Olen eläkkeellä, mutta palkkatuloja tuli vajaa pari tonnia. Veroehdotuksesta puuttui 750 euron työtulovähennys, joka pitäisi tulla automaattisesti viran puolesta. Ohjelmistossa on joku bugi.
Otin yhteyttä omaveron kautta (viesti), ja parissa päivässä tuli anteeksipyyntö ja ilmoitus, että asia korjataan. Tarkistakaa siis, että teillä asia kunnossa.
Työtulovähennys puuttuu
4
159
Vastaukset
- Anonyymi
minulla oli merkitty esitäytettyyn mutta sitten vähennyksien yhteenvedossa sitä ei ollu en tiedä pitääkö olla vai ei?
- Anonyymi
Näkyikö verotettavassa tulossa? Eli oliko vähennetty vai ei.
- Anonyymi
Oletko varma, että työtulosvähennyksesi tulisi vain sen mukaan, paljonko olet käyttänyt työpäiviä tuon vajaan 2000€ ansaitsemiseen?
Jos olet yhteensä 1 kk:n tehnyt töitä, siis n. 22 työpäivää,
ehkä sinun kuuluu saada vain 1/12 * 750€ eli n. 70 € työtulovähennystä?
Itsekin pääsin eläkkeelle viime syksynä, kun täytin 63v6kk.- Anonyymi
Tulojen mukaan se tulee, ei kyseisistä töistä (esitelmä finanssiseminaarissa, lehtijuttu) pysty laskemaan käytettyjä työtunteja, ei ainakaan verottaja (ehkä muutama päivä kaikkiaan niihin meni).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696