Ottaa vaan niin päähän

Itketään nyt jollekin...

Aloitin e-pillereiden (Yasmin) käytön elokuussa, mutta varsin pian huomasin, että ne aiheuttavat aknea. Finnejä alkoi ilmaantua korvallisille ja kaulaan rypäleittäin, joskus niin, että pään kääntäminen sattui. Sinnittelin kuitenkin tammikuuhun pillereiden kanssa siinä uskossa, että tilanne siitä rauhoittuisi ("alkuoireet" häviäisi). Siinä välissä (joulukuussa) sain 3 kk:n Tetralysal-kuurin. Söin tabun päivässä. Terveyskeskuslääkäri ei määrännyt mitään paikallisvoidetta kuurin lisäksi (ei tietenkään!). Vaihdoin pillerit tammikuun lopussa Harmonet:iin. 8.3. kävin ihotautilääkärillä, joka antoi uuden Tetralysal-kuurin, koska hänen mielestään näytti, että iho olisi parantumassa. Annostus tuplattiin. Sain myös Skinoren-voidetta. Lääkäri antoi reseptin vielä yhteen kuuriin, siltä varalta, ettei akne tälläkään kertaa paranisi. Se on selvää jo tässä vaiheessa, etten todellakaan aio kärsiä enää kolmatta samanlaista kuuria, kun ei nähtävästi aineesta mitään apua ole. Yhä edelleen isoja, kipeitä finnejä ilmaantuu edellä mainituille alueille kasvoissa. Olo alkaa olla aika toivoton ja ahdistunut, koska jokainen finni jättää kasvoihin hitonmoisen punasen arven. Ja niitä kun tulee koko ajan lisää... Eikä sitä voi estää... Ja kaikki tämä paska siitä, että _jouduin_ aloittamaan e-pillerit. Ei voi muuta sanoa kuin, että katkeroittaa ja pahasti. Aikaisempi hyvä ja kaunis nuoren naisen iho on menneen talven lumia moneksi vuodeksi. Eiku paksu kerros pakkelia naamaan seuraavat 50 vuotta. Ehkä sitä joskus jaksaa katella itteään peilistäkin. Kiitos.
3665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

moi!
tuolla justiin kirjottelin melkeen samasta aiheesta.. mietin myös että saanko sen roacutanin ilman mahdotonta finninaamana oloa, sillä dianet pitää mun ihon tällä hetkellä kohtalaisen hyvässa kunnossa mutta haluaisin pois kaikista pillereistä ja oon aika varma että akne tulee jos pillerit lopetan. mieluummin siis aloitaisin heti roacutanin ennenku akne on taas paha enkä menis ihotautilääkärille vasta ku on taas naama täynnä finnejä! mulla myös arvet näkyy selvästi lukuisina punaisina läikkinä enkä kestä niitä yhtään lisää.

ehkä vaan tiukka linja ja ihotautilääkëille, sanotaan että tässä ei muu auta ku vahva lääke.. tääkin on varmaan taas niin lääkärikohtaista.

Äänestä
  • Jos arpeja pelkäät, niin roa ei välttämättä siihen ole paras ratkaisu. Nimittäin mulla roan pahenemisvaihe reilut 3 kk ja sen aikana tuli ikävät arvet, joita tässä kuurin jälkeen parantelen. Pitää vaan toivoa, että akne ei iske takaisin.

    Äänestä

Mulla ei kyllä akne johtunut e-pillereistä, mutta silti tosi turhauttavaa kun se vaan alkoi yhtäkkiä, eikä sitä voinut mitenkään estää. Niitä kipeitä patteja vaan alkoi tulla eikä siinä yleislääkärin antibiootit tai skinorenit auttanut.
Sitten sain onneksi suht nopeasti roaccutanin (2 kk aknen alkamisen jälkeen) ja nyt kun oon reilun kuukauden syönyt niin toivon että auttaa. Arpia on jäänyt, eikä sille oikein mitään voi. Täytyy vain toivoa että ne ajan mittaan haalistuvat ja häviävät. Onneksi mulla ei mikään pahin mahdollinen akne ole, mutta kyllä se ottaa itsetunnolle silti ja pistää miettimään että miksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lissu kirjoitti:

Itketään nyt jollekin...

Aloitin e-pillereiden (Yasmin) käytön elokuussa, mutta varsin pian huomasin, että ne aiheuttavat aknea. Finnejä alkoi ilmaantua korvallisille ja kaulaan rypäleittäin, joskus niin, että pään kääntäminen sattui. Sinnittelin kuitenkin tammikuuhun pillereiden kanssa siinä uskossa, että tilanne siitä rauhoittuisi ("alkuoireet" häviäisi). Siinä välissä (joulukuussa) sain 3 kk:n Tetralysal-kuurin. Söin tabun päivässä. Terveyskeskuslääkäri ei määrännyt mitään paikallisvoidetta kuurin lisäksi (ei tietenkään!). Vaihdoin pillerit tammikuun lopussa Harmonet:iin. 8.3. kävin ihotautilääkärillä, joka antoi uuden Tetralysal-kuurin, koska hänen mielestään näytti, että iho olisi parantumassa. Annostus tuplattiin. Sain myös Skinoren-voidetta. Lääkäri antoi reseptin vielä yhteen kuuriin, siltä varalta, ettei akne tälläkään kertaa paranisi. Se on selvää jo tässä vaiheessa, etten todellakaan aio kärsiä enää kolmatta samanlaista kuuria, kun ei nähtävästi aineesta mitään apua ole. Yhä edelleen isoja, kipeitä finnejä ilmaantuu edellä mainituille alueille kasvoissa. Olo alkaa olla aika toivoton ja ahdistunut, koska jokainen finni jättää kasvoihin hitonmoisen punasen arven. Ja niitä kun tulee koko ajan lisää... Eikä sitä voi estää... Ja kaikki tämä paska siitä, että _jouduin_ aloittamaan e-pillerit. Ei voi muuta sanoa kuin, että katkeroittaa ja pahasti. Aikaisempi hyvä ja kaunis nuoren naisen iho on menneen talven lumia moneksi vuodeksi. Eiku paksu kerros pakkelia naamaan seuraavat 50 vuotta. Ehkä sitä joskus jaksaa katella itteään peilistäkin. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu