En sano tässä yhteydessä kyseisen tiehoitopiirin nimeä suoraan.
Muutamia havaintoja olen tosin viime vuosina tehnyt.
Teitä ei aurata silloin, kun lunta on satanut maahan, ja tielle.
Jonka seurauksena tiet jäätyivät umpijäähän, ja suorastaan luisteltavaan kuntoon jo joulukuun jälkeen.
Tietä ei hiekoitettu, kun tie oli umpijäässä, ja ainakin kävelykunnottomassa kunnossa.
Tiemaksut sen sijaan ovat, jostakin kumman syystä, aina vuosi vuodelta nousseet.
Mihin niitä tien päässä olevia soria oikein siis käytetään?
Viimeksi joku, ilmeisesti olevinaan, tietä korjaaja, oikeastaan pelkästään ainakin torsi, raasti, ja itse asiassa ryysti tienrienoja, etenkin tietyissä kohdissa tien varrella asuvien ihmisten asuintalojen kohdalla.
Kaljatölkkejä myöskin, jostakin kumman syystä löytyi, kas kummaa, juuri meidän asuintalon kohdalla olevien tienpientareiden kohdalla olevista ojista.
- Ja kas kummaa, juuri meidän kohdalla olevien tienvierustojen kohdalla olevista ojista löytyi ainakin kolme, tai jopa neljä maamöykkyä ojasta.
Tajuuko yhtään jotkin "idiootit" sitä, että kaikenlaiset ojiin jyrätyt, tai siirretyt maamöykyt tukkivat ojia ja niihin tulevien vesien virtaamista?
Tienhoito on ollut ainakin täällä Jälän lähettyvillä, ainakin viimeisten vuosien aikana erittäin surkeata, ja itse asiassa aika laadutonta.
Sitä en tiedä, kuka "idiootti" näistä asioista oikeasti vastaa ja kuka näitä " tienkorjauksia, tai aurauksia vastaaville, huonolla laadulla vastaa. Mutta terveisiä, ei vain heille, mutta myös niille¨, jotka ilmeisesti vastaa heille annetuista ohjeista.
Eräälle tienhoitopiirille tiedoksi
Anonyymi
1
89
Vastaukset
- Anonyymi
Yhen tupettajan kanavalta oon ollut suavinanj käsityksen jotta ee oes tuusniemen seovullakkaa ietiäkkään kuvallista syrjäteihin kunnossapito.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien992423- 2251996
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761782- 411385
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1031359- 1221138
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo278869Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli5375190kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit181723Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo52714