastettu.
varifrån fynder man en som älskar svenskan?
- Anonyymi
"Elämme sopeutumisvaihetta matkalla johonkin uuteen, - missä joudutaan luopumaan siitä, että kaikki toimii myös ruotsiksi."
- Anonyymi
Opetusneuvokset:
Kielitaitotarpeet ovat muuttuneet radikaalisti – ruotsin kielen pakollisuudesta pitää luopua
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005116136.html
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452931Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k372899Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 621459
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222