Shotti/snapsi etiketti??

Anonyymi

Miksi shotti käytetään pöydän kautta ennen juomista?? Eli siis minulla on useampi kaveri ketkä ensin kohottaa snapsin ja kippistelee toisten laseihin, sen jälkeen juoma kopautetaan pöytään ja sitten vasta juodaan? Mikä pointti tai tarina tämän takana on kun lasin kopauttamisella pöytään tai baaritiskin kanteen on?? Tekeekö muut näin??

11

9708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö kukaan tiedä?! Ovatko kaverini vaan outoja jos muut eivät tätä harrasta?

    • Anonyymi

      Kunnioitus baari Mikolle?

    • Anonyymi

      En oo ikinä kuullutkaan tuollasesta?

    • Anonyymi

      Meki tehää tätä kyllä kavereitten kanssa, mutta en tiiä miks. Tuli sanomista kun en ekalla kerralla tienny :D

    • Anonyymi

      Mä oon joskus kuullu että se pöytään kopsautus olis kippis sille panimolle kuka sen on sulle tehny?? Tiiä sitten.

    • Anonyymi

      Hei kertokaa nyt joku mikä tää juttu on??? Monet tekee tätä mutta mikä on perimmäinen syy?

    • Anonyymi

      Hei oikeesti?? Mikä tää juttu on?? Kaikki tekee mut kukaan ei tiedä?

    • Anonyymi

      En tiiä miksi suomessa tehdään, onko se jotenkin cool vai mikä juttu. Tiiän kuitenki että natsit aikoinaan teki noin ja sillä spottas juutalaisia jotka eivät tienneet lasia pöytään kolauttaa, joten itse en tätä tapaa kehtaisi tehdä historian takia.

      • Anonyymi

        Aika mielenkiintoinen näkökulma. Itse en ole tällaista koskaan kuullut?? Minullakin se käsitys että kunnioitetaan panimoa.


    • Anonyymi

      Shottia ottaessa ilmaan kohotus on kunnianosoitus ja muistaminen niille ja niitä kohtaan, jotka eivät enää ole keskuudessamme (=kuolleet), baaritiskiin kopautus on kiitos ja kunnianosoitus baarille ja baarimikolle, joka sinulle shotin antoi. Shottilasien yhteenkilistely on perinteisesti jonkun asian juhlistamista, ollut tapana jo viikinkien ajoista saakka. Monet yhdistävät nämä kaikki kolme pieneksi hienoksi "arkiseksi rituaaliksi" :)

      • Anonyymi

        Itseasiassa taitaa tulla tuo kopautus Irlannista ja siellä se tehtiin tapana "herättää henget" tai ajaa ne pois ennen juomista.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      99
      7479
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7341
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      139
      5088
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4779
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4555
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4259
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4072
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1741
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1539
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      245
      1391
    Aihe