SuoLi ei enää toimi kiitos koronarajoitusten. Suolipappa on eristyksessä ja kokouksia ei voi pitää. Vihdoinkin voimme viettää suolitonta elämää!
Korona upotti SuoLin
Anonyymi
22<50
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Eihän tuo saanut edes P-Korean suurta johtajaa polvilleen.
Puhuukohan hän ruotsia?
Uskon, että puhuu, vaikka onkin asunut Ranskassa, niin on varmasti mielummin opiskellut ruotsia, koska ruotsi on kulttuurin tieteen ja taiteen kieli, mitä ranska ei ole :-)
Hallitus otti tuet pois, kun eivät muuten ymmärtäneet lopettaa valehteluitaan suomalaisuudesta. Hyvä.
Mitä valehtelua?
”Suomalaisuutta uhkaa nyt ulkoinen paine, joka liittyy (...) pyrkimyksiin kytkeä ruotsin kieli pakolla suomalaisuuteen.”
Melkoista propagandaa syötetään Suomalaisuuden liiton sivuilla.
Jos SuoLi aikoo saada vielä valtionapua, tällaiset kannattaisi poistaa.
Totta, epäisänmaallisuus ei ole suomalaisten mieleen.
Hyvää Veteraanienpäivää!
Samoin, kiitos! Tänään on hyvä muistaa, keiden käsissä kohtalomme oli viime sodassa.
Suomen kielen asiaa voi ja pitää ajaa ilman, että painaa ruotsin kieltä alas.
Eihän+kukaan+aja+suomenkielen+asiaa.+SuoLi+suolinkaisineen+ovat+100+%+keskittyneitä+ruotsiin.+Suomi+kiinnostaa+niitä+tasan+yhtä+paljon+kuin+kasa+💩+jossain+maantienojassa.
Korjaus:+SuoLi+suolinkaisineen+ovat+100+%+keskittyneitä+PYHÄÄN+PAKKOENGLANTIINSA+ja+sen+etujen+ajamiseen.+
Ikävä+kyllä+ruotsi+on+pahasti+sen+tiellä,+että+tästä+maasta+saataisiin+100%+englannin+kielinen.
Spela roll? De gör fortfarande inget för finskan, vilket är den enda uppgiften som de har. Inte att undra på att det går som det går för dem.
"Hyvää Veteraanienpäivää!"
Toivotan omasta puolestani samaa kaikille isänmaallisille suomalaisille, josta fennomaaniset joudutaan tietenkin lukemaan pois.
Uusiofennomania on hyvin kaukana veteraanien toiminnasta ja alkuperäisten fennomaanien toiminnasta. Siksi emme voi laskea uusiofennomaaneja oikein edes suomalaisiksi.
"Ryssä" voi olla myös henkinen tila. Uusiofennomaanit ovat mitä selkeämmin tässä henkisessä tilassa. Milloin pitää poistaa itäraja, milloin aloittaa "pakkovenäjä", milloin poistaa viisumit, milloin juhlia naapuruston venäläistymistä ja milloin haikailla Kostamuksen perään.
"Uusiofennomania on hyvin kaukana veteraanien toiminnasta ja alkuperäisten fennomaanien toiminnasta. Siksi emme voi laskea uusiofennomaaneja oikein edes suomalaisiksi."
Eroa on kuin yöllä ja päivällä.
Kun asiaa ajattelee, tulee siihen päätökseen, että kyseisiä sanoja ei edes pitäisi käyttää samassa kappaleessa, lauseesta nyt puhumattakaan.
Veteraaneilla+ja+Fennomaaneilla+oli+selkeä+päämäärä,+jota+kohden+mentiin+110%:n+voimalla.+Ilman+tuota+110%:n+panostusta+emme+olisi+saaneet+suomen+kielelle+sitä+asemaa,+mikä+sillä+on,+ja+emme+olisi+voineet+itsenäisyyttämme+säilyttää.
Tällainen+toiminta+on+täysin+vastakkainen+netissä+riekkumiselle,+jonka+päätarkoitus+on+halventaa+maan+kielivähemmistöä.+Tällainen+toiminta+ei+pyri+oikeasti+mihinkään,+vaan+se+on+häirintää,+ja+itse+asiassa+'aktiivisuudesta'+hyvin+kaukana.
Riekkuivat liikaa, maan hallituskin sai tarpeekseen ja poisti tuet fennomaaneilta.
Ja kansa lemppasi eduskunnasta.
Erikoista on, että 5 ministeriä lähtee kerralla.... ja yksi heistä oikein kovasti halusi ruotsia ajaa alas.
Sampo Terho var litet för ivrig i sitt svenskhat.
Ett ännu större problem för Sampo är väl det att typen inte har en enda tilltalande sida? Varför skulle någon rösta på den? Det frågade väljarna sig själva och kom till resultatet att allt annat var mindre dåligt.