Ihmiskunnan karma Koronavurus?

Anonyymi

Onko näin? Esim Islannissa ei juuri ollenkaan koronaa mutta venäjällä ja monessa muussa maassa se riehuu täysillä.

11

2457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Islannissa on 1800 todettua tartuntaa ja 10 tautiin kuollutta. Islannin asukasluku on 350 710. Tämä tarkoittaa, että Islannissa on 2,8 kuollutta sataa tuhatta asukasta kohden.

      Suomessa vastaava luku on 4,6,

      Voidaan siis sanoa, että kuolleisuus koronaan on Islannissa ollut merkittävästi alempi kuin Suomessa.

      Verrattuna joihinkin muihin valtioihin, kuten vaikkapa Ruotsiin, jossa kuolleisuusluku on 29,9, ei Suomen ja Islannin ero vaikutakaan enää niin suurelta.

      Ja mitä tulee aloittajan mainitsemaan Venäjään, on kuolleisuusluku siellä ainoastaan 1,1. Mikä on merkittävästi alempi kuin Islannissa.

      Toisin sanoen Islanti, Suomi ja Venäjä ovat valtioita, joissa korona ei riehu. Sen sijaan Britanniassa, Italiassa ja Espanjassa se riehuu. Niiden kuolinluvut ovat kussakin yli 40/100 000 asukasta.

      • Anonyymi

        Islannissa on testattu enemmän.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Islannissa on testattu enemmän.

        Niinpä, riehumiselle on niin monta selitystä.


    • Anonyymi

      Ihmisen karma on se miten tähän on jouduttu suhtautumaan. Rahapohjaisen eriarvoisuuden tulosta ja siihen tullaan takertumaan entistä enemmän tulevina kuukausina.

    • Anonyymi

      Suomikin säästynyt tähän mennessä paljolta. Usa, Italia, Espanja, Ranska, Englanti kärsineet. Onhan noiden historiassa aika paljon pahaa, mutta minkä maan ei olisi?

      • Anonyymi

        Jos aiheutat kärsimystä muille eläville olennoille, koet samaa kärsimystä seuraavassa elämässäsi. Valtionpäämiehet ja muut sellaiset henkilöt, kuten presidentti jne. ottavat yhden kuudesosan alamaistensa karmasta itsensä kantaakseen. Siksi kenenkään ei pitäisi kadehtia maan hallitsijoita, sillä heidän tulevaisuutensa tulee olemaan hirvittävää.

        Mitä enemmän tuskaa tapettu eläin tuntee, sitä suuremman vastuun ihminen ottaa. Kasvi ei tunne kipua, ei ainakaan niin paljon.

        Ihmisruoan on tarkoitus olla se, joka ei juokse karkuun, kun yrität tappaa sen. Kasvit eivät juokse karkuun.

        "Ajan ja paikan tuolla puolen"
        Kirja
        A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupāda




        64e3


    • Anonyymi

      Jos puhutaan "karmasta" niin top listalla tällä hetkellä on USA kaikkein eniten tartuntoja.

    • Anonyymi

      Ne maat, joissa suhtaudutaan koronaan tieteellisesti ja käytännöllisesti ovat säästyneet paremmin. Kuten myös ne maat, joissa saasteista on vähemmän ja nuorempi väestö.

    • Anonyymi

      > Esim Islannissa ei juuri ollenkaan koronaa mutta venäjällä ja monessa muussa maassa se riehuu täysillä.

      Mihin nuo väitteet perustuu?

    • Anonyymi

      Mikähän on Venäjän karma? Minkälainen tulevaisuus on Venäjän kansalla karman lain mukaan? Tai venäjän kansan johtajilla, entisillä ja nykyisellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3507
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3100
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2489
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2125
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1910
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1858
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1123
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1110
    Aihe