Ovatko he ennestään tyhmiä, vai johtuuko se tarukirjan, eli Raamatun lukemisesta?
Miksi uskovaiset ovat niin tyhmiä?
Anonyymi
48214
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Minusta sinä kuulostat aika tyhmältä.
Olen havainnut saman ilmiön. Tyhmyyden lisäksi myös patologinen valehtelu ja asioiden vääristely yhdistää heitä.
Patologinen valehtelu on jo lapsuudesta saakka hallinnut patologista valehtelijaa, ettei se suinkaan uskovaisuuden rikkaviljaa ole. Ja tuosta ominaisuudesta seuraa kaikenlaisten asioitten vääristely ja lähimmäisistään kaikenlaisen pahan puhuminen. Ja on se vaan kumma ilmiö, että kaikki em. kaltaiset tyypit ja lyylit hakeutuvat samaan yhteisöön.
Olen aivan pers'tuntumalla havainnoinut tuollaisen venkkulanpelin.
Miksiköhän ei-uskovat tulevat tänne kyselemään kysymyksiään? Itsekin olen vuosien ajan täällä aina silloin tällöin käynyt ja aina on ei-uskovia kristinuskon palstat täpötäynnä, esittämässä kysymyksiään uskoville jatkuvalla syötöllä, yötä päivää.
Koska on niin mukava väitellä itseään tyhmempien kanssa.
Ei se mitään väittelyä ole, että tulee tänne ja esittää kysymyksen, vaan tiedon hakua.
Haet sinä tietoa? Kristuksessa Jeesuksessa on KAIKKI viisauden ja TIEDON AARTEET KÄTKETTYINÄ. Vain Jumala voi niitä sinulle ja minulle jakaa ja näyttää. Siksi olemme riippuvaisia siitä, että meillä on hyvät välit Jumalan kanssa. Jumala paljastaa salaisuuksiaan vain omilleen, Häntä rkastaville ja kunnioittaville ihmisille. Oletko Jumalaa rakastava ja kunnioittava Jumalan oma Kristuksessa Jeesuksessa, jolle Jumala puhuu näitä salaisuuksiaan? Lue Joh 14:23. Tahdotko kuulua näiden ihmisten joukkoon? Joka tapauksessa Jumalalla on näitä ihmisiä pilvin pimein ympäri maailmaa, ja Suomessakin.
Kolossalaiskirje:
2:1-4 "Sillä minä tahdon, että te tiedätte, kuinka suuri kilvoittelu minulla on teidän tähtenne ja laodikealaisten ja kaikkien tähden, jotka eivät ole minun ruumiillisia kasvojani nähneet, että heidän sydämensä, yhteenliittyneinä rakkaudessa, saisivat kehoitusta omistamaan TÄYDEN YMMÄRTÄMYKSEN KOKO RIKKAUDEN ja pääsisivät tuntemaan JUMALAN SALAISUUDEN, KRISTUKSEN, jossa KAIKKI VIISAUDEN ja TIEDON AARTEET OVAT kätkettyinä. Tämän minä sanon, ettei kukaan teitä pettäisi suostuttelevilla puheilla."
Mutta eihän tuo varsinaisesti esittänyt kysymystä vaan se oli enemmän toteamus että me uskovaiset ollaan aloittajan mielestä tyhmiä :D
Ilmeisen hyvin kryptattuna, koska kukaan ei ole vielä onnistunut jumalaa esiin kaivamaan raamatusta. Eikä muuten ikinä pystykään.
Pitäkää nyt sitten meitä tyhminä, jos haluatte. Raamattu on totta siitäkin huolimatta ja kukaan ei mene taivaaseen ilman uskoa Jeesukseen ja syntiensä anteeksisaamista.
Katsos, se johtuu siitä, kun esim. sinä tulet uskoon, olet raakile, ja esität edelleen vielä typeryyttäsi, se on näin elämänkuva.
Sitten kun alkaa hiljaa viisastumaan, pyhittymään ja näkemään, hoksaa uskovien veljien keskuudesta- niin tohtoreita, professoreita, lakimiehiä, tuomareita, virkavaltaa, lääkäreitä, ylilääkäreitä, kapelimestareita, soittajia, poliiseja, tullimiehiä, rajavartijoita, ammattisotilaita, arjen askareen tekijöitä, talkkareita, siivoojia, ym. ym.
Eli uskovien kirjo on valtaisa ja siten hoksaakin, että kuinka typerä oli elämässään.
