Viherpeukaloita? Kiinanruusu hädässä...

Anonyymi

Osaisiko joku neuvoa?
Vaihdoin kaikkien huonekasvien mullat harsosääskien vuoksi ja yritin samalla pestä vanhan mullan pois suht hyvin. Saatoin vahingoittaa kiinanruusun juuria: Mullanvaihdosta on kulunut pari viikkoa, kasvin lehdet ovat vihreät, mutta roikkuvat velttoina ja toisiinsa takertuneina. Pienimmät lehdet ovat kuivuneet vihreinä hapertuviksi. Puutuneessa rungossa näkyy vielä pari vihertävää alkua. (Kasvi ei ole suuri, mutta osa rungosta on puumaista.) Otin eilen illalla kaksi pistokasta siltä varalta, että kasvi kuolee. Vesilasissa oksat virkistyivät. Tarkoittaako tämä sitä, että kiinanruusu ei pysty ottamaan juurillaan riittävästi vettä? Voiko kasvin vielä pelastaa? Miten kannattaa toimia? Kiinanruusuja saa kaupasta hyvin, mutta tämä yksilö on liki 20-vuotias ja pistokas oli peräisin edesmenneeltä isoäidiltäni, joten uuden ostaminen ei ole ensimmäinen ratkaisu. Kiitos etukäteen, jos jolla kulla on kokemusta/tietoa.

4

3401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko muistanut antaa kiinanruusullesi vettä?
      Ei ne juuret niin vahingoitu, ettei kasvi voisi vettä ottaa, kun on iso kasvi ja tukevat juuret, niin kyllä sillä on elinvoimaa, että kasvattaa niitä hentoisempia juuria samantien uudelleen, jos niitä siinä pesussa lähtikin.
      Mullanvaihdon jälkeen ei se tavallinen niukka kastelu riitä, vaan multa pitää ensin kastella läpimäräksi ja antaa sitten hieman kuivahtaa, mutta ei kuivua kokonaan. Kiinanruusullehan normaalisti sopii tasainen kosteus, mutta nyt tilanne on toinen ja kasvi kärsii veden puutteesta. Siihen viittaa sekin, että irtileikatut oksat virkistyivät heti vesilasissa.

    • Anonyymi

      Kannaattaa siirtää pois aurinkoiselta paikalta jos lehdet roikkuu. Minulla alkoi ihmepensaan lehdet roikkua vaikka oli parveke, valoverhot ja sälekaihtimet välissä. Siirsin toiseen huoneeseen ettei saa ollenkaan suoraa auringonvaloa niin taas ovat lehdet pystyssä.

    • Anonyymi

      Kiitos molemmille vastauksesta!
      Kiinanruusu on varjoisalla luoteisikkunalla Se on ollut nykyisessä asunnossa siinä koko ajan tilan vuoksi. Se ei ole kukkinut, mutta oli rehevä, kasvoi eikä esim. viime talvena pudottanut lehtiä. Siksi ajattelisin, että sen paikka olisi hyvä? (Minä myös huomasin edellisessä asunnossa, että etelän paahde oli liikaa useille kukille, kiinanruusussa oli jopa lehtiä vähemmän.)
      Olen antanut mullanvaihdon jälkeen kiinanruusulle vettä kuten ennen ja läheltä runkoa, mutta pelännyt liikakasteluakin sen jälkeen, kun kasvi rupesi näyttämään pahemmalta. Lannoittanut en ole. Kastelin mullan nyt reippaammin ja seuraan kosteutta. Kiinanruusun nykyiset lehdet ovat jo mennyttä, jolleivat kärkisilmut ja puurunkojen pienet vihreät pisteet selviä. Murenevat yksi kerrallaan. Toivottavasti kasvi silti selviää ja satsaisi väliaikaisesti juuriinsa...Tuli vasta vastauksia lukiessa mieleen, että multakin voi vaikuttaa -ainakin kosteuteen? Edellinen oli Kekkilän Viherkasvimultaa, joka tuntui sitovan ja säilövän kosteutta, ja nyt Rainbow on Kukkamultaa. Aiemmin ostin aina tavallisia kukkamultia (on siis ollut niitäkin) ja nyt oli ensimmäistä kertaa viherkasvimultaa ja ensimmäistä kertaa harsosääsket. Siksi palasin kukkamultiin, hirvitti ajatus mahdollisesta samasta kärpäskuviosta...
      Neuvoja ja kokemuksia otetaan vielä mieluusti vastaan.
      (Aloittaja)

    • Anonyymi

      Yleensä aina liikakastelu syynä jos kastelussa vikaa. Jos ollut kuivana niin piristyy heti kun saa vettä ellei ole jo kuollut, mutta liikastelu vie helposti. Jos multa kosteaa niin ei kannata antaa lisää vettä ja jos ei kastelu auta niin antaa olla pitempään kuivana.

      Lähes kaikilla mullan pitää antaa kuivahtaa pinnalta välillä, altakastelevissa kannattaa antaa veden loppua kokonaan ennen kuin lisää ja pinnalle hiukan vettä jos pinta kuiva. Alle olen laittanut vain korkeintaan puoliväliin vettä, kesällä jos käyttää paljon ja pitempään poissa niin tietysti voi laittaa tikun ylärajaan.

      Olethan katsonut ettei ole tuholaisia, kaikki ei huomaa silmälasienkaan kanssa pikkuruisia ruskeita elikoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      209
      2492
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1335
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1187
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1088
    6. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      98
      1073
    7. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1048
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      982
    Aihe