pitää ottaa takaisin julkisuuden henkilöiltä, jotka ovat vuosia, ja vuosikymmeniä tienanneet satojatuhansia vuosittain. eiköhän yksi vuosi mene vanhoilla voitoilla, hyvätuloiset ovat heti haaskalla, kun on sauma saada ilmaista rahaa veronmaksajilta.
kaikki koronatuet
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aivan just noin ihan riippumatta meneekö kehittämiseen vai mihin!
Rahaa niille yrityksille, joille se kuuluu todella kassakriisin uhatessa. Poislukien ehkä sellaiset yritykset, joille tämä pandemia on ns. viimeinen niitti.
Ihme juttu, kun ammattirahoittajat nielee kaikenlaiset tarinat kehittämisestä. Sattuipa sopivasti, kun vielä pääministerin puoliso on auttanut osaltaan yritystukien haussa työssään Markkinointiakatemiassa😜
lajijasuris
joo, kummasti rupesi ideaa pukkaamaan kun ilmaista rahaa oli jaossa. siinä on varmaan iltaa istuttu, kun on mietitty millä idealla saisi rahaa kupattua. rahat pitää luonnollisesti ottaa takaisin. itse en ainakaan tule ikinä käyttämään feikillä tukia saaneiden palveluita.
tämä business finland- ja hallitusskandaali teki merkittävästi pahemmat psykologiset haavat minun kaltaiselle, vähävaraiselle keikkatyöntekijälle joka olen joutunut likimain kerjäämään työkeikkoja tähän asti välitysfirmoilta. Kun olen tässä puolitoista viikkoa katsonut miten satatonniset viuhuu toinen toistaan rikkaammille somejulkkiksille ja veroäyrimiljönääreille, olen menettänyt absoluuttisesti kaikki koputkin halut osallistua enää työelämään. Se että vihervasurit oli juuri se hallituskokoonpano joka tämän toteutti, ehkä vei kahvit paidalleni kaikkein pahiten mutta lopputulos on sama. Hyvästit työelämälle, en osallistu siihen pyrkimiseen enää tämän jälkeen, ja rahattomuuteenkin alkaa vähitellen tottumaan.
Suomi mennyt aivan perseelleen. Joku typerä Rosted saa valtiolta rahaa ja on muka jonkun avustuksen ansainnut? Ei helvetti! Aivan käsittämätöntä. Nyt Marinin kana aivo ja typeryyden huippu Lintilä (sille pitää ostaa hame) vastuuseen. Nyt kyllä veetuttaa ja pahasti.