Mitä kannatti- ennen, vihaa, pahaa, mitä maailma kantaa pivossaan ja sen suosimista.
Elämä vain on tällaista. .. Kun löytää Isonkirjan opin elämästä, rakkauden, löytää valkeuden ja hokaa- missä on ennen elämässään vaikuttanut.
Siunausta ja rauhaa, hyvää yötä ja hyvää alkavaa viikkoa kaikille rakkaille kysyjille ja vastaajille, niin uskoville kuin ei-uskovillekin. Kaikki saavat tasapuolisesti tulla tänne uskovienkin palstoille kysymään, tietoa hakemaan tai vaikka sitten haukkumaan, jos kerran siltä tuntuu.
> Miksi uskovaiset ovat niin tyhmiä?
Ehkä siksi, ettet ymmärrä.
Ehkä siksi, ettet ymmärrä, ettet ymmärrä.
Yhteiskunnan elätit ne suurimmalta osin täällä kaljoissaan jankuttavat asioita jhoista eivät tajua yhtään mitään, siinä aloittajalle selitystä tulevan viikon varalle.
uskovaiset eivät ole elättejä heillä menee pääsääntöisesti erittäin hyvin koska kaikki on balanssissa ja rahat riittää aina joka asiaan koska niitäö ei ole rällätty ei ryypätty eikä hrattu sinne tänne.
enempää tuskin kannattaa sammuville kirjottaa, hyvää krapulaviikon alkua vaan sinne betonilootiinne.
Tiedätkö, että totuus on hieman toisenlainen?
Nimittäin uskovaisuus ja Raamatun luku tekevät viisaaksi. Esimerkiksi tavallinen uskova mökin akka voi olla viisaampi kuin oppineet professorit.
Sanoohan jo Raamattu, että Jeesuksessa on kaikki tiedon ja viisauden aarteet kätkettynä.
onhan se totta, että helluntailaisuudessa on jonkinlaista suoranaista tyhmyyttä havaittavissa, - johtuneeko opetuksesta, vai mistä ??
Jeesuksessa kylläkin on viisaus kätkettynä, vaan ei siirry sitten niihin rahvaanomaisiin henkilöihin.
kaikki ei edes sivisty, viisastumisesta puhumattakaan, että semmoista.
Näinhän Ilmestyskirjastakin saamme lukea: TÄSSÄ ON VIISAUS JOLLA YMMÄRRYS ON.
1234567---
"Sanoohan jo Raamattu, että Jeesuksessa on kaikki tiedon ja viisauden aarteet kätkettynä."
Sanoo toki. Mutta kokemus on osoittanut, että kätkettynä ne monille pysyvätkin.:) Mökin akan viisaus voi auttaa häntä selviämään omassa elämänpiirissä. Mutta laajemmissä yhteyksissä toimimiseen tarvitaan jo sekä tietoa että viisautta. Salomonkin viisaus oli yhdistelmä viisautta ja tietoa, jota hän haki koko ajan. Uskovaisten joskus harrastama tietämättömyydellä ylpeily ei ole erityisen viisasta.
Sinulla sitä ei ainakaan ole. Tunnustan että olen homo ja siitä ylpeä olla uskossakin sen sanottuani ja tunnettuani
t. miikanaahum
Anteeksi, en ole ollut saurassanne kotvaan. Aloin harrastaa hiihtoa sekä
ryhdyn olemaan ateistipalstalla
Mielenkiintoisempaa seuraa liikunta ja tärisevät sauvani - kuin te
HELL
arit.
Ei saa ikäänkuin esiintyä toisena kirjoittajana.
Terveisin, LS
Eivät kaikki uskovaiset tyhmiä ole, mutta niinkuin uskovaistenkin joukoissa on monenlaista sukankuluttajaa, niin jotkut uskovaiset ovat tosiaankin tyhmiä ja jotkut heittäytyvät tyhmiksi, vaikka eivät todellisuudessa ole. Ja noinhan asia on myös epäuskoisten jumalattomain kohdalla, että siellä pahnan pohjimmaisina röhkivillä se tyhmyys suorastaan tiivistyy.
Ensin pitäisi määritellä tyhmyys jotta siitä voisi keskustella. Mutta koska tyhmyys on henkilökohtainen näkemys siitä ei oikeastaan voi keskustella.
ei kai se ihan tyhjästä lähde sanonta untailainen, - hulluntailainen. . .
se nyt ei johdu mistään Jeesuksen pilkkaamisesta, vaan ihan teistä itsestänne.
