Aseiden vaientaminen koronakriisin

ajaksi. YK:n pääsihteeri esitti turvallisuusneuvostolle tulitaukosopimuksen laatimista.

Venäjä ja Yhdysvallat vesittivät ehdotuksen maailmanlaajuisesta koronarauhasta – Ranska järjestää turvallisuusneuvoston videokokousta
YK:n pääsihteerin vetoomus koronatulitauosta sai innostuneen vastaanoton, mutta ei lopettanut iskuja.
https://yle.fi/uutiset/3-11313605

Aloite on hyvä. Maailman kansojen tulisi nousta sen puolesta.

10

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoittaako Partacus nyt sitä, että Venäjän tulee aloittaa myös vetäytyminen miehittämiltään Ukrainaan kuuluvilta Krimiltä ja Itä-Ukrainasta?

      Aiemmissa keskusteluketjuissa Partacus on puolustellut Venäjän Krimin laitonta valtausta ja lainannut hyväksyvään sävyyn Ukrainan kommunistisen puolueen johtajan Petro Symonenkon lausuntoa, jossa tämä vaati Venäjälle asetettujen sanktioiden poistoa ja niiden kohdistamista Ukrainalle.

      Kiitos Partacukselle siitä, että toi näkyväksi tuon Tiedonantaja-Taudinkantaja-lehden Symonenkon haastattelun, mikä näyttää kommunistien todelliset karvat Venäjän miehityspolitiikan suhteen.

      Tiedonantaja, Symonenko ja "Partacus" näyttävät tuon mukaan olevan sitä mieltä, että rikokseen syyllinen Venäjä on vapautettava kaikista sanktioista ja ne on sen sijaan suunnattava rikoksen uhrina olevaa Ukrainaa vastaan.

      Semmosia ne nämä Kremlin edessä perinteisen tapansa mukaisesti konttaavat kommunistit ja heidän propagandajulkaisunsa suunnittelevat.

    • Luulisi kansalaisten ymmärtävän, että YK:n pääsihteeri ehdotti olemassa olevien sotien keskeyttämistä ja ettei uusia aloitettaisi niin kauan kuin koronaepidemia vaikuttaa. Esitys on vallankumouksellinen.

      Ukrainan itäosassa vallitsee aselepo. Osapuolet neuvottelevat tilanteen normalisoimisesta tai eivät neuvottele. Vankeja on vaihdettu. Suomen media ei kerro tilanteen muutoksesta.

      Venäjä ja USA, perussuomalaisten suosikkivaltiot, estivät vedolla YK:n turvallisuusneuvostossa hankkeen. Maailman kansalaiset voivat silti vaikuttaa rauhanaloitteen puolesta.

    • Anonyymi

      "Luulisi kansalaisten ymmärtävän, että YK:n pääsihteeri ehdotti olemassa olevien sotien keskeyttämistä ja ettei uusia aloitettaisi niin kauan kuin koronaepidemia vaikuttaa."

      Olettaisi jopa kommunismidiktatuurin puuhastelijoiden ymmärtävän sen, että Venäjä miehittää laittomasti Ukrainaan kuuluvaa Krimiä ja Itä-Ukrainaa ja ne molemmat ovat edelleen jatkuvia sotatoimia.

      Siirtäessään oman maansa kansalaisia miehittämälleen alueelle miehittäjävaltio syyllistyy sotarikokseen ja Venäjä on toiminut juuri noin Ukrainaan kuuluvan Krimin kohdalla.

      Venäjä on näin ollen sotarikollinen sekä Krimin että Itä-Ukrainan osalta.


      Sinä itse olet mainostanut ylistävään sävyyn Suomi24:n keskustelussa kommunismidiktatuurin puuhastelijoiden propagandalehteen kirjoittavaa "toimittajaa", jonka mukaan Venäjä on myönteinen, ja siten oletettavasti myös kommunismi-ideologialle sovelias "vastavoima" lännelle.
      Saattaa se olla tosin niinkin, että siinä samalla tulit kehuneeksi itseäsi.

      Mitä mieltä kommunistit ovat: pitääkö Venäjän aloittaa todellinen rauhantyö ja vetäytyä miehittämiltään Krimiltä ja Itä-Ukrainasta ja maksaa täysimittaiset sotakorvaukset Ukrainalle, kuten oikeudenmukaista on?

    • Perussuomalaiset puhuvat normaalitavalla asian vierestä. Valehtelevat tarkoituksella kuten yleensäkin.
      YK:n pääsihteerin vetoomus ei koske aikaisempia ja jo lakanneita sotia.
      Vetoomus: Virusepidemian ajaksi lopetetaan käynnissä olevat sodat. Uusia sotia ei aloitettaisi.

      YK:n pääsihteerin António Guterresin aselepovetoomuksesta tulee tällä viikolla kuluneeksi kuukausi, mutta maailman johtavat suurvallat eivät ole saaneet aikaiseksi yhteistä kantaa siihen.
      Vetoomus sai tukea paavilta ja monien maiden hallituksilta.
      Viime viikolla Ranskan presidentti Emmanuel Macron kertoi suunnitelmastaan saada YK:n turvallisuusneuvoston pysyvät jäsenmaat antamaan yhteinen julistus maailmanlaajuisesta aselevosta koronapandemian takia.

