Win 98 eheytys ei onnistu!! TAAAS!!!!

perkeleen windows....

törmäsin taas samaan ongelmaan windows 98 kanssa... käyttis on ollut noin 3-4 kk koneella ja sama vika kuin aina ennenkin!! Levyn eheytys keskeytyy joka prkl kerta!! ja scandiskiakaan ei pysty pyöräyttää kokonaan läpi... Mikä koneessa on?? olen ehkä tyhmä kun en osaa, mutta alkaa jurppimaan... apua kaivataan, kiitos.

4

696

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuokin

      Käynnistä kone "safe mode" tilaan painamalla F8 nappia koneen käynnistyessä. En muista tarkalleen missä kohtaan sitä piti painaa mutta jos painelet silloin tällöin kun kone käynnistyy niin menee tuohon moodiin.

      Sitten vaan scandisk ja eheytys käyntiin niin jo onnistuu.

      Ongelma 98:ssa on se että nuo toiminnot alkavat aina alusta jos/kun joku ohjelma kirjoittaa levylle. Kun koneeseen on asennettu jotakin joka pyörii siellä taustalla, ei voida välttyä siltä että levylle ei kirjotettaisi.

      • tyhymäpää

        nyt toimii... kiitos kiitos...


      • Meilläkin tökkii toi scandisk. Aattelin itekin katella noitten ohjeitten mukaan toimimista. Nyt vain jäin miettiin yhtä asiaa. Mistä sen tietää pyöriikö taustalla jokin ohjelma?


      • toosa mikä toosa
        lasikissa kirjoitti:

        Meilläkin tökkii toi scandisk. Aattelin itekin katella noitten ohjeitten mukaan toimimista. Nyt vain jäin miettiin yhtä asiaa. Mistä sen tietää pyöriikö taustalla jokin ohjelma?

        Painat otsikon kirjainyhdistelmän (vain kerran) ja katsot listasta, mitä ohjelmia on käynnissä. Ohjelmat "Explorer" ja "Systray" on syytä jättää rauhaan, ne ovat käyttiksen tarvitsemia. Muita saa yleensä poistella ilman koneen kaatumista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      78
      2490
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      847
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      650
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      482
    Aihe