"teidän tähtenne Jumalan nimi tulee pilkatuiksi pakanain keskuudessa"
Eikö sinulle mitään kerro se kun puhutaan pakanain keskuudessa tulee pilkatuski ja kenen toimesta..!
ketkä ovat suomessa pakanoita, mieti ankarasti saatat lakata ilmaista omaa tyhmyyttäsi kunhan ensin mietit ankarasti.
täällä helluntaipalstoillahan niitä "jumalattomia" helvettiin tuomitaan ?
keitä ne "jumalattomat" sitten on ??
Helvettiin tuomitaan viimeisellä tuomiolla. Muualla ei sinne tuomita. Onko sinulla vaikeus ymmärtää tuomion ja huomion eroa?
Kysyt myös keitä Helvettiin joutuvat jumalattomat ovat.
Saatanan lapsia ja kätyreitä.Tyytyväisinä ovat kun syntiä hyväksytään mutta aggressiivisesti käyttäytyvät kun syntiä vaaditaan lopettamaan.Valhe on heillä totuutena ja heidän häpeänsä on heidän ylpeyden aiheensa.Antikristuksia ovat jumalattomat monet.Paitsi ne, jotka eivät kiellä Jeesusta.Antikristukset kieltävät jeesuksen. Sellainen joka ei tiedä mitä ajatella Jeesuksesta ei ole antikristus käsitykseni mukaan antikristus tunnistetaan Jeesuksen kieltämisestä.
Tyypillisesti jumalaton syntihyväksyjiä ja synnin suurkuluttajia ilman parannuksentekoa.
Commandohauis
On syntiä julistaa, että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristityille. Tämä mitä suurinta syntiä.
1234567---
Mielipide voi olla tyhmä, mutta tyhmyys ei ole mielipide. Tyhmyys on järkevän ajattelun, viisauden ja tiedon puutetta. Se tunnistetaan kyllä yleismaaimallisesti.:)
Jumalattomat ovat sellaisia ihmisiä, jotka eivät Jumalaa tunne, vaikka ovat joskus ehkä kuulleet Jumalasta puhuttavan. Jumala on jumalattomille pelkkä nimi, eikä muuta.
Jo mahtavan rooman soturit rakastivat valtakuntaansa. Tosin jättivät turvavälin pitämättä jo silloin. Jos siis rakastat italiaa, älä tapa ketään sanomalla kuten teit.
Tuollaisia et älykkyydestä kysele. Uskovaisissa on sekä erittäin älykkäitä että vähemmän sellaisia. Ikävä kyllä ne vähemmän älykkäät hyppäävät silmille helpommin.:)
niinhän sä luulet
Tulee päivä, jolloin tiedät, kukan on tyhmä ja kuka viisas.
Tyhmäkin vielä... Hemmetti, lista senkus kasvaa.
lahkoissa: "tyhmyys tiivistyy"
kukapa sanois "jenkkilästä", mitään viisasta ??
ovat: "Amerikan rikkain ja sairain kansa", niin myös fyysisesti, kuin henkisesti / lisäksi lahkoissaan "oikeat uskovaiset, ne kaikki Amerikasta tulleet lahkot ??
"rikkaus "jumalan kunnia. . ."
Siksipä en lahkoihin kuulukaan.
valitettavasti: useimmiten "tyhmiä"
- erityisesti lahkoissa.
- helpoin tie, ei useimminkaan ei kaikkein viisain tie ?
- monet lähtee lahkoon, tyylillä: ""Jeesus on paras", - ikään kuin Suomi olisi jokin "pakanamaa"
helppo mennä, kun "todistetaan"; "nyt elämäsi "viisain" ?? ratkaisu !!?
Lahkot ! niistä Jeesus puhuu raamatussa.
lahkoon meneminen, on kuin mennä: "mistä aita matalin" ja sen kai jokainen tietää . . .
se johtuu kai "hengestä", - jonka saavat ??
"sitä on väki mitä on opettajatkin. . ."
meidän kaupungissa, pastori oikein psykiatrian lävitse käyny. . ., (suljetulla osastolla. . .)niin kuin "asiakkaatkin. . ."
vähintäänkin lahkoissa. . .
Oho ja mikäs olikaan teidän kaupungin nimi, tarkistaisin asian ok?
Hebrealaiskirje:11:1-6
Mutta usko on luja luottamus siihen,
mitä toivotaan,
ojentautuminen sen mukaan,
mikä ei näy.
Sillä sen kautta saivat vanhat todistuksen.
