Neuvokaapa aloittelijaa. Olen suunnittelemassa ensimmäistä alkoholitilausta ulkomailta. Tiedättekö nettikauppoja, jotka luokitellaan etämyyjiksi? Ilmeisesti sellaisiksi katsotaan ne, jotka eivät tarjoa kauttaan kuljetusta?
Etämyyjäksi luokiteltuja
9
1087
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki mestat on etä myyntii
discandoooo, alko store, netpris. kaikki. - Anonyymi
Netpris pannaan. En suosittele. Onko joku saanut sieltä tavaraa???
- Anonyymi
Aikisemmin toiminut,nyt tökkii , ei tullut kaikki . Muuttivat tilausta kun ei ollut kaikkia tuotteita ja sitten kumminkin puuttui tilauksesta neljä wiskiä. Nyt siellä ei ymmärretä suomea.
56 euroa saatavia olis.
- Anonyymi
Aika harvassa on enää ne sivut jossa kuljetus maksetaan samalla kuin ostokset, mutta mielestäni jos mainostetaan ohataan ja neuvotaan käyttämään tiettyä kuljtusfirmaa ei tee ostajasta verovelvollista. Kauan saa myös nykyään odotella. Joskus muutama vuosi sitten tuli viikossa, mutta nyt saa odotella ainakin kaksi viikkoa.
- Anonyymi
Niin ja en viitsi näitä mainostaa. Googlaamalla löytää kyllä itsekkin. Ite oon löytänyt jopa sellaisen jossa kuljetus maksetaan samalla kuin ostoksetkin.
- Anonyymi
Eli siis jos vaikka tilaa niistäkin jossa kuljetus maksetaan erikseen, mutta kuljetusyhtiötä kuitenkin mainosetetaan ja jopa neuvotaan ja ohjastetaan käyttämään ei asiakas ole verovastuussa.
Sensijaan löysin kujetusfirman joka järjestää kuljetuksia mm Tallinnan superalkosta ja muistakin tallinnan sataman alkoholillikkeistä. Tämä on selkeä asiakkaan verovastuu, koska superalko ei millään tavalla mainosta ja ohjasta käyttämään tätä kuljetusfrimaa. - Anonyymi
Saako ostaa väkeviäkin ? Ja jos saa niin onko siihen joku litra raja?
- Anonyymi
Saat toki kaikista EU maista. Omaan käyttön mielestäni ei rajoja
- Anonyymi
Tilasin ainakin https://www.bottleanddrinks.de sivuilta itselleni 18 pulloa lempiviiniäni. Saa sieltä vahvempiakin tilattua.
Postimaksu Suomeen oli 30€. Sillä sain 18*0,75 l. Suomeen oli jonkun verran kalliimmat postimaksut kuin muualle, joten oletin että ne jotain veroja maksavat. Kohtuullisesti edullisempi oli.
PayPalilla maksoin, mutta Visakin on aika turvallinen, jos epäilee.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604776Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362179Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti541823- 1901792
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1681560Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2831431Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2061260- 881179
- 2071162
- 651124