Skoda Citigo-e jatkaa Skodan perinteitä meluisista autoista. Moottoritie nopeudella on järkyttävä melu. Se on peräti 75db. Taannoin Octavian koe ajossa oli otsikko: Meluava kansanauto idästä. Tätä samaa perinnettä jatkaa Citiko-e, vaikka kyseessä on sähköauto melua riittää käsittämättömän paljon.
Citigossa järkyttävä melu
Anonyymi
29<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Samat desibelit kuin Corolla Hybrid Sedanissa, karkealla asfaltilla jopa 1-2db alemmat. TM Corolla koeajo 11/2019
TM totesi, että Citigon melu on muiden pikkuautojen luokkaa. Tarkoittivat varmaan juuri uutta Corollaa.
Corolla on paljon isompi auto. Yaris on samaa kokoluokkaa, mutta se on paljon hiljaisempi kuin tuo Citigo. Mukavuudessa Yaris valtavan paljon parempi, kuten lähes kaikessa mitä ominaisuuksiin tulee. Citigon kestävyydestä on vaikea sanoa mitään,mutta Yaris on lähes ikuinen. Siinä on kestävä tekniikka ja se ei juurikaan ruostu.
Ihan yhtä hiljainen kuin muutkin saman kategorian autot saaattaa olla hiljaisempi kuin corollat yleensä.
Toyotan Aygoon pitää tuota verrata, ei varmaan tojo ainakaan hiljaisempi ole.
Minula on VW GOLF 1.6 bensa manuaali vm 2004, renkaat 195/65-15
Auto on hiljaisempi kuin 2020 BMW 3 sarja tai 2020 toyota corolla hybrid, lukematon määrä uudempia autoja.
Kummassakin tulee alustan kautta enemmän meteliä ja jäykempi alusta. sinne 80kmh nopeuteen asti.
Golfiin kuuluvat perinteisesti 70-sarjan rinkulat.
Eihän itäauto skootassa ole äänieristyksiä.
Ei ole äänieristeitä kaukoitäauto toyotassakaan valitettavasti.
Todellisuudessa Toyota Corolla on yksi hiljaisemmista autoista. Useimmat Toyotat ovat hiljaisia. Sen sijaan Skodat on järjestään kova meluisia.
Ja taas valehtelulla onneen, sellaista on Toyotahöpön elämä kun muuten ei menesty.
Eikä ruostesuojausta. Kuraa kerääviä koloja alusta täynnä.
Tuo Citigo on jo nimensäkin mukaan kaupunkiauto. Se on todella pieni ja voimalinja ja range on tehty kaupunkeja ajatellen ja siksi äänieritys ei ole oleellista.
Toista on mm. uusi Toyota Corolla joka on iso auto ja tarkoitettu enemmän yleiskäyttöön ja silti siinä on kovempi melu kuin tässä Citigo:ssa.
Mitä omasetä tähän?
Mitä järkeä ostaa Suomessa tuollainen mölytoosa ja pikkuinen kinneri kuin CItygo? Suomessa olisi paljon viisaampaa ostaa pikkuisen isompi auto. Mutta älkää toyotaan sortuko, ostakaa aito volkkari TSI-koneella. Se on hyvä.
Järkeä.+Ainakin+Kehä+1:llä+yli+90+%+autoista+työmatkaliikenteessä+on+vain+kuski.
"Mitä järkeä ostaa Suomessa tuollainen mölytoosa ja pikkuinen kinneri kuin CItygo?"
Mitä järkeä yleistää omat tarpeet koskemaan koko Suomen väestöä? Tuollainen tasapäistäminen kertoo kyvyttömyydestä ymmärtää että eri ihmisillä on eri tarpeet. Miksi 1-2 hengen isossa kaupungissa asuva talous ostaisi ison auton? Kun kaikki tarvittava on lyhyen ajomatkan päässä.
Ja mitä auton tilan tarjoamiseen tulee niin Citigolla kuskaan paljon sellaista tavaraa joka ei mahdu mitenkään esim Camryyn.
Vertailun vuoksi TM mittasi täsmälleen saman 75dB melun Corollalle 120km/h. Ja se on sentään paljon kalliimi ja isompi auto.
TM 11/2019
Mutta halvalla tehty kalliimpi auto.
Toyota on tehty kestämään paljon aikaa ja kilometrejä. Skodalle ekasta katsastuksesta selviäminen on iso haaste. Useimmiten on jo jostakin hitsattu, sillä Skodat ovat herkkiä ruostumaan. Toyotat on vähiten ruostuvia autoja.
Kaikenkaikkiaan TM arvosteli Citigon varsin hyväksi autoksi. Varsinkin voimalinja sai paljon kiitoksia. Auto lähtee valoista kuin Nato-ohjus ja voimantuotto vahvan lineaarista 80kmh saakka.
Kun sähköllä ajaminen on monta kertaa bensaa halvempaa niin tällaisille autoille on helppo povata menestystä myyntitilastoissa.
Onpa ne skoodat tosiaan meluisia autoja.
Jos skodan pikkukinnerissä on sama melu kuin 30.000€ Corollassa niin mitä se kertoo Tojoista?
Ei kai Corollassa noin kova melu ole. Se on kuitenkin tarkoitettu myös maatiellä ajettavaksi. Citigossa tuollainen melu vielä jotenkin menee. Sehän on kaupunkiauto. Lyhyt akselivälikin sen kertoo.
Kyllä siinä Corollassa vaan on 120 km/h:ssa samat 75dB kuin Citigossa. Sama lähde eli TM molempien mittauksien takana. Pitäisi olla vertailukelpoiset keskenään.
Corollan lukemat voi katsoa numerosta 11/2019. Citigon mittaukset nyt uusimmassa.
Ja on Corollasta mitattu jopa 85db melua oikein karhealla tiellä ja lisäksi tiivisteiden suhina oli testaajien mielestä ärsyttävää.
Meteli on kauhee ja musta savu taakse jää...
Onko se Citiko se rumista skodista se kaikkein rumin jota ei tolkun kapitalistinen ihminen pihalleen huoli ollenkaan?
Ulkonäöstä voi olla montaa mieltä mutta tekniikka ei ole mielipideasia. Tuo Citigo on täyssähkö-auto. Japanialaiset insinöörit yrittävät saada vastaavaa omaan mallistoonsa mutta eihän siitä mitään ole tullut.
Vaikka on Citico, niin Skoda se vaan on kuitenkin. Aika pikkufisu on Citico Corollaan verrattuna. Tekniikkakin on mielipideasia. Mitä tekniikkaa kansa haluaa? Nyt se ainakin haluaa itselataavia hybridejä. Että sellainen mielipide on kansalla. Enkä epäile yhtään etteikö Toyotalta tule silloin täyssähköautoja kun niitä tarvitaan. Täysin matginaalisia ovat vielä.