Isotretinoiinin suht. hyvälle iholle ja sitte läks!

Anonyymi

Olen kärsinyt finneistä jossakin määrin koko elämäni. Välillä näppylöitä on ollut vähän enemmän ja toisinaan ei juuri lainkaan. Olen nyt nelikymppinen ja viimeisen viiden vuoden aikana söin viisi tetrasykliinikuuria. Toimivat ihan asiallisesti kuurin ajan.

Nyt viimeisimmän kuurin aikana kuitenkin minulla oli myös rautalääkettä ym. mineraaleja käytössä, jotka estivät tuon ko. antibiootin toiminnan.

Sain vinkumalla tämän isotretinoiini-kuurin kun ihoni oli tuossa tarkasteluhetkellä tip-top. Olen nyt syönyt viikon ajan 20mg päiväannoksella ja ihoni on räjähtänyt näppylöille joka puolelta. Rintakehä ja koko selkä on täynnä näppylöitä, tuhansia finnejä. Näillä alueilla minulla ei ole koskaan esiintynyt aikaisemmin finnejä.

Naamassakin on enemmän näppyjä kuin koskaan aikaisemmin ja näitä tulee nyt kirjaimellisesti kuin sieniä sateella.

Jos tämä vielä pahenee, niin pakkohan kuuri on lopettaa, koska en uskalla mennä tällä naamalla ihmisten ilmoille. Onneksi tämän koronahässäkän aikaan voin tehdä töitä kotoa käsin, eikä tarvitse olla ihmiskontakteissa.

Onko kenelläkään vastaavaa kokoemusta? Lisäksi on Differin 1mg voide, jota työnnän ihan olan takaa iltaisin. Perusoireita on alkanut ilmaantua, kuten limakalvojen kihelmöinti ja kuivuminen, mutta finnejä pursuaa nyt enemmän kuin koskaan aikaisemmin varmaan yhteensä.

Mitä hittoa. Ihotautilääkäreitä on ilmeisesti vain liian vähän kun en saa mistään edes soittoaikaa tämmöiselle. Osaako kukaan jakaa kokemuksiaan jos nyt on yhtään vastaavanlaista ollut.

Tämmöisen alkutilanteeseen ei yleensä määrätä tätä kuuria, mutta antibiooti eivät nyt olleet enää oikein vaihtoehto ja halusinkin kyllä jo keski-ikäisenä pysyvämää hoitokeinoa. Nyt vain tuntuu, että ollaan pahasti metsässä kuin viikon käytön jälkeen finnejä tulee 10kpl/h vauhtia koko ajan. Ei ole koskaan ollut mitään, edes tänne päinkään ongelmaa näiden kanssa. Pitäisikö lopettaa lääke tai pystyykö joku ehkä saman kokenut kertomaan, auttaako tämä jossakin vaiheessa.

Nyt tietenkin kaduttaa kun en todellakaan osanut odottaa, että ihoni voisi heittäytyä tämmöiseksi...

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmeisesti porukalla ei ole kokemusta vastaavasta. Varmaan ihan hyvä sinänsä, mutta harmi etten nyt saanut keneltäkään "vertaistukea" tai neuvoja. Nostin eilen annoksen omatoimisesti 40mg/vrk. Saa nähdä, onko mitään vaikutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe