se tulkittiin vihollisuudeksi Suojeluskunnissakin, eikä riittänyt Suomen suurentamiseksi !? Suomi lähti jo 2 kuukautta ennen talvisotaan ja sen etten oli Helsingin Sanomatkin tehnyt työtä vuosia Lapuanliikkeenkin vaatimuksesta !?
Stalin oli tekemässä Suomelle edullisen ja kaksikertaisen vaihto maakaupan, mutta
Anonyymi
4
77
Vastaukset 4
- Anonyymi
Mita sina tahtoo sjanua mine ei jymmarra....
Samanlaiset tarjoukset Iosif Vissarionovitsh teki Virolle, Latvialle ja Liettuallekin.
Mitä sinne Pietariin muuta kuuluu?- Anonyymi
Stalin oli sopinut aluejaosta Hitlerin kanssa jo ennen toisen maailmansodan alkua. Valtiojohto sentään ymmärsi, että pelkkää silmänlumetta oli koko aluevaihtopuheet. Stalin ja Hitler yhdessä aloittivat toisen maailmansodan ja vetivät Suomen mukaan.
- Anonyymi
Miksei Stalin tarjonnut koko läntistä Venäjää Suomelle, se oli kuitenkin ollut vielä edullisempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7091763Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss273921- 67867
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö110681- 32591
- 88557
- 32550
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E61549- 42532
- 37520