Hyvä kun muutkin tätä mieltä autoverosta

Kauppalehti 23.4.2020 05:00 "Hallituksen pitää jatkaa autoverotuksen hallittua laskemista ja lopulta poistamista. Vain siten Suomella olisi jotain toivoa saavuttaa tieliikenteen päästöjen puolittaminen, kirjoittaa Matti Kankare."
Alkaa autoilijoiden kurittaminen jo riittääkin ja autoilun kulta-aika tervetullutta.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Juu ei tartte enää päästöjä puolittaa. On isompiakin ongelmia valtionhallinnossa.
Kuten budjetti ja työllisyys.

Mitään autoveron alennusta tässä tarvita nyt...

Äänestä
  • Sitähän tässä yritetäänkin kun verotusta lasketaan ja autoveron poistamista ajetaan, niin tulee paremmin ostovoimaa ja täten työllisyyttä parannettua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sitähän tässä yritetäänkin kun verotusta lasketaan ja autoveron poistamista ajetaan, niin tulee paremmin ostovoimaa ja täten työllisyyttä parannettua.

    Rahat valuu vain ulkomaisille autotehtaille.
    Milläs ne veromenetykset kompensoidaan? Lisää lainaa kenties?

    Parempi ostaa suomalisia palveluita niilläkin rahoilla, niin päästään kuiville tästä kaaoksesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rahat valuu vain ulkomaisille autotehtaille.
    Milläs ne veromenetykset kompensoidaan? Lisää lainaa kenties?

    Parempi ostaa suomalisia palveluita niilläkin rahoilla, niin päästään kuiville tästä kaaoksesta.

    Valmista vastausta ei ole antaa, ehdotuksia sitäkin enemmän. Keinoja menetettyyn kassavajeeseen tulee kertymään eri muodoista, kuten nautintoaineiden veron nostoilla (alkoholi ja tupakka eivät kovin pakollisia), kehitysapurahojen leikkauksilla (maahamme entistä enenevässä määrin saapuu turvapaikanhakijoita, joista hyvin suuri osa jää Suomeen ja vain osa integroituu, lisäksi maksamme kehitysapurahaa vuodesta toiseen tästä huolimatta vaikka otamme turvapaikan hakijoita maahamme).

    Maataloustukien leikkauksilla koskien pinta-alatukia (ei järkeä maksaa tukea kun hankkivat maatilkun eikä aikomuskaan viljellä mitään kun tukia saa, vaikka suosinkin kotimaassa tuotettua ruokaa).

    Autovero ei ole oikeudenmukainen (kun myös omistamisesta rankaistaan kalliin hankintahinnan lisäksi, sekä ollaan yksi harvoista maista, joissa autoveroa peritään, polttoaineestakin on 2/3 pelkästään veroa, jopa napurimaamme Ruotsi pystyy parempiin ja uusimpiin autoihin kuin Suomessa eivätkä maksa autoveroa). Autoilua on siis maassamme verotettu tappiin saakka, vain ministerit saavat maassamme nauttia verovapaista autoista vaikka jo palkallaan sen pystyisivät maksamaan.

    Yritystukea leikattava yrityksiltä, jotka vähentävät työntekijöitään, eivätkä investoi tai palkkaa lisää henkilöstöä, (tukea ei ole oikeus nauttia jos samalla YT.t ja johtajille jaetaan osinkoja.

    Puoluetukien leikkaus (tukea leikattava huomattavasti, koska kyllä puolueita kannatetaan jos ovat tavallisen ihmisen asialla, ei niin yksinkertaista että sähkö tulee pistorasiasta ja maito kaupasta. Raskaalla kalustolla se rahti kulkee edelleen ja siksi tieverkostoa pidettävä kunnossa unohtamatta henkilöautoliikennettä kun julkinen liikenne ei ole pääkaupunkiseudun tasolla koko Suomessa, lisäksi oman auton käyttö on maassamme vielä sallittua, edes lukumäärää ei rajoitettu). Jos tästä jotain hyötyä päätöksiin saa käyttää.

    Äänestä

Toyotien hinnat pitäisi puolittaa, niin autokanta kyllä uudistuisi kummasti ei noilla hinnoilla juhlita suomees?

Äänestä

Nykyinen autoveromalli on hyvä, oikeudenmukainen ja läpinäkyvä.

Autovero ei ole este uuden auton ostamiselle, koska veron osuus alle 120g/km CO2 on muutamia tonneja.
Lataushybrideissä ja sähköautoissa jopa alle tonnin.

Jos autovero poistetaan, niin lataushybridit ja sähköautot menettää hintaetua vastaaviin ilman sähkömoottoria varustettuihin autoihin.

Jos autovero poistetaan, niin silloin isolla CO2-päästöllä varustetut ajoneuvot halpenee suhteessa eniten ja ei taa sole hyvä laskennalliselle ilmastotavoitteelle.

Jos autovero poistetaan, niin "some kaatuu", kun kyläkauppias saa uuden Ferrarin 300 000€ halvemmalla...

Joten mielummin nykyinen autovero kuin 100€ lisää ajoneuvoveroon vuodessa.

Äänestä

Tässä kun tuntuu puolustelijoitakin luonnollisesti olevan, niin kertokaa nyt miksi Suomi ei pysty myymään uusia autoja edullisemmin kuin vaikka Virossa tai Ruotsissa?
Mikähän siinä on?
Onhan se selvää, että turvallisuus ja päästötkin pysyisivät maltillisina kun entistä useampi sellaisen pystyisi ostamaan ja raha riittäisi myös muihin hyödykkeisiin paremmin, jolloin selkeä vaikutus kokonaistalouteen.

Äänestä
  • Se, että uudet autot maksaa Suomessa enemmän kuin Virossa tai ruåtsissa johtuu varmaan osittain siitä:
    -Kuljetus, koska olemme kauempana.
    - Lämmitys, koska meillä on talvi
    - Myyjien ja väliportaan kate, koska myyntimäärä on pienempi, mutta kulut on ja pysyy, niin kate yksikköä kohti oltava suurempi.
    - Suurin syy on se, että kansalaisen ostovoima ei vaan riitä uusien autojen ostoon verolla tai ilman.

    Äänestä

Päinvastoin, autoveroa pitäisi korottaa erityisesti käytettyinä ulkomailta tuotujen autojen suhteen, joista valtiolta jää saamatta jo alvitkin. Käytettyjen tuonnin takia Suomesta on muodostumassa muualla kiellettyjen autojen kaatopaikka.
Vähäpäästöisissä ympäristöystävällisissä autoista ei autoveroa makseta juuri lainkaan, joten autoveron poistamisen vaatiminen on ihan huuhaata ja päinvastaiseen tulokseen johtavaa mitä tuolla aloituksessa esitettiin.

Äänestä
  • Juuri näin.
    Alkaisi Saksasta ja ruåtsista tulemana bensaVeekutosta ja muuta sporttipeliä, kun ne on olleet liian kalleita autoveron aikaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kauppalehti 23.4.2020 05:00 "Hallituksen pitää jatkaa autoverotuksen hallittua laskemista ja lopulta poistamista. Vain siten Suomella olisi jotain toivoa saavuttaa tieliikenteen päästöjen puolittaminen, kirjoittaa Matti Kankare."
Alkaa autoilijoiden kurittaminen jo riittääkin ja autoilun kulta-aika tervetullutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu