Työväenpuolue ilman sosialismia? Vai olisiko se sittenkin vasemmistolainen äärioikeisto,jota hallitsee oikeistolainen keskustavasemmisto?
Tätä kysyn siksi, kun perussuomalaiset eivät oikein itsekään tiedä ketä ovat ja minne kuuluvat. Miten sen äänestäjä tietäisi?
Millainen äärioikeistolaisuus on hyvä?
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Persusuomalainen natsipohjainen on parasta.
- Anonyymi
Juutalais/Israel vastaisuus on natsismin sielu, kaikki syy on aina heidän mielestään juutalaisissa. Pätee niin natseihin kuin myös uusnatseihin. Natsimielisyyttä esiintyy monissa puolueissa, KD ja PS ovat puhtaimmin natsivastaisia.
Populistipuolueille on ominaista opportunistinen linjattomuus monissa asioissa. Persuilla löytyy joissakin kohden poliittisia linjauksia, mutta ne eroavat niin paljon totutuista poliittisista jaoista, että määritteleminen entisillä parametreillä onnistuisi.
Persut ovat kansallismielinen puolue. Tämä on se lähtokohta, joka määrittää paljon muutakin. Kansallismielisyys koetaan sellaiseksi, että kaikenlaisista liitoista ulkomaiden kanssa tulee pidättäytyä, koska vaarana on itsenäisyyden kaventuminen. Ehkä liittouminen Viron kanssa voisi olla tavoiteltavaa, jos Viro olisi selvästi alisteisessa asemassa. EU on kansallismielisille vahingollista, koska oman kansan päätöksenteko kaventuu. Tai näin ainakin uskotaan. Globalismi on paha, koska se sekoittaa kansallista päätöksenteon pakkaa ja riippumattomuutta. Maahanmuuttovastaisuus juontuu kansallismielisyydestä.
Lisäksi kansallismielisyys tarvitsee määritelmiä. Mitkä ovat oman kansan erityispiirteitä, joita pitää vaalia. Niitä voivat olla kieli, rodulliset ominaisuudet, uskonto, kulttuuriperinne, kansanluonne jne.
Työväenpuolue kuulostaa riittävän suomalaiselta, mutta sosialismi ei. Globalisaatio kulostaa vielä vierasperäisemmältä, mutta sen talouspoliittinen vastakohta eli protektionismi on vieläkin tuntemattomampi käsite. Siksi persu ei koskaan käytä sitä sanaa, vaikka haluaa kaikessa juuri edistää sitä. Sen tilalla ja sijasta käytetään sanaa kotimaisuus ja kotimaisen tuotannon suosiminen. Kyse on siis kaikkiaan Suomi ensin -ajattelusta juuri samalla tavoin yksinkertaistettuna kuin Trump käyttää sloganiaan America First.
Populistipuolueiden yksi tärkeä tunnusmerkki onkin juuri se, että sanoman pitää olla erittäin yksinkertaiselta näyttävä, vaikka sen sisältö olisi tosiasiallisesti erittäin monimutkainen. America First on riittävän yksinkertainen kaikkein yksinkertaismmillekin ihmisille. Tarvitaan vain vahva johtaja, joka toistaa toistamisesta päästyään tätä samaa kahden sanan kertomusta. Trump puhui virkaanastujaisissaankin lähinnä vain näitä kahta sanaa käyttäen.
Siis kansallismielisyys ja yksinkertaisuus, koska kannattajatkin ovat kansallismielisiä ja yksinkertaisia. Sanoma puree silloin yksi yhteen.- Anonyymi
Yksinkertaisuus on populismikakun hassu kuorrutus. :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksinkertaisuus on populismikakun hassu kuorrutus. :)
Oikea havainto.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5942341Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4101862Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H221700Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641438JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191306- 641257
- 1221174
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka19927Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16918Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66843