Uskon kautta me ymmärrämme,
että maailma on rakennettu Jumalan sanalla,
niin että se,
mikä nähdään,
ei ole syntynyt näkyväisestä.
Uskon kautta uhrasi Aabel Jumalalle paremman uhrin kuin Kain,
ja uskon kautta hän sai todistuksen,
että hän oli vanhurskas,
kun Jumala antoi todistuksen hänen uhrilahjoistaan;
ja uskonsa kautta hän vielä kuoltuaankin puhuu.
Uskon kautta otettiin Eenok pois,
näkemättä kuolemaa,
"eikä häntä enää ollut,
koska Jumala oli ottanut hänet pois."
Sillä ennen poisottamistaan hän oli saanut todistuksen,
että hän oli otollinen Jumalalle.
Mutta ilman uskoa on mahdoton olla otollinen;
sillä sen,
joka
Jumalan
luokse
tulee,
täytyy uskoa,
että Jumala on ja että hän palkitsee ne,
jotka häntä etsivät
Siksi, ettei heidän viisautensa ole tämän maailman viisautta, eikä heistä itsestään. Siksi sinä et ymmärrä sitä, ulkopuolisena
Jos sinä olisit sisäpuolella, löytäisit ymmärryksen ja totuuden,. Eikä sinun enää tarvitsisi kysellä asiaa .
Nyt kuljet pimeydessä, eikä pimeys kestä vankeutta, koska valkeus tuo pimeyden pahat teot julki.
Siksi pimeys haukkuu valkeutta tyhmäksi, koska näin pimeys korottaa itsensä valkeuden yläpuolelle, koska se ei halua nähdä ei myöntää, eikä ymmärtää omaa tyhmyyttään
Raamatun ja Jumalan sanan kauneus on siinä, että sen ymmärtää kaikessa yksinkertaisuudessaan tyhminkin. Samalla se tarjoaa loppumatonta virikettä ja mielenkiintoa älykkäimmillekin.
Johtuuko uskovien tyhmyys Raamatun lukemisesta vai ovatko he jo ennestään sellaisia? Tällaiseen kysymykseen ei voi vastata määrittelemättä ensin mitä tyhmyydellä tarkoitetaan.
Tyhmyys voidaan mieltää älyn ja järjen vähyydeksi, joskin järjettömyys mielletään yleensä hulluudeksi. Kaiketi tyhmyys on jonkinlainen viisauden vastakohta, mutta mitä se viisaus on? Älykkyyttä mitataan tietynlaisilla testeillä, jotka mittaavat loogista, avaruudellista ja matemaattista hahmottamiskykyä. Älykkyystesteissä saatu korkea pistemäärä, mikä kylläkin kertoo älykkyydestä, ei välttämättä kerro viisaudesta. Ainakaan jos määrittelemme viisauden parhaimman edun saamiseen pitkällä aikavälillä tiedossa olevilla tekijöillä.
Riippuu ihmisen tavoitteista ja toiminnan päämääristä, onko hän toimissaan viisas vaiko tyhmä. Lyhytaikaisessa perspektiivissä tietty toiminta saattaa vaikuttaa hullulta ja järjenvastaiselta, mutta pidemmällä aikavälillä se saattaakin osoittautua järkevimmäksi mahdolliseksi ratkaisuksi. Voimme ottaa esimerkiksi "toisen posken kääntämisen". Ihmiselämän kostonhimoisessa mitassa se on hulluutta, mutta ikuisuutta vasten tarkasteltuna se on mitä kannattavin ratkaisu.
Mitä tulee aloittajan esittämään kysymykseen, ovat uskovat älynlahjoiltaan luultavasti aivan samanlaisia ennen Raamatun avaamista kuin sen jälkeenkin. Sen sijaan Raamatun lukemisen kautta kasvaa viisaus Raamatullisissa asioissa. Mikäli se viisaus näyttäytyy tämän ajan älykkäille tyhmyytenä ja hulluutena, voimme olla siitä iloisia, sillä se kaikki on kirjoitettu Sanaan.
Kyllähän me ollaan tyhmiä, kun uskotaan kamelikuskien tarinoihin ilman omaa ajattelua. Ja ollaan kuitenkin käyty peruskoulu ja ehkä lukio, missä meille on kerrottu tieteelliset hyvin perustellut todisteet evoluutioteoriasta.
Aloittajalta kysyn, että millä tavalla Sinun mielestäsi se uskovaisten tyhmyys tulee esille?