Tyttäreni on yksinhuoltaja. Olen huolissani miten hän selviää.
Koti on likainen ja nuori äiti on masentuneen tuntuinen.
Meidän apua ei huoli. Saamme käydä mutta siinä kaikki.
Koetan huomioida taaperoa kaiken sen sotkun keskellä.
Pelkään että tämäkin lapsi otetaan pois.
Tuntuu pahalta. Pitää vain amtaa tytön tehdä omat virheensä. Väkisin en voi mennä järjestämään.
Nuoren perheen elämä
5
143
Vastaukset
- Anonyymi
Onko muita lapsia otettu jo tyttäreltäsi pois? Oli tai ei, nyt hän ja lapsenlapsesi tarvitsee apua ja oikea paikka lähteä sitä saamaan on tehdä lastensuojeluilmoitus. Lapsen poisottaminen, sijoittaminen tilapäisesti muualle ei ole ensisijainen toimenpide, mutta voi olla tarpeen, että tyttäresi saa oman itsensä kuntoon, jotta jaksaa taas huolehtia perheestään ja kodista.
- Anonyymi
Ei lastensuojelusta saa siivousapua eikä myöskään masennuksen hoitoa. Sen sijaan sieltä juuri toteutuu tuo mummin pelkko huostaanotosta tai ainakin sen harkitsemisesta, sillä lastensuojelu on juuri sitä varten olemassa. Siivousta saa siivousfirmasta ja masennuksen hoitoa terveyskeskuksesta (ainakin teoriassa).
Otettiin lapsi huostaan tai ei, niin lastensuojeluilmoituksen jälkeen mummi tuskin häntä enää saa nähdä.
Mummille: Hyvä alku voisi olla, jos lapsi olisi.välillä hoidossa esim. päiväkodissa. Myös yksityinen perhepäivähoito on halpaa ja siihen voi saada yksityisen hoidon tukea, mutta hyvän hoitajan etsinnässä on hiukan hommaa. Yritä edelleen tarjota käytännön apua, jos itse jaksat sellaista antaa. Olet varmasti lapselle tärkeä, joten pidä kiinni suhteesta häneen kaikin keinoin. Jos uskot, että tyttäresi tarvitsee sairaanhoitoa, niin yritä hankkia sitä.
Nykyään ei ole olemassa kodinhoitajia kuten ennen lamaa oli. Se oli.varmasti tarpeellinen ammattikunta.
- Anonyymi
Jospa et vain tarjoa apua, vaan kysymättä lupaa alat siivota ja tiskata ja pestä pyykkiä. Tuo ruokakassi tullessasi. Ehkä tarjottu apu kuitenkin kelpaa ja piristää.
- Anonyymi
Aloittaja on ollut kyvytön kasvattamaan lapsestaan vastuullista ihmistä.
- Anonyymi
Oli ilkeästi sanottu.
Ihan varmaan on parhaansa yrittänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1106887KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3846533Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653297Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521262832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082430- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351587Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257