Pakkoruotsi ei ole enemmistön valinta

Vaan RKP:n ikioma hanke
1195
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kaikki pakkoruotsihankkeet ovat RKP:n käsialaa:
- peruskoulun pakkoruosti 70-luvulla
- yliopistojen pakkovirkaruotsit 80-luvulla
- amk-ruotsit 90-luvulla
- virkamiesten kielitaitolaki 00-luvulla
- alakouluun varhaistettu pakkoruotsi 10-luvulla
- yritys tehdä ruotsin yo-kokeesta pakollinen 20-luku?

1Äänestä
  • Pakkoruotsia on tosiaan luettu vasta 1970-luvulta alkaen. Pakkoruotsin taustalla on häpeällinen poliittinen lehmänkauppa RKP:n ja SDP:n Koiviston kesken. Moni nuorempi ei sitä informaatiotulvassa tiedä. Väitetään jopa, että perustuslaki vaatii koko kansan pakkoruotsitusta.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pakkoruotsia on tosiaan luettu vasta 1970-luvulta alkaen. Pakkoruotsin taustalla on häpeällinen poliittinen lehmänkauppa RKP:n ja SDP:n Koiviston kesken. Moni nuorempi ei sitä informaatiotulvassa tiedä. Väitetään jopa, että perustuslaki vaatii koko kansan pakkoruotsitusta.

    Peppuli ja Ank kutsuu tätä demokratiaksi :-)

    Äänestä

  • räkäpää kirjoitti:

    Peppuli ja Ank kutsuu tätä demokratiaksi :-)

    RKP-demokratiaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    RKP-demokratiaa.

    Eli ei demokratiaa vaan vähemmistödiktatuuria.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli ei demokratiaa vaan vähemmistödiktatuuria.

    Eli tasa-arvoa :-)

    Äänestä

Suomenkieliset ja uussuomalaiset eivät lietso eivätkä vaadi muilta mitään - he haluavat vain valinnanvapauden.

Miten käsittämättömän pikkusieluista ruotsinkielisiltä syytellä ja haukkua.

Äänestä
  • Suomenkielisiä on hoopotettu kohta 50 vuotta. Pakko lukea pientä vähemmistökieltä vain havaitakseen vuosikymmenien kuluttua ettei ole tarvinnut ruotsia työssä eikä muuallakaan.

    Äänestä

Tarkennus.

RKP:n ja sen korruptoimien suomenkielisten päättäjien eli sen lakeijoiden hanke.

Äänestä
  • RKP vie ihan avoimesti ja suljettujen ovien takana.

    Välillinen demokratia, jossa poliitikon ura maksaa pientalon verran, on todella altis vauraan ja vaikutusvaltaisen ryhmän lobbaukselle ja korruptiolle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    RKP vie ihan avoimesti ja suljettujen ovien takana.

    Välillinen demokratia, jossa poliitikon ura maksaa pientalon verran, on todella altis vauraan ja vaikutusvaltaisen ryhmän lobbaukselle ja korruptiolle.

    Kielipolitiikassa ei ole demokratiaa.
    Kielipolitiikka on RKP:n taskussa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vaan RKP:n ikioma hanke

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu