Hallituksen päätöksessä linjattiin tänään, että koronan takia Suomessa suljetut eläintarhat saavat avata 1.6.2020 alkaen taas ovensa, kunhan asiakasmäärien rajaus, turvaetäisyydet ja hygieniaohjeistus toteutetaan ministeriön ohjauskirjeen mukaisesti:
"Epidemiologisen arvion perustella on mahdollista lieventää henkilömäärärajoitusta nykyisestä 10 henkilöstä enintään 50 henkilöön 1.6. alkaen toistaiseksi. Tilanne arvioidaan uudelleen kesäkuun loppuun mennessä.
50 hengen kokoontumisrajoitusta sovelletaan julkisten kokoontumisten lisäksi (suositukseen perustuvana toimintaohjeena) myös yksityisen ja kolmannen sektorin järjestämissä tilaisuuksissa, kulttuuri-, harraste-, liikunta- ja urheilutapahtumissa sekä uskonnollisissa tilaisuuksissa. Sisätilojen ja alueellisesti rajattujen ulkotilojen, kuten huvipuistojen, eläintarhojen, kirjastojen ja elokuvateattereiden osalta turvallisuus varmistetaan asiakasmäärien rajaamisen, turvaetäisyyksien ja hygieniaohjeistuksen kautta. Sosiaali- ja terveysministeriö antaa ohjauskirjeen aluehallintoviranomaisille näiden rajoitusten toimeenpanemiseksi tartuntataudin leviämisen ehkäisemiseksi tartuntatautilain nojalla."
https://valtioneuvosto.fi/artikkeli/-/asset_publisher/10616/hallitus-linjasi-suunnitelmasta-koronakriisin-hallinnan-hybridistrategiaksi-ja-rajoitusten-vaiheittaisesta-purkamisesta
Eläinpuisto olisi ihan hyvää korona-ajan ajanvietettä, kun kävelyreitillä etäisyydet muihin ihmisiin ovat aika pitkät.
Eläinpuisto saanee avata ovet 1.6.2020
21
885
Vastaukset
- Anonyymi
Kunhan kiertää pandatalon ja muut sisätilat kaukaa.
- Anonyymi
Ei tuo avaus konkurssilta pelasta.
Tuhon tunnusmerkistö on moniin kertoihin yritetty eliitille viestiä.
Mutta ei niin ei mene jakeluun..
Turhaa typeryyttä syyttää koronaa siitä.. - Anonyymi
Pandoja voi katsoa myös ulkona. Aitauksen pääsee kävelemään ulkona kätevästi ympäri. Katseltavaa on, jos pandat ovat ulkona. Jos ne ovat sisällä, ulkoaitauksesta niitä näkee silloin huonommin. Sisällä saanee kesäkuusta eteenpäin olla rajattu määrä. Pandatalossa lienee suhteellisen helposti järjestettävissä, että lippuja saa sinne ostettua esim. 49 kpl/tunti, jolloin rajaehdot täyttynevät, jos sisällä on yksi henkilökunnan jäsenkin.
- Anonyymi
Taas johtaja zoolta lähti uusi ennätys oliko puoli vuotta
- Anonyymi
Ei Korholan vuoksi edes tiimi kokouksia ehditty pitää..
Lähti ilman koeajan päättymistä..
Voi voi mitä Eero nyt sanoo
- Anonyymi
Onpa mukava kuulla
- Anonyymi
Kaupungin veronmaksajille tulee halvemmaksi pitää Zoo suljettuna. Koko kesän yli.
Ihan oikeasti. Ketä ne paskaiset ja masentuneet pandat kiinnostaa
- Anonyymi
Jeee pääsee lasten kanssa eläinpuisto kierrokselle....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeee pääsee lasten kanssa eläinpuisto kierrokselle....