      Maailman työläiset toimivat sotien lakkauttamiseksi kertakaikkiaan. Miksi kuolettaa tai haavoittaa toisia työläisiä.

      Kysymys on siis todella tilapäisestä aselevosta. Se on luonnollisesti riittämätön mutta olisi edistystä tähänastiseen tilanteeseen.
      Persupuolue ei hyväksy tilapäistäkään aselepoa. Se on heidän häpeänsä. Sanaakaan aiheesta ei ole kuultu johtavilta persuilta.

    • Anonyymi

      "Kysymys on siis todella tilapäisestä aselevosta."

      Minkä ihmeen vuoksi rauhasta puhuvat kommunismidiktatuurin puuhastelijat sitten hyväksyvät vuodesta toiseen Venäjän laittomat sota- ja miehitystoimet Ukrainaan kuuluvalla Krimillä ja Itä-Ukrainassa?

      Muistutettakoon sinua Partacus siitä, ettet sinä ole missään vaiheessa tuominnut noita Venäjän Ukrainaa vastaan toteuttamia sotatoimia. Päinvastoin, sinä olet näillä keskustelupalstoilla iloinnut siitä, ettei Ukraina voi toimia sillä tavoilla kuin sen tulee itsenäisenä valtiona voida toimia, ja syyttänyt jopa Venäjän aloittamasta ja ylläpitämästä hyökkäyssodasta Ukrainaa.

      Tulee mieleen Terijoen hallitus ja sen johtaja Otto Suomensyöjä Kuusinen joka vaahtosi Suomen hyökänneen vuonna 1939 Neuvostoliittoon, joka sitten joutui puolustautumaan yrittämällä valloittaa koko Suomen ja pakkoliittää maamme omaan kommunismidiktatuurinsa orjavaltioksi.

      Samoja ne ovat näiden Kremlin edessä konttaavien kommunismidiktatuurin puuhastelijoiden ajatukset edelleen, vaikkei koko Neuvostoliitto-kyhäelmää enää ole.


      "Se on luonnollisesti riittämätön mutta olisi edistystä tähänastiseen tilanteeseen."

      Ilman muuta on riittämätöntä, joten joko sinä Partacus olet nyt valmis tuomitsemaan vuodesta toiseen jatkuvat Venäjän hyökkäys- ja miehitystoimet Ukrainaa vastaan, vai aiotko jatkaa Kremlin edessä konttaamista jatkossakin?

      "I. Ukrainan tilanteen vakautta horjuttavien Venäjän toimien johdosta käyttöön otetut rajoittavat toimenpiteet

      EU:n neuvosto päätti ottaa käyttöön 1.8.2014 alkaen rajoittavia toimenpiteitä Ukrainan tilanteen vakautta horjuttavien Venäjän toimien johdosta. Toimenpiteet perustuvat neuvoston päätökseen 2014/512/YUTP ja neuvoston asetukseen (EU) N:o 833/2014 niihin myöhemmin tehtyine muutoksineen."

      https://um.fi/pakotteet-maittain/-/asset_publisher/4MioQZzZJNVo/content/ukrainan-tilanne-pakotteet/385142

    • Anonyymi

      Persut haluavat käydä sotaa. Erittäin valitettavaa.
      YK:n pääsihteerin esitys on kannatettava asia. Suomen media taisi vaieta aloitteesta tyystin.

    • Anonyymi

      Totta tosiaan, Venäjä haluaa edelleen käydä hyökkäyssotaa Ukrainan maaperällä ja pitää laittomasti hallussaan Ukrainaan kuuluvia alueita, Krimiä ja Itä-Ukrainaa.

      Suomalaiset kommunismidiktatuurin puuhastelijat tekelehtivät rauhan asialla, mutta jostain syystä hyväksyvät Venäjän kansainvälisoikeudellisesti laittomat toimet.
      Mikähän tuo jokin syy mahtaa olla?

      https://vartiopaikalla.blogspot.com/

    • Anonyymi

      Persut haluavat käydä sotaa koronakriisistä huolimatta. Persupuolue on säälittävä sotapuolue. Persussuomalaiset tukevat Ukrainan kriisin jatkumista ikuisesti, jotta saisivat Suomessa natokannatusta nousuun.

    • Anonyymi

      Perussuomalainen puolue ei ole edes mediassaan maininneet YK:n pääsihteerin aloitetta. Puolue ei kanna vastuuta rauhan maailmasta. Johtavat persut puhuvatkin asehankintojen puolesta ja se takaisi yleismaailmallisen rauhan.
      Kysymys: Miksi vakavan virusepidemian ajaksi ei voitaisi lopettaa sodat tai olla aloittamatta niitä?
      Samaan aikaan olevissa kriisipesäkkeissä osapuolet voisivat käsitellä neuvottelupöydässä kiistojaan.

    • Anonyymi

      Perussuomalaisten päätaktiikka koronakriisissä on suomalaisen mielentilan myrkyttäminen, jotta saisivat lisää kannattajia. Persusuomalaiset parjaavat Suomen hoitavan maailmassa huonoiten kriisiä ja vaativat milloin minkin ministerin eroa.
      Perussuomalainen puolue on edesvastuuton räksyttäjäpuolue.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe