Shotti/snapsi etiketti??

Anonyymi

Miksi shotti käytetään pöydän kautta ennen juomista?? Eli siis minulla on useampi kaveri ketkä ensin kohottaa snapsin ja kippistelee toisten laseihin, sen jälkeen juoma kopautetaan pöytään ja sitten vasta juodaan? Mikä pointti tai tarina tämän takana on kun lasin kopauttamisella pöytään tai baaritiskin kanteen on?? Tekeekö muut näin??

11

10249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö kukaan tiedä?! Ovatko kaverini vaan outoja jos muut eivät tätä harrasta?

    • Anonyymi

      Kunnioitus baari Mikolle?

    • Anonyymi

      En oo ikinä kuullutkaan tuollasesta?

    • Anonyymi

      Meki tehää tätä kyllä kavereitten kanssa, mutta en tiiä miks. Tuli sanomista kun en ekalla kerralla tienny :D

    • Anonyymi

      Mä oon joskus kuullu että se pöytään kopsautus olis kippis sille panimolle kuka sen on sulle tehny?? Tiiä sitten.

    • Anonyymi

      Hei kertokaa nyt joku mikä tää juttu on??? Monet tekee tätä mutta mikä on perimmäinen syy?

    • Anonyymi

      Hei oikeesti?? Mikä tää juttu on?? Kaikki tekee mut kukaan ei tiedä?

    • Anonyymi

      En tiiä miksi suomessa tehdään, onko se jotenkin cool vai mikä juttu. Tiiän kuitenki että natsit aikoinaan teki noin ja sillä spottas juutalaisia jotka eivät tienneet lasia pöytään kolauttaa, joten itse en tätä tapaa kehtaisi tehdä historian takia.

      • Anonyymi

        Aika mielenkiintoinen näkökulma. Itse en ole tällaista koskaan kuullut?? Minullakin se käsitys että kunnioitetaan panimoa.


    • Anonyymi

      Shottia ottaessa ilmaan kohotus on kunnianosoitus ja muistaminen niille ja niitä kohtaan, jotka eivät enää ole keskuudessamme (=kuolleet), baaritiskiin kopautus on kiitos ja kunnianosoitus baarille ja baarimikolle, joka sinulle shotin antoi. Shottilasien yhteenkilistely on perinteisesti jonkun asian juhlistamista, ollut tapana jo viikinkien ajoista saakka. Monet yhdistävät nämä kaikki kolme pieneksi hienoksi "arkiseksi rituaaliksi" :)

      • Anonyymi

        Itseasiassa taitaa tulla tuo kopautus Irlannista ja siellä se tehtiin tapana "herättää henget" tai ajaa ne pois ennen juomista.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      55
      4198
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      287
      4098
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      143
      3588
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      92
      3525
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      70
      3043
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      30
      2437
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1875
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1773
    9. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      12
      1725
    10. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1670
    Aihe