Nyt eläinpuisto on tiedottanut, että ovet tosiaan aukeavat 1.6.2020, josta lähtien eläinpuistoon taas pääsee:
https://ahtarizoo.fi/index.php/fi/ajankohtaista/612-elaeinpuisto-avataan-jaelleen-1-6
Tulevana kesänä voi eläinpuistoon kohdistua tavanomaista enemmän kävijöitä. Ähtäri ei ole yhtä ruuhkainen eläinpuisto kuin vaikkapa Korkeasaari, ja korona-aikana moni arvostaa väljyyttä. Lisäksi kun ulkomaille ei pääse matkailemaan, niin matkailu kohdistuu tulevana kesänä kotimaahan. Siitä kärsivät ne matkailukohteet, joiden kävijäkunta on pääasiassa tullut ulkomailta, koska ulkomaisia turisteja ei kesällä 2020 Suomessa nähdä. Vastaavasti ne kohteet, joiden kesäkävijät ovat lähinnä suomalaisia, saattavat saada aiempaa enemmän kävijöitä, koska suomalaisia matkaajia on kesällä kotimaan matkailussa todennäköisesti aiempaa enemmän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt eläinpuisto on tiedottanut, että ovet tosiaan aukeavat 1.6.2020, josta lähtien eläinpuistoon taas pääsee:
https://ahtarizoo.fi/index.php/fi/ajankohtaista/612-elaeinpuisto-avataan-jaelleen-1-6
Tulevana kesänä voi eläinpuistoon kohdistua tavanomaista enemmän kävijöitä. Ähtäri ei ole yhtä ruuhkainen eläinpuisto kuin vaikkapa Korkeasaari, ja korona-aikana moni arvostaa väljyyttä. Lisäksi kun ulkomaille ei pääse matkailemaan, niin matkailu kohdistuu tulevana kesänä kotimaahan. Siitä kärsivät ne matkailukohteet, joiden kävijäkunta on pääasiassa tullut ulkomailta, koska ulkomaisia turisteja ei kesällä 2020 Suomessa nähdä. Vastaavasti ne kohteet, joiden kesäkävijät ovat lähinnä suomalaisia, saattavat saada aiempaa enemmän kävijöitä, koska suomalaisia matkaajia on kesällä kotimaan matkailussa todennäköisesti aiempaa enemmän.Ähtärin zoon kävijöistä suurin osa ulkomailta näin on ainakin ilmoitettu nyt nämä ovat pois ei mene hyvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ähtärin zoon kävijöistä suurin osa ulkomailta näin on ainakin ilmoitettu nyt nämä ovat pois ei mene hyvin.
Ei ole suurin osa kävijöistä ollut ulkomailta, vaan ihan Suomesta. Tosin Wasa Linen Vaasan ja Ruotsin välisiin laivoihin saa taas ostettua myös matkustajalippuja. Eli voi tullakin väkeä ulkomailta. Ainakin esim. kaikki Ruotsissa asuvat Suomen kansalaisuuden omaavat saavat matkata. Lähimaita kauempia tulijoita ei tänä kesänä Suomessa juuri nähtäne. Kotimaan matkailijoiden varassa olevat kohteet saattavat saada lisää matkustajia, kun kotimaan matkailu kasvanee samalla kun nyt ei moni pääse ulkomaille matkaamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ähtärin zoon kävijöistä suurin osa ulkomailta näin on ainakin ilmoitettu nyt nämä ovat pois ei mene hyvin.
Tuleeko Saksalainen insinööri?
- Anonyymi
Onpa hienoa päästä taas eläintarha kierrokselle
- Anonyymi
Ähtärin eläinpuistossa ollut ainakin avajaispäivänä ilmeisesti hyvin väkeä:
https://yle.fi/uutiset/3-11379612- Anonyymi
Eläinpuistot ovat mennyttä aikaa eikä kukaan itseään kunnioittava mene katsomaan apaattisia vankeudessä eläviä eläimiä. Nyt voi saadakaupan päälle koronan?
- Anonyymi
Kuvassa näky alle kymmenen katsojaa . suuri parkkipaikka oli tyhjä pienellä muutama auto hyvin menee!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuvassa näky alle kymmenen katsojaa . suuri parkkipaikka oli tyhjä pienellä muutama auto hyvin menee!
Valtaisa nousu.
- Anonyymi
Mahtavaa, kun eläintarha jälleen auki
- Anonyymi
Kävikö saksalainen insinööri?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351422
- 1101173
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261023Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89964Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313861- 99823
- 38712
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56658Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144634