Katsoitteko listaa lehdestä millaiset paikalliset yritykset saaneet useita kymmeniä tuhansia tukena SINUN rahojasi?
Siellä on useita mini yrityksiä joille on mennyt enemmän tukea kuin yrityksen liikevaihto, jotta mitä helvettiä? Tuloskin monella punaisella.
Korona ei ole edes juurikaan vaikuttanut kaikkiin yrityksiin. Nyt vain on tullut tilaisuus niin on ryöstetty ilmaiset rahat.
Tuen saamisen edellytyksenä on vain vetää oikeista naruista ja lässyttää oikeilla sanoilla hakemukseen. Vielä jos tuntee jotain kautta uskontopiirejä niin tukea saa. Jatkan seuraavassa viestissä kertomalla muutamasta yrityksestä ja vaikuttajista taustalla.
Business Finland tuet lempäälä
13
165
Vastaukset
- Anonyymi
Kun tutkitte yritysten taustoja niin siellä on yrityksiä joissa häärää taustalla samoja henkilöitä (tj ja hallituksen pj)
Laitamme näistä oikaisupyynnön menemään. - Anonyymi
Lisäksi huomioin ERITTÄIN HUOLESTUTTAVAN piirteen tuossa listassa, näin on koko maata käsittävässä listassa myös:::
Suomalaisuus, suomen kieli KATOAA. Lähes kaikki tukien saaja firmojen nimet ovat ties minkäkielisiä. Kaikenmaailman kieliä hallitsematonhan ei saa noista firmojen nimistä selvää , ei edes millä toimialalla kukin toimii. Mahtavatko kaikki edes harjoittaa minkäänlaista globaalia ulkomaankauppaakaan, jolloin Suomessa vieraskielinenkin nimi saattaisi olla paikallaan. Tosin nimen voisi rustata suomi/ joku muu kieli, jos haluaa hienostella tai se edistää kauppoja, ei suomalaisille.
Lempäälän Paikallinen, Neljä Pilaria, Villihanhi ja Välibaari kunnon nimiä, suomalaiselle mielelle sopivampia. Vai oliko Välibubi vain kansan suussa kukeva nimi, Ihan istuva kuitenkin ja ilmoittaa paikankin selvästi asiakkaille.
Tulevilla sukupolvilla ei ole Suomenkieltä, vaan jokin kaikkienmaailman kielien sekamelska kieliasu.
Sen sijaan esim. Ranska on velvoittanut kääntämään/ keksimään version nimille omalle ranskankielelleen. He ovatkin isänmaallisia ja ajattelevat säilyttävänsä ranskankielen tuleville sukupolvillekin.- Anonyymi
Jos nimen keksii yritykselleen,niin sen on hyvä olla sellainen josta selkiää toimiala edes osittain.Oman yritykseni nimi antaa ymmärtää heti mikä toimiala.Enkä tarvitse laastarirahoja mistään koska osaan hoitaa firman taloutta niin että selvitään yli huonojenkin aikojen .
- Anonyymi
Kerätään kulhoon rahaa ja palkitaan parhaat nimet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerätään kulhoon rahaa ja palkitaan parhaat nimet.
Ilmaista rahaa ei olekkaan.Kaikki pitää jonkun maksaa takaisin , jos ei yritys niin muu yhteiskunta "hoitaa" retuperällä olevan yrityksen kuiville.
- Anonyymi
Katselin listaa ja tuttuja yrittäjä venkuloitahan siellä jo ainakin toisessa sukupolvessa... No näpeille tulee myöhemmin.
- Anonyymi
Kateelliset kailottaa.
- Anonyymi
Yrittää yrittää mutta mitään ei tuu sossu apuun.
- Anonyymi
Ei sellainen yritys mitään tukea tarvi jolla on talous kunnossa.Peseaukiset yrittäjät on taas eri asia aina mankumassa tukia kun syövät enemmän kuin tienaavat.Vuoden puskuriraha pitää oikealla yrittäjällä olla ja se aika varaa vaikka syljeksellä kattoon. Omani on sellainen eikä taloushuolet paina.
- Anonyymi
Hei kateelliset, älkää nyt katkeruuteenne kuolko ,, vielä.....
- Anonyymi
Uskontopiireihin kun kuuluu tukea tulee , niin luin jostain, asuin ennen lempäälässä nyt täälä missä lestadiolaisa on paljon, rauman kulmilla tukea saaneet ne jotka sitöä ei olisi tarvinneet,
- Anonyymi
lestadiolaisseuroissa ahneudesta yksilöitä ei puhutella henkilökohtaisesti, vaikka siitä yleisellä tasolla tuolla seurapuheissakin varoitetaan. Katkeruus ja kateus voidaan sen sijaan nähdä erityisen pahoina synteinä.
- Anonyymi
Nyt jumankauta verovaroin jaetut tuet erityistarkkailuun ja käyttö tutkinnan alle! Jotkut yritykset ovat saaneet enemmän tukea kuin mitä liikevaihto on ollut ennen koronaa!
Organisaation nimi Y-tunnus Yrityksen kokoluokka Toimialaryhmä Toimiala Maakunta Kunta Myönnetty yhteensä €
Soosipojat Oy 2880167-8 mikro Teollisuus Elintarvikkeiden valmistus Pirkanmaa Lempäälä 57 600
lv.
42.000
2018/12
88.000
2019/12
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370