uuden Saabin osto olisi mielessä, mutta kauhukuvia on maalailtu mieleeni Saabin nykyisen tilanteen vuoksi. Pelotellaan arvonromahduksesta, huollon loppumisesta yms.
Uskallatko sinä ostaa vielä uuden Saabin?
Uskallatko sinä ostaa vielä uuden Saabin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eurooppalaisen premiummerkin ja saab on juuri sitä.Luulen,että GM:llä otetaan opikseen tuo subaruseikkailu.
Vastuksien kautta voittoon.
Vaikka tietämättömät suomi24 tyypit pistää miettimään olisko muun merkkisillä ajavissa fiksumpaa porukkaa.
Ensinnäkin Saab on varsin kaukana lopettamis uhasta, sitä ennen listalla on 2-3 muuta GM brändiä. Ja näitäkään GM ei halua lopettaa.
Toisekseen lopettaminen on vuosia kestävä hidas alasajo. Se ei tule äkillisesti.
Eikä se huolto tai takuu minnekkään katoa ja arvohan nousisi ylös jos autoja ei saisi enää uutena.
En uskaltaisi ostaa Saabia. Sen lisäksi, että auto on huonosti tehty, sen huolto on myös erittäin huonosti järjestetty. Vaikka vikoja riittää joka viikolle, huolto keskittyy vain rahastamiseen. Ammattitaitoista palvelua Saabin korjaamoilta ei saa. Eivät osaa vaihtaa edes kytkinlevyä sovitussa ajassa eli kahdessa päivässä. Ei kai tarvitse selittää, että enää en Saabilla aja. Ne ovat omistajilleen todellisia joka paikasta natisevia murheenkryynejä.
muu sulla tässä silkkaa puppua, paitsi että huoltopalvelut on ihan pelkkää kusetusta, ihan niinkuin muillakin merkeillä.
Itselläni on 9000t cde -96, ajan ammatikseni rekkaa. nykyinen menopeli on volvo fm 12. täytyy sanoa että sama tilanne on raskaalla, kuin henkilöauto puolelle. kaikki ostavat volvoja, mutta laatu saab/scaniassa on aivan toista... yrittäjät alkavat nyt vasta heräämään scanian tuomiin etuihin, huolto ynm. ehkäpä laatu vielä herättää h-auto puolellakin...
Ihmetellyt,tosin kyllähän scania aika vahvoilla on,mutta voisi olla vieläkin paremmin,onhan auto yksinkertaisesti paras.Samoin on saabin kanssa,volvoon verrattuna,sillä saksalaista autolehteä lainaten saab on se selvästi parempi ruotsalainen.
Saabin arvo nousee reilusti jos valmistus loppuu, toivon sitä.
Paha on mennä arvailemaan uuden auton arvonpudotusta vaikka valmistus jatkuisi entisellään. Edellinen autoni oli 9-3t A -00. Lisävarusteiden ja alennusten jälkeen hinta oli n. 33 ke. Viiden vuoden ja 95 tkm:n jälkeen hyvityshinta lähes uuteen 36 ke:n erimerkkiseen autoon oli 16 ke. Vikojen takia en autoa vaihtanut; korimalli vain muuttui perusteellisesti.
Höpömiesten pelotteluista ei kannata välittää.