Hommasin täksi kevääksi Finnmaster Pilot 7:n ja siinä on septitankki. Minulla ei ole koskaan ollut septitankillista venettä,enkä täten ole siitä saanut kokemusta. Tiedän teoriassa miten imutyhjennystä käytetään ,mutta ongelmaksi taitaa muodostua tyhjennyskorkin sijainti. Se on pienen lokeron pohjalla jostain syystä. Tässä lokerossa tuskin pystyn vääntämään kahvaa,jollainen on ainakin oman satamani laitteessa. Eli voisiko joku kokemusta omaava kertoa, voiko sen tyhjennyssuuttimen kahvan pistää auki-asentoon jo ennen kuin laittaa suuttimen tyhjennysaukon suulle,vai onko toiminnalle olennaista,että avataan vasta kun suutin on tiiviisti tyhjennysreiässä ?
Vastaukset 2
se on varmasti riippuvainen myös siitä pumpusta ja suuttimesta. mulla on aika likainen kokemus Mariksen vierestä ST1, kun kartio ei ihan istunut kansiruuvikkeeseen ja tuli aaltoa niin sieltä välistä suihkasi sitten... tosin missään muualla ei ole ollut tuollaista ongelmaa. jos sulla on apulainen niin käynnistää pumpun siinä vaiheessa kun kartio on jo paikallaan.
- Anonyymi
Voit aivan hyvin vääntää sen kahvan auki - imuasentoon ennen kuin työnnät sen pään siihen kansiyhteeseen.
Tämä on aivan samaa sukua kuin imutankkiauton toiminta. Kuski laittaa alipainepumpun ulosoton päälle ohjaamossa ja tulee sitten työntämään sen putken kaivoon.
Kun putken pää on siellä nesteessä alkaa alipaine tekemään urakalla työtä.
Reiska2K
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1401009
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.27946Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s43838- 39725
Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?48694- 56596
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?67578Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?57575- 36568
- 76567