Ravintoloille maksetaan tukirahaa tammi-helmikuun myynnin perusteella,verrattuna huhtikuun myynnin alenemiseen 15prosenttia koituvasta erotuksesta,miten paljon taksit voisi saada tukirahaa jos tämä tukimuoto kohdistettaisiin myös takseille,ainakin itse käsitin haataisen epäselvästä tulkinnasta sen, ettei tätä tukea makseta suoraan laskettuna tammi-helmikuun liikevaihdosta viittätoista prosenttia,vaan menetetystä tulosta huhtikuuhun verrattuna,jos tämä pitää paikkansa niin eipä tuki kovin iso ole edes ravintoloille.
Ravintoloiden tuet
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yhteiskunnan tuet yrityksille on ihan yhtä tyhjän kanssa, ne ei pelasta ketään konkurssilta. Mutta parempihan että on edes jotain, 90-luvun lamassa ei mitään tukia ollut.
Hallituksella ei taida olla ihan selvillä mikä tilanne yrityksillä on ja miten nämä jaettavat tuet tilanteeseen vaikuttaa. Mutta ehkä ne jotain yrityksiä saattaa pelastaa konkurssilta, saattaahan olla pienestä kiinni ettei mene luottotiedot yms. ja siten estä vaikka pankkilainan saamista kiinteiden kulujen laskujen maksamista varten.
Takseille tämä tukimuoto olisi n.300-1000e luokkaa,olettaen että tammi helmikuun liikevaihto on suunnilleen yhteen laskettuna yli 15000e ilman ulkopuolista työvoimaa.
🤑🤑🤑🤑🤑🤑🤑