Voiton päivän juliste

Anonyymi

VENÄJÄLLÄ Komin tasavallassa on selvitelty maanantain aikana skandaalia, joka puhkesi Usinskin kaupunkiin ripustetusta suuren isänmaallisen sodan juhlajulisteesta.

Julisteen kuvassa on sotilas poroineen ja päivämäärä 9. toukokuuta – eli toisen maailmansodan tai toisin sanoen neuvostoliittolaisittain suuren isänmaallisen sodan voitonpäivä.

Kuvan alla on runo, jossa kehotetaan kunnioittamaan niiden ihmisten ja porojen muistoa, jotka taistelivat kunniakkaasti suuressa sodassa napapiirin tuntumassa.

– Olkoon heille ikuinen kunnia! julisteessa julistetaan ikään kuin kyseessä olisi puna-armeijan sotilas.

13

101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Menipä kerrankin kunnia oikeaan osoitteeseen.

      • Anonyymi

        Suomalainen sotilas oli puna armeijan liittolainen tuolloin jo.


    • Anonyymi

      Tapahtuma on myös hyvä todiste Venäjän ylivertaisesta historian tuntemuksesta.

      Ei ihme, että palstan stallarit sen nimeen vannovat.

    • Anonyymi

      Raisa Smetanina on Komissa suurempi sankari. Hän sai ansioistaan jopa oman talon.

    • Anonyymi

      Lehdessä sanottiin miehellä olleen Suomi konepistoolin, mutta ei ole Suomi.
      Tiinan tamut.

      • Anonyymi

        Kuvassa on Suomi kp jossa on 50 patruun ns. ruumisarkkulipas. Lippaita oli viisi eri versiota: kaksi pyöreätä rumpulipasta sekä kolme tankolipasta. Minulla oli vuonna 1969 käytössä sama ase kuin kuvassa ja 70 patruunan rumpulipas sekä 36 patruunan tankolipas. Asetta tehtiin neljää eri versiota. Kuvassa ase ilman suujarrua.


      • Anonyymi

        On se Suomi-kp, no mikä sitten.


    • Ei ollut ensimmäinen tapaus laatuaan. Taannoin riideltiin ravakasti "Pronssisoturi"-patsaan paikasta. Kävi ilmi, että sen mallina oli ollut virolainen olympiavoittaja Kristjan Palusalu joka oli pakolla otettu puna-armeijaan ja joka loikkasi suomalaisten puolelle heti rintamalle tultuaan.

      • Anonyymi

        Pakollahan koko Viron armeija liitettiin omana armeijakuntanaan Puna-armeijaan. Alkoi ankara kommunistinen aivopesu. Silti kesti pitkään ennen kuin se uskallettiin panna rintamalle,koska miehet loikkasivat saksalaisten puolelle.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tosiaan, kerrankin osui kohdalleen kunnioituksen osoitukset.

    • Anonyymi

      Jälleen Suomelle loistava torjunta voitto! Jossain Komin tasavallan kirjaston seinässä olleessa julisteessa on suomalaisen kuva. Koronasta huolimatta on syytä kansanjuhlaan! Torille ja suihkulähteisiin koko kansa! JIPIIII !

    • Anonyymi

      VENÄJÄLLÄ jatkuu syyllisten etsintä jupakassa, joka koskee Usinskin kaupungin voitonpäiväjulisteeseen päätynyttä suomalaisen sotilaan valokuvaa.

      Kuvassa on utsjokelainen poromies Jouni Halonen Suomi-konepistoolinsa kanssa jatkosodan ajalta. Venäläisjulisteessa Halonen oli esitetty kuitenkin vahingossa puna-armeijan ”poropataljoonan” sotilaan roolissa.

      Lue lisää: Suomalaissotilas poroineen päätyi Venäjällä voitonpäivän juhlajulisteeseen – syyllisiä etsitään

      KOMIN tasavallan syyttäjänvirasto on julkaissut virallisilla nettisivuillaan tiedotteen, jossa se kertoo tehneensä alustavan oikeudellisen arvion kuvasekaannuksesta.

      Syyttäjänvirasto muistuttaa Usinskin kaupunginjohtoa siitä, että Venäjän liittovaltion laeissa edellytetään ”ääritoiminnan” vastustamista ja vaaditaan suojelemaan neuvostokansan suuressa isänmaallisessa sodassa saavuttaman voiton muistoa.

      – Usinskin kaupunginjohdolle on annettu varoitus, jonka mukaan lainrikkomuksia ei sallita jatkossa ja mahdollisuus joutua hallinnolliseen vastuuseen on olemassa, syyttäjän lausunnossa lukee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      104
      3558
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3207
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2704
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      82
      2507
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2134
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2103
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe