Esirukous apua pyydetään

Voisivatko jt ystävällisesti esirukoilla, että löytäisin kadottamani peräruiskun. Se on sellainen apteekista ostettu muovinen, halpa katetrillinen pussukka, mutta ajaa asiansa ihan ok. Se olisi nyt enemmän kuin tarpeen, kun söin ilmeisesti jotain sopimatonta, kun ei ole moneen minuuttiin tullut lainkaan pyrstökaasua. Varmasti saatanalla sormensa pelissä.

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei haittaa vaikka meni hukkaan, jotkut tarvikkeet on hyvä vaihtaa melko tiheään ihan hygienia syistä.

      • Höh, sehän on helppo desinfioida isämeitää manaamalla polviasennossa ja kädet kyynärpäitä myöten ristissä.


    • Anonyymi

      Kiitoksia kovasti kaikille jt, jotka esirukoilivat kadoksissa olleen peräruiskuni puolesta. Se löytyi! Saatana saikin pitkän nenän. Ja suolihuuhtelu oikein Kløver- vaseliinin kanssa henkistetytsti ja menestykkäästi suoritettu. Peräilmakin tulee niin napakasti, että oikein säleverhot pärähtää vielä metrin päästä.

    • Anonyymi

      Siis eikö esirukous ole hiukan niin kuin "ennaltaehkäisevää" toimintaa, eli jos on jo kadottanut peräruiskeensa, tarvitaan varsinaista rukousta? Esirukouksia voidaan esittää sen ehkäisemiksesi, ettei kookoo taas uudelleen hukkaa ruiskuaan, ja muiden täytyy ryhtyä rukoilemaan apua sen löytymiseksi.

      • Ei. Se on Wikin mukaan: "Esirukous on rukous toisen ihmisen, ihmisryhmän tai asian puolesta" . Tässä tapauksessa esineen, eli peräruiskun ja peräsuoleni hyvinvoinnin puolesta.


      • Anonyymi
        kookoo2 kirjoitti:

        Ei. Se on Wikin mukaan: "Esirukous on rukous toisen ihmisen, ihmisryhmän tai asian puolesta" . Tässä tapauksessa esineen, eli peräruiskun ja peräsuoleni hyvinvoinnin puolesta.

        Niin, mutta siellä sanotaan myös: Uudessa testamentissa kehotetaan pitämään esirukouksia kaikkien ihmisten ja kaikkien vallanpitäjien puolesta, jotta tyyni ja rauhallinen elämä mahdollistuis
        Tuollaistahan siis on tarkoitus rukoilla etukäteen, hiukan niin kuin, että "armas jumala, katsothan kookoon perään ettei se TAAS hukkaa sitä peräruiskuaan, ja tule anelemaan rukousapua ruiskun löytämiseksi".
        Mutta jos tämä ESI-sana ei tässä nyt sitten ole oikeastaan muuta kuin pelkkä etuliite, niin olkoon sitten, olen väärässä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      817
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      127
      793
    Aihe