Mulla ottaa pattiin ja silmäni menevät punaisiksi,kuin vihaisella härällä,kun eläimestä käytetään sanaa hän!
Minun opettajani sanoi ihminen on hän,
eläin se!
Vaikka kuinka rakas!
Minun opettajani sanoi ihminen on hän,
eläin se!
Vaikka kuinka rakas!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kannattaa mennä juttelemaan lääkärille, jos vihanhallinta on tuota luokkaa. Ei ole normaalia provosoitua tuollaisissa määrin näinkin naurettavan pienestä asiasta.
Opettajasi oli sitä paitsi yksinkertaisesti väärässä. Hänittely on ollut suomenkielessä ennen muinoin täysin normaalia niin eläimistä kuin elottomista asioistakin - siis myös kirjakielessä, ei vain puhekielessä. Puhekielessä hänittely elää edelleen, ja yhtä lailla ihmisiin viitataan puhekielessä sanalla se - varmasti huomattavasti useammin kuin sanalla hän.
Joka tapauksessa hänittely on vanha tapa ja ollut tosiaan kirjakielessäkin täysin oikeaoppinen valinta ei-niin-kovin-kauan sitten. Sinun oppima jaottelu on itse asiassa hyvinkin tuoretta perua eikä se edes päde puhekielessä sen kummemmin eläimiin kuin ihmisiinkään, vaan sanoja käytetään sekaisin. Kiinnitä mieluummin huomiosi omaan kielioppiisi. Tekstisi meinaan vilisee aivan selkeitä virheitä, joten eläinten hänittelyn ei pitäisi siihen verrattuna vaivata sinua yhtään - eihän se edes oikeasti ole kieliopillisesti varsinainen virhe. Niitä varsinaisia virheitä sinun tekstistä sen sijaan löytyy mielin määrin, jos kieliopista ärsytyksen syytä itsellesi haluat.