Pitäisköhän Lähitaksin ja Taksi helsingin herätä.
Fonecta jäämässä yksin menevälle, mitä järkeä?
Alue on kuitenkin laaja ja taas avataan lisää pelikenttää menevälle=annetaan villien levitä kuin rutto.
Fonecta jäämässä yksin menevälle, mitä järkeä?
Alue on kuitenkin laaja ja taas avataan lisää pelikenttää menevälle=annetaan villien levitä kuin rutto.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Mitenkäs tää nyt villien leviämiseen liittyy?
Tosin olen samaa mieltä että LT vois olla nyt tyrkyllä sinne Fonectan suuntaan.
Liittyy siten, että menevä värvää villejä mukaansa jonka myötä näitä "semi" oikeita takseja on joka puolella.
Taitaa Menevän ystäväsopimus autoista vähintään puolet olla pitkän linjan taksareita joilla on ollut omia autoja LT:en tai TH:on välityksessä jo vuosia.
Monet Länsi-uudenmaan autoista on myynyt LT sopparinsa pois ja ovat nykyään Menevä autoilijoita.
Itsellänikin on pari LT autoa, mutta otin kokeeksi reilu vuosi sitten yhden esteettömän Menevän ajoon.
Onneksi otin koska tekee tälläkin hetkellä lähes parempaa liikevaihtoa kuin nuo kaksi LT autoa yhteensä.
Villejä on tullut viimeisen vuoden aikana myös hurjasti LT autoilijoiksi ostamalla itsensä välitykseen soppareiden kautta.
Tänään viimeksi kattelin Meikun tolpan päivystäviä LT autoja, niin kaikki oli sifra numeroiden perusteella joko Läntiseltä- tai itäiseltä-uudeltamaalta kotoisin olevia autoja. Tosin kuskit oli tummia.
Kyllä Menevän kuskien laatu on tehnyt huiman harppauksen viimeisen puolentoista vuoden aikana ja taas Lt:en kuskien laatu tuntuis olevan romahtanut samassa ajassa.
TH:on kuskeista en ole tehnyt muuta havaintoa kuin ovat useat vähän sottaisen oloisia resupekkoja. Mamuja on Th autoissakin aika paljon.
Oma kokemukseni TH autosta muutaman vuoden takaa kun ei kuski osannut millään Herttoniemenrannasta Vantaan Hämeenkylään. Tiesi kuitenkin kehäykkösen ja pienellä opastuksella löysi sinne niin sitten oli helpompi opastaa kaveri Vihdintielle.
Jos oltais menty itäväylän ja Pasila kautta niin oltais varmaan sen kuskin kanssa koko yö tavattu vasenta ja oikeeta.
Lt:llä On noita entisiä villejä enemmän ku menevällä.
TH ohje on se vanha, että asiakas ajetaan lyhyintä tai muuten edullisinta reittiä ;)
On alkanut tuntua, että ei näissä vanhoissa enää herätä, pikemminkin maataan halvaantuneena kuolemaa odottaen.
Kyllä TH johto tekee kaikkensa ajojen suhteen,esim kaikki Vantaan ja Espoon kaupunkien kyydit menetetty kilpailutuksen takia,mutta kuitenkin TH johto iloitsi,ollaan saatu sovittua yhden apteekin kanssa lääkekuljetuksia ainakin koronaviiruksen ajan.En muuta sano,kuin voi pyhä yksin kertaisuus.
Millä perusteella kutsut menevän autoilijoita villeiksi? Villi on autoilija, jolla ei ole mitään välitystä
Taksikuskit ovat aina olleet villejä.
Ei mitään kirjallisia työsopimuksia.
Eivät ole koskaan järjestäytyneet, ajaneet aina pelkällä provikalla, ylipitkiä vuoroja ja pyhiä ilman lisiä.
Itse halunneet olla villejä .
Taksikuskit ovat aina olleet villejä.
Ei mitään kirjallisia työsopimuksia.
Eivät ole koskaan järjestäytyneet, ajaneet aina pelkällä provikalla, ylipitkiä vuoroja ja pyhiä ilman lisiä.
Itse halunneet olla villejä .
Haluan olla villi ja vapaa.
Kyllä aina ihmetytti ajaa näitä Fonecta keikkoja, sama auto, sama matka, mutta kalliimpi taksa ja tilausmaksu!? Miksi kukaan ikinä tilaisi Fonectan kautta, halvempi tilata suoraan siitä välityksestä mistä haluaa... Kyllä asiakkaat on tyhmiä...
Taksi Helsingin normi taksa oli halvempi kuin Fonecta, mutta jos saatiin keikka Fonectalta niin piti laskuttaa enemmän, järjetöntä kerrassaan...
Samaa mieltä. Kauhee hypetys, että Lauttasaaren mummoille on järkätty lääkekuljetukset, mutta samaan aikaan yksi (suurempi?) tilauskanava on tehty maahdollisimman epäkiinnostavaksi hinnoittelulla.
Tuomon taksit on pahimmillaan melkeen puolet halvempia kuin TH. Vai onko toiveena, että asiakas kristallipallosta näkee, että saman matkan saisi TaksiHelsingin autolla sovelluskyytinä lähes Menevä-hintaan.
Tulipa mieleen, että onko täysin kadonneissa Whim kyydeissä käynyt samanlainen "kämmi", eli joku muu tarjoaa halvemmalla , ja TH:n autoilijoilta ei huomattu kysyä että haluaisitko antaa alennusta, vai istutko mieluummin 4 tuntia tolpalla .
Tässä+näkee+mitä+turhat+välikädet+tekee.
Fonecta+repii+kovempaa+hintaa,+jonka+asiakas+maksaa.+Samoiten+menevä+repii+autoilijalta+välityskuluja+13%+maksuliikenne.
Fonecta+menevä,+siinäpä+hyvä+yhdistelmä+ajaa+keikkoja.+Hurraa+taksiuudistus!
Taksiuudistuksessa+pärjäsi+vain+menevän+kaltaiset+turhat+välikädet,+jotka+kärkkyy+kiinteistövälittäjän+lailla+keikkoja!
Tuomo on innovatiivinen. Vanhojen toimijoiden johto makaa liikaa tulessa nykyisessä markkinatilanteessa.
Toiset tekee, toiset kitisee. Näin se näyttää menevän.
Vuoden, parin päästä nähdään voittajat.
Voittajia ei ole ainakaan autot, jos Menevän kaltaiset innovatiiviset välikädet valtaa alan.
Eurosta yksi ottaa tuolta, toinen täältä se entinen euro onkin yhtäkkiä 0,8euroa kun hintoja poljetaan jotta innovatiivinen välikäsi saa kyytejä jaettavaksi.
Mitäpä luulette lopulta jäävän palkaksi?
Innovatiiviselle Tuom... Eh välikädelle kun ei ole mitään merkitystä mitä se auto oikeasti tienaa, koska aina löytyy uusis pöljiä tilalle.
Toivottavasti asiakkaat äänestää jaloillaan ja käyttävät noita perinteisiä taksiyhtiöitä, kiitos.
Miksi käyttäisivät? Muuten kuin kartelliajan tottumuksesta.
Kyllä vähän entisenä kuskina naurattaa nää vouhotukset. 2005 auton tuotto oli tyyliin 10.000€/kk ja plus. Isäntä vinkui, kun ei näistä mitään jää.
Vähän naurattaa tulevana entisenä isäntänä kun katselin 2005 tilitietoja: sisään tuli 100000 euroa bruttona, kuluja makseltiin 68000 euroa , jäännöksestä taksiauton lyhennys (11000) ja omat nostot. 24000 vuodessa . Osaako entinen kuski laskea, paljonko tuosta jäi?
Mikä tuossa naurattaa?
Mitä meinaat että kuskin ajamana tuosta jää?
Kuskin suurin vahingonilo näyttäs olevan, jos työnantajalla menisi huonosti.
Terve.
Niin, tuossa laskelmassa ajaa sekä kuskit, että isäntä. Firmalle ei jää mitään, aivan kuten isännät jo 2005 totesivat.
10keur - kuskien ja omistajan ajamisella?
No tuosta ei oikeastikaan jää mitään jäljelle oikein kenellekään.
Kuskin täytyisi ajaa itsensä ja auton takia min -6keur, jotta hommassa on järkeä, mitä enemmän niin sitä parempi molemmille.
Jos haluaa oikeasti palkkaa, niin omistajan itsensäkin täytyy ajaa.
2005 taksoilla tuli päivistä aika pitkiä ( -/* 12h) saadakseen 6000 EUR bruttoa
Nyt puhuttiin auton tuotosta, 2005 oli helppoa ajaa 1500/vko eli 6000/kk
Itsekin+ajoin+silloin+33%+provikalla,+josta+tuli+alv0%:sta+1800/kk+brutto,+4200+meni+kuluihin.
No täällähän ei oo mies eikä mikkää jos ei näin korona aikanakin aja tonnia 8 tunnin vuorossa, eli siihen nähden ..
Et tiedä mitä kirjoitat, 8tunnin arkipäivillä pystyi ajaa 6000 kassaan, ilman viikonloppuja.
höpöhöpö
jotkut meistä ajoi jo 2005
Sitähän kirjoitus tarkoittikin, lueppa uudestaan
Sitähän kirjoitus tarkoittikin, lueppa uudestaan
eikö menevän tuomo ole toisen polven hänen isänsä taisi perurstaa menevän tai halmisen.
Kai siellä sukupolvia on ennen Anssiakin, vai onko taivaasta tipahtanut.