Hei, voisiko joku tietävä yrittäjä tuhlata minuutin aikaansa ja kertoa minulle, että onko YEL pakko liittyä jos haluaa maksaa itselleen palkkaa esim. 2000 € kerran vuodessa vai voiko palkan maksaa ja lisätä ainoastaan yrityksen menoihin? YEL liittymiseen oli ehtoja joista kaikki muut täyttyvät paitsi tuo ~8k tulot. Kyseessä siin mikro-osakeyhtiö. Koko netin selanneena en löydä vastausta juuri minun ongelmaani.
Onko YEL pakko?
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
YELillä, palkalla ja yrityksen kannattavuudella ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
YEL on pakollinen, jos työpanoksesi on arvokkaampi kuin se n. 8 000 alaraja. Siis jos teet vähänkin enemmän tunteja yrityksesesi eteen, laki vaatii YELin, vaikka et saisi mitään tuloja yrityksestä.
Jos olet puoli- tai täyspäiväinen yrittäjä on YEL pakollinen. Jos olet alle puolipäiväinen ja työ ei ole osaamista vaativaa, voit ehkä laillisesti olla ilman YELiä.
Niin, ja koska kukaan ei pääse niitä tekemiäsi työtunteja sinun duunipaikallesi laskemaan ja ynnäämään, on tuo tieto ainoastaan sinulla omassa hallussasi.
Siksi olet ainoa joka päättää että oletko rehkinyt sen 8.000 € edestä työtunteja kasaan.
Alkuvaiheessa rahaa on joka kohdassa liian vähän. Eli yrittäjä oikeasti rehkii parissa kuukaudessa sen 8000€ verran YEL-mittapuullista työpanosta kasaan, mutta ei nosta senttiäkään palkkaa oikeasti.
Palkkaa ei tule, rahaa ei ole. Eikä rahattomana pysty YEL:iä maksamaan. Mutta siksi onkin hyvä, että sen voi itse arvioida sen työpanoksensa määrän. Silloin sen pystyy aina ja kevyesti alle sen 8000 euron rajan.
Jos aloittajalla on noin kehnot tiedot yrittämisestä ja yrityksen taloudenhoidon ihan perusasioista, niin varmaan pitäisi perehtyä hieman nyt yritystoinnan pyörittämiseen ennen yrittäjäksi ryhtymistä. Aloittajalle voisi olla parempi malli esim. kevytyrittäjyys jonkun palvelun kautta, mutta silloin yritystoiminnan pitää olla lähinnä oman työpanoksensa myyntiä. Jos kyde on kaupankäynnistä, niin siihen tuo kevytyrittäjämalli ei sovellu.