Voiton päivän juliste

Anonyymi

VENÄJÄLLÄ Komin tasavallassa on selvitelty maanantain aikana skandaalia, joka puhkesi Usinskin kaupunkiin ripustetusta suuren isänmaallisen sodan juhlajulisteesta.

Julisteen kuvassa on sotilas poroineen ja päivämäärä 9. toukokuuta – eli toisen maailmansodan tai toisin sanoen neuvostoliittolaisittain suuren isänmaallisen sodan voitonpäivä.

Kuvan alla on runo, jossa kehotetaan kunnioittamaan niiden ihmisten ja porojen muistoa, jotka taistelivat kunniakkaasti suuressa sodassa napapiirin tuntumassa.

– Olkoon heille ikuinen kunnia! julisteessa julistetaan ikään kuin kyseessä olisi puna-armeijan sotilas.

13

121

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Menipä kerrankin kunnia oikeaan osoitteeseen.

      • Anonyymi

        Suomalainen sotilas oli puna armeijan liittolainen tuolloin jo.


    • Anonyymi

      Tapahtuma on myös hyvä todiste Venäjän ylivertaisesta historian tuntemuksesta.

      Ei ihme, että palstan stallarit sen nimeen vannovat.

    • Anonyymi

      Raisa Smetanina on Komissa suurempi sankari. Hän sai ansioistaan jopa oman talon.

    • Anonyymi

      Lehdessä sanottiin miehellä olleen Suomi konepistoolin, mutta ei ole Suomi.
      Tiinan tamut.

      • Anonyymi

        Kuvassa on Suomi kp jossa on 50 patruun ns. ruumisarkkulipas. Lippaita oli viisi eri versiota: kaksi pyöreätä rumpulipasta sekä kolme tankolipasta. Minulla oli vuonna 1969 käytössä sama ase kuin kuvassa ja 70 patruunan rumpulipas sekä 36 patruunan tankolipas. Asetta tehtiin neljää eri versiota. Kuvassa ase ilman suujarrua.


      • Anonyymi

        On se Suomi-kp, no mikä sitten.


    • Ei ollut ensimmäinen tapaus laatuaan. Taannoin riideltiin ravakasti "Pronssisoturi"-patsaan paikasta. Kävi ilmi, että sen mallina oli ollut virolainen olympiavoittaja Kristjan Palusalu joka oli pakolla otettu puna-armeijaan ja joka loikkasi suomalaisten puolelle heti rintamalle tultuaan.

      • Anonyymi

        Pakollahan koko Viron armeija liitettiin omana armeijakuntanaan Puna-armeijaan. Alkoi ankara kommunistinen aivopesu. Silti kesti pitkään ennen kuin se uskallettiin panna rintamalle,koska miehet loikkasivat saksalaisten puolelle.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tosiaan, kerrankin osui kohdalleen kunnioituksen osoitukset.

    • Anonyymi

      Jälleen Suomelle loistava torjunta voitto! Jossain Komin tasavallan kirjaston seinässä olleessa julisteessa on suomalaisen kuva. Koronasta huolimatta on syytä kansanjuhlaan! Torille ja suihkulähteisiin koko kansa! JIPIIII !

    • Anonyymi

      VENÄJÄLLÄ jatkuu syyllisten etsintä jupakassa, joka koskee Usinskin kaupungin voitonpäiväjulisteeseen päätynyttä suomalaisen sotilaan valokuvaa.

      Kuvassa on utsjokelainen poromies Jouni Halonen Suomi-konepistoolinsa kanssa jatkosodan ajalta. Venäläisjulisteessa Halonen oli esitetty kuitenkin vahingossa puna-armeijan ”poropataljoonan” sotilaan roolissa.

      Lue lisää: Suomalaissotilas poroineen päätyi Venäjällä voitonpäivän juhlajulisteeseen – syyllisiä etsitään

      KOMIN tasavallan syyttäjänvirasto on julkaissut virallisilla nettisivuillaan tiedotteen, jossa se kertoo tehneensä alustavan oikeudellisen arvion kuvasekaannuksesta.

      Syyttäjänvirasto muistuttaa Usinskin kaupunginjohtoa siitä, että Venäjän liittovaltion laeissa edellytetään ”ääritoiminnan” vastustamista ja vaaditaan suojelemaan neuvostokansan suuressa isänmaallisessa sodassa saavuttaman voiton muistoa.

      – Usinskin kaupunginjohdolle on annettu varoitus, jonka mukaan lainrikkomuksia ei sallita jatkossa ja mahdollisuus joutua hallinnolliseen vastuuseen on olemassa, syyttäjän lausunnossa lukee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      68
      5224
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      264
      4323
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      101
      3940
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      182
      2332
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1643
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1381
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      1009
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      979
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      38
      963
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      899
    Aihe