Saab 96:den radio.

Eikös 96:tosissa ole hanskalokerossa sellanen irrotettava luukku mihinkä saa radion kiinni?
4296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joissain vuosimalleissa on, toisiin radio on kiinnitetty kojelaudan alle.

Äänestä

Luukku ei ole kovin käyttökelpoinen, koska hansikaslokeroa ei käytännössä voi radion asentamisen jälkeen käyttää lainkaan. Autossa ei ole noita säilytyspaikkoja liiaksi saakka...

Itse upotin radion suoraan kojelautaan, tuhkakupin tilalle. Hieman sahaa ja viilaa siinä tarvittiin, mutta lopputulos oli hyvä!

Äänestä
  • ...ja pilasit alkuperäisen kojelaudan!!!!

    Äänestä

  • joopajoo kirjoitti:

    ...ja pilasit alkuperäisen kojelaudan!!!!

    Kojelaudan VOI pilata, kiinnitti radion mihin tahansa. Tässä tapauksessa kojelauta ei takuulla mennyt pilalle kelvottoman työn vuoksi. Tein asennuksen ajan kanssa ja huolella, ja lopputulos oli erinomainen, vaikka itse nyt kehunkin.

    Sen sijaan jos tarkoitat, että auton arvo jotenkin kärsi tuosta asennuksesta, mietihän asiaa uudelleen: "Uusi" autoni oli käytetty puukenkä, pelkkä käyttöauto, yksi noin miljoonasta silloin teillä liikkuneista. Kaikkea muuta kuin arvo- tai museoauto. Radion reikä kojelaudassa taikka ei, auton arvo oli täsmälleen sama.

    Jos tänään omistaisin tuon kulkupelin siinä kunnossa kun se oli "uutena", ehkä laittaisin sen kuntoon ja museorekisteriin. Radiota en asentaisi siihen lainkaan, hansikaslokeron luukkuun tai muuallekaan.

    Hmm... Alkavat viimeisetkin 96-vuosimallit olla museoiässä. (Jotenkin tunnen itseni vanhaksi.) Auton yleisyydestä johtuen mennee kuitenkin vielä useita vuosikymmeniä, ennen kuin mallilla on todellista museoarvoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pena kirjoitti:

Eikös 96:tosissa ole hanskalokerossa sellanen irrotettava luukku mihinkä saa radion kiinni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu