Osanottoni Kontion perheelle. aivan kauhea onnettomuus. Ihmisten pitäisi oppia noudattamaan liikennesääntöjä.
Rascal kuollut
: (
103854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mitä on tapahtunut?mihin se kuoli? :(
Kolarissa kuoli ylöjärvellä..
toinen maasturi tuli kolmion takaa..
muuta en tiiä..
oliko ne maastoilemassa vai kuljettamassa sitä jonnekkin??? :(
Tässä ko, juttu (kopion hevostalli.netistä):
"Onnettomuus sattui Pirkkalassa lähellä lentokenttää. Tuula Kontio veti isolla maasturilla hevoskoppia. Anna-Juulia istui vieressä. Takapenkillä matkusti kaksi hevosen soitajaa. Kuljetusvaunussa oli Rascalin lisäksi toinen hevonen, Double Daisy. Pikkutieltä kolmion takaa tuli toinen maasturi vauhdilla ja täräytti Tuula Kontion auton takapyörään.
- Tajusin että auto tulee hirveän lujaa, Samassa pamahti ja meiltä lähti auto- ja koppiyhdistelmä lentoon, Tuula Kontio kertoo.
Kontion auto ja perävaunu päätyivät kyljelleen syvään ojaan tien oikealle puolelle.
- Olimme kaikki kiinni turvavöissä. Poliisi ja palomiehet sanoivat, että se pelasti meidät.
Perävaunussa tilanne oli pahempi. Rascal-poni oli jäänyt rytäkässä alimmaiseksi ja Double Daisy oli paiskautunut sen päälle. Seuraukset olivat kohtalokkaat.
- Rascalilta murtui lantio ja kylkiluita katkesi, kertoi Kontio.
Daisy selvisi ilmeisesti vain reisilihaksen revähdyksellä. Kolme eläinlääkäriä tutki Rascalin vammat. Pienintäkään toivoa ei ollut.
Siis todella kamalaa! Hirveää! olen todella pahoillani ja otan osaa...);
Ööh.. Oon kyl nyt ihan tyhmä, mutta kuka on ko. hevonen..?
http://www.sukuposti.net/galleria.php?rotu=41&image=34117
Rascal oli Jorma Kontion tyttären Anna-Julia Kontion poni jolla hän kilpaili ja saavutti kaiken mitä suomalainen nuorisoratsastaja voi saavuttaa.
Uutisten mukaan Annan äiti oli kuljettamassa kahta ponia hevostrailerilla Pirkkalassa kun joku tuli maasturilla kolmion takaa auton kylkeen lujaa vautia. Annan äitin auto ja hevostraileri kaatuivat kyljelleen ojaan. Anna, äiti ja mukana olleet tytöt pelastuivat turvavöiden ansiosta kuulemma. Toinen poni kaatui pienemmän Rascalin päälle ja tältä murtui lantio ja useita kylkiluita. Kolme eläinlääkäriä tutkivat ponin mutta mitään ei ollut tehtävissä ja poni oli pakko lopettaa. Toinen poni saai reisirevähtymän.
Voimia Annalle ja hänen perheelleen ja kaikille ketkä olivat Rascalin "ystäviä".
Tuo juttu olikin jo kerrottu aiemmin. Sori vaan en huomannut.
Tässä vielä kuva toisesta ponista.
''
http://www.sukuposti.net/galleria.php?rotu=34&image=39603
VOI SUKU MIKÄ SEN TOISEN PONIN NIMI OLI JOUDUTTIINKO SEKI LOPETTAA OTAN OSAA SE OLI VARMAAN AARRE TEILLE
Double Daisy oli toinen poni. Sitä ei jouduttu lopettamaan, se selvisi vain vain reisilihaksen revähdyksellä.