Autakaa, laihdutus

Naikkonen-21
Tänään 19:50
UUSI
Ilmoita
Hei!
Olen 21v Nainen olen reilusti siis ylipainoinen pituuteeni nähden eli olen 158cm pitkä ja paina 69 kiloa eli minulla on noin 15-19 kiloa ylipainoa. Kysymykseni siis olisi se että kuinka paljon kilokaloreita saisin syödä päivässä että laihtuisin noin 1 kilon viikossa tahdilla. Olen nyt syönyt jo monta viikkoa 1200 kilokaloria päivässä ja olen laihtunut vain 1 kilon 4 viikon aikana eli teenkö nyt jotain väärin, liikun aika vähän eli käyn kävelylenkeillä noin 2 kertaa viikossa joskus 3 kertaa muuta en oikein tee tällä hetkellä.
sos osaisko joku auttaa minua kuinka paljon kilokaloreita ois jees päivässä syödä että laihtuisin noin kilon viikossa vauhdilla

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunhan saat edes 10 kiloa pois niin olet jo normaalipainon rajoissa. 15 kilon vähennyksellä olisit reilusti normaalipainossa, eikä enempään ole tarvettakaan.

      Kunhan pienennät annoskokoa, niin paino alkaa pudota. Mutta tuollainen 1 kilo viikossa on turhan kova tavoite, silloin on vaarana että paino palautuu takaisin kun et enää jaksa tsempata täysillä.

      • No niin se varmaan onkin liian kova tavote 1 kg per viiko kyse nyt kai lähinä on siitä että tää paino tällä hetkellä vaa junttaa samassa 69kg ssä vaikka olen pienentänyt annos koja eli en nyt sitte tiie mistä kiikastaa.


      • Anonyymi
        Naikkonen-21 kirjoitti:

        No niin se varmaan onkin liian kova tavote 1 kg per viiko kyse nyt kai lähinä on siitä että tää paino tällä hetkellä vaa junttaa samassa 69kg ssä vaikka olen pienentänyt annos koja eli en nyt sitte tiie mistä kiikastaa.

        Se "kiikastaa" siitä että paino putoaa tavallaan portaittain. Painonpudotus pysähtyy välillä vaikka dieetti pysyisikin ennallaan. Tämä on todettu usein mm. televisiossakin esitetyissä laihdutussarjoissa. Osallistujat hämmentyvät kun paino ei putoakaan tasaisesti ja lääkärit ovat perustelleet tätä normaalina aineenvaihdunnan toimena. Pitää vaan jaksaa "takaiskusta" huolimatta, eikä luovuta. Itsekin olen todennut saman ja kyllähän se paino laskee portaissa, mutta jatkuu kunhan jaksaa noudattaa linjaansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4944
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4829
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4238
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3018
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2209
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe