Kylmäkäynnistys ok. Viileänä (kaupassakäynnin jälkeen) kaasu heijaa voimakkaasti esim. peruutettaessa. Vika pahenee kostealla ja pahentunut aikaa myöten. Nyt aiheuttaa (edelleen moottori viileänä) tyhjäkäynnille laskiessa sammumisia.
Vika ei esiinny kylmässä eikä lämpimässä moottorissa. Lämpimänä tyhjäkäynti hieman liian matala ja moottori "hakee välillä vauhtia alhaalta". Koneessa päästöt, venttiilivälykset pitäisi olla kunnossa.
Pintakaasun pumppaus ja sammuminen.
3
609
Vastaukset
- Kari
Että kyseessä on hiukan uudempi yksilö, jossa ECU hoitaa moottorin ohjauksen. Tuolloin vika löytyy todennäköisesti tyhjäkäyntimoottorista, jonka kara on likainen ja/tai akseli takertelee.
Eli irroita se, puhdista kara ja ilma-aukko liasta. Voitele akseli kevyesti aseöljyllä.
Jos viet auton korjaamolle, niin siellä osa vaihdetaan yleensä uuteen.
Vika on nykyautoille yleinen.- Juakko 71
Kiitos.
Lähden tuolta pohjalta. Näytti tuo osa, "Tyhjäkäyntilisäilmaventtiili" maksavan motonetissä 144e, joten ehkä kannattaa ensin yrittää huoltotoimenpidettä ja koettaa, onko sylttytehdas tuolla suunnalla.
- Juakko71
Nonii.
Ensinnäkin vika muuntui loppua kohden sellaiseksi, että olisi luullut ajavansa kaasarikoneella joko kaasari tulvien tai ryyppy päällä. (syy, seuraus samanlainen).
Eli käynnistys pysähdyksenjälkeen ok, mutta kone tukahteli ja sammahteli. Vika poistui hetken ajon jälkeen.
Tarkastin tyhjäkäyntimoottorin toiminnan.
Se nimittäin onkin tässä mallissa hauska vempele, jonka toiminnan näkee koko ajan. Kyseessä ei ole lisäilmaventtiili, vaan kaasuläpän säädin. Ts. vika ei ollut siinä.
Päättelimme kaverin kanssa, että suihkusuutin (se yksi) takeltelee ja jää sammuttaessa auki. Johtaa siihen että bensaa tippuu pyttyyn järjetön määrä ja ko. tilanne aiheuttaa myös paineen vajausta polttoainejärjestelmään.
Lienee siis loogista, että häriöitä esiintyy.
Vian korjaus: Osta ruiskun puhdistusainetta muutamalla eurolla, lorauta tankkiin... a-vot!
Jos havaitsette kirjoituksessa hieman ylpeyttä, olette oikeassa. Syitä on parikin: Vian korjaaminen päättelemällä, rahan säästö ja se että Volle kulkee taas kuin vihainen enkeli. ;-)
Kiitos avun tarjoamisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2936859Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2526380Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai455723Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1625088Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi493917Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2253835Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433529Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan183223HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok463187Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3762981