Tekniikan Maailman teema-artikkeliin on koottu yhteen paikkaan Toyota Corollan historian tärkeimmät vaiheet ja automallia käsittelevät koeajot sekä vertailut.
https://tekniikanmaailma.fi/teemalehti/autot/toyota-corolla-tekniikan-maailman-teema-artikkeli-kokoaa-yhteen-toyota-corollan-historian-ja-koeajot-tmn-sivuilla/
https://tekniikanmaailma.fi/teemalehti/autot/toyota-corolla-tekniikan-maailman-teema-artikkeli-kokoaa-yhteen-toyota-corollan-historian-ja-koeajot-tmn-sivuilla/
Vastaukset 21
Vanhimmat
Melkein kaikissa aikaisemmissa malleissa on erityisesti kiitelty Corollan hiljaisuutta - miksi hyvä ominaisuus on jätetty pois uusimmasta mallista?
Vain sinun viime öisen unesi kukaan. Ei muutoin.
Luitko artikkelin ja testit?
Ei tarvitse!
"Melkein kaikissa aikaisemmissa malleissa on erityisesti kiitelty Corollan hiljaisuutta - miksi hyvä ominaisuus on jätetty pois uusimmasta mallista?Melkein kaikissa aikaisemmissa malleissa on erityisesti kiitelty Corollan hiljaisuutta - miksi hyvä ominaisuus on jätetty pois uusimmasta mallista?"
Hyvä kysymys. Todellakin miksi uusissa Corolla Hybrideissä on niin huonot ja äänekkäät ensiasennusrenkaat ?
Upea tarinaa. Nyt täytyy ottaa hattu pois päästä ja kiittää Tekniikan Maailmaa. Siellä ollaan ajan hermolla. Lisää tallaisia Toyota tarinoita. Voisivat kertoa ja esitellä kaikki Toyotan hybridin sukupolvet ja mitä eroja niissä on.
Toyota testivoittaja.
Itse olen Corolloita koeajellut 80 luvulta lähtien mutta yhtään hiljaista Corollaa en ole vielä tavannut.. Uusin Hybridi Corolla kin tuli kokeiltua ja Continentalin testivoittajarenkaissako vika oli kun rengasmelu oli tosi kova.
Ei kai vika aika ole renkaissa?
Niinhän tuo Tero tuossa aiemmin tuumas että Corollan kova rengasmelu johtuu huonoista ensiasennus renkaista. Continentalin testivoittaja oli alla Corollassa ja rengasmelu oli silti karkealla tiellä tosi kova.
Jos kävit koeajolla niin ei todellakaan ollut Continentalit alla vaan Falkenit. Puhut täyttä potaskaa kuten tavallisesti. TM talvitestissä Toyota valittiin parhaaksi. Olen ajanut koko talven Goodyearin kitkoilla koska Hybrideissä ei tarvita nastarenkaita hyvän kitkapidon ansiosta. Näillä renkailla Corollassa on olematon rengasmelu.
https://www.goodyear.eu/fi_fi/consumer/why-goodyear/soundcomfort-technology.html
Ehkä paremminkin pitäisi sanoa "omassa luokassaan hiljainen". Minäkään en ole tavannut yhtään "hiljaista" autoa, vaikka lähes kaikki merkit olen koeajanut. Jos joku onkin suht hiljainen tasaisella asfaltilla kesärenkailla, niin viimeistään talvirenkaiden rouhimalla Suomalaisella perusasfaltilla melua onkin sitten liikaa.
Uutta oktaaviaa sanottiin koeajossa meluisaksi.
En todellakaan puhu paskaa, oli toinenkin kaveri todistajana, viimekesänä koajo tehtiin ja Continentalin ole Farkku Corollassa alla ja rengasmelu oli kova.
Puhut paskaa, ei ollut Continentalit alla vaan Falkenit, turha väittää selvää asiaa. Kaikki 10000 auton ostanutta tietää että Falkenit on ensiasennusrenkaat.
Vitustako sinä tiedät mitä renkaita esittelyautoissa on milloinkin? Niin, et mistään niin lopeta vinkuminen!
Kyllä tässä olet sinä se p*skanpuhuja!
Toyota käyttää ensiasennusrenkaina hyvin monia rengasmerkkejä.
TM:n koeajon Corolla sedanissa oli alla Dunlop SP Sport Maxx -renkaat.
Corolla ei ole meluisa toisin kuin uusi oktaavia.
Epätoivoisen parahdus.
Taloustaito-lehti: "Toyota kuulosti sen verran meluisalta, että oli mielenkiintoista katsoa, paljonko sen sisällä oli desibelejä. Kehä ykkösellä sisämelu vaihteli 75–81 dB:n välillä. Hämeenlinnan moottoritiellä 120 km/t vauhdissa melu nousi 80–85 dB:n tasolle, ja se oli yhdistelmä rengasmelua ja melkoista tuulenhuminaa."
Corollan vertailumenestyshistoria kautta aikain oli melko vaatimatonta Golfiin verrattuna, oli luettavissa artikkelista. Vertailuissa pärjäsi kyllä kohtuullisesti muita japanilaisia vastaan, vaikka usein hävisikin Nissanille.