Hei! Olen pitkäaikainen ykköstyypin diabeetikko, ja minulla on ollut alusta lähtien monipistoshoito (Novorapid, Levemir).
Olen yleensä hyvin tarkka laittamistani insuliiniannoksista sekä siitä, mitä insuliinia laitan milloinkin. Olen kuitenkin viime aikoina miettinyt ja pelännyt, että esim. Levemir-kynässä saattaa olla vääränlaista insuliinia, joka voisi viedä henkeni.
Voiko tällaista sattua insuliinitehtaassa, että väärään kynään päätyy väärää insuliinia? Ja jos sellaista on sattunut, onko siitä koskaan uutisoitu? Pelkäänkö täysin turhaan?
Väärää insuliinia väärässä kynässä
4
283
Vastaukset
Sanoisin, että pelko on aika turha. Lääketehtaissa on moninkertaiset varmistukset asiasta.
- Anonyymi
En haluaisi uskoa, että pitkävaikutteinen voisikin olla lyhytvaikutteista. Se minkä olen pitkän 1-tyypin 'urani' aikana havainnut, on ollut että joskus jokin erä insuliinia on ollut mielestäni tehottomampaa. Epäilen tässä toki myös säilytystä ja kylmäketjun katkeamista tehtaalta apteekkiin. Onko muilla tällaisia kokemuksia?
- Anonyymi
Usein todennäköisempää on kylmäketjun katkeaminen apteekista kotiin jääkaappiin. Kaikki asiakkaat eivät välttämättä ymmärrä että kun on ostanut kynäpakkauksen apteekista (siellä jääkaapissa), se on kuljetettava myös kotiin yhtä kylmänä. Joko nopeasti että kynien pahvipakkaus riittää pitämään kylmyyden, tai sitten pakata ne apteekissa lämpöeristettyyn kuljetuspussiin. Olen joskus saanut lääketehtaan mainosrepun ja siinä on sisällä lämpöeristetty ja foliolla sisältä päälystetty iso tasku jossa insuliinit pystyy kuljettamaan kylmänä kotiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Usein todennäköisempää on kylmäketjun katkeaminen apteekista kotiin jääkaappiin. Kaikki asiakkaat eivät välttämättä ymmärrä että kun on ostanut kynäpakkauksen apteekista (siellä jääkaapissa), se on kuljetettava myös kotiin yhtä kylmänä. Joko nopeasti että kynien pahvipakkaus riittää pitämään kylmyyden, tai sitten pakata ne apteekissa lämpöeristettyyn kuljetuspussiin. Olen joskus saanut lääketehtaan mainosrepun ja siinä on sisällä lämpöeristetty ja foliolla sisältä päälystetty iso tasku jossa insuliinit pystyy kuljettamaan kylmänä kotiin.
Olen ollut tarkkana hakiessani insuliinikynät apteekista kotiin. Kesällä käytän pientä kylmälaukkua, ja nopeasti kotona jääkaappiin. Vaarallisinta muuten on talvella insuliinin jäätyminen. Silloin ei toimi ollenkaan.
Palatakseni aloittajan kysymykseen, olen minäkin joskus miettinyt, voiko pitkävaikutteisen insuliinin, joka vapautuu hitaasti esim. vuorokauden (lantus), rakenteessa tai säilytyksessä sattua jokin virhe, ettei pitkävaikutteinen imeydykään vaikutus profiilin mukaisesti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k18810914Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t337681Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1057583Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht57409Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa895779Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus525238Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset385032Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk154939Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k62776Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!
Